Baltijas lielie uzņēmumi joprojām prognozē apgrozījuma pieaugumu
Vairāk nekā puse Baltijas lielo uzņēmumu - 53% - sagaida, ka nākamo 12 mēnešu laikā to apgrozījums turpinās pieaugt, liecina "SEB bankas" veiktā finanšu direktoru aptauja.Visoptimistiskāk noskaņoti Latvijas lielie uzņēmumi - 66% sagaida, ka tuvākā gada laikā to apgrozījums pieaugs, turklāt 11% no tiem prognozē, ka apgrozījuma pieaugums pārsniegs 10% robežu.
Vispiesardzīgāk noskaņoti Igaunijas lielie uzņēmumi - tikai 34% saskata pamatu apgrozījuma kāpumam 10% robežās un 11% gaida straujāku ieņēmumu pieaugumu.
Salīdzinājumā ar šī gada martu, kad apgrozījuma kāpumu prognozēja 65% finanšu direktoru, optimisms ir samazinājies visās trīs Baltijas valstīs. To uzņēmēju skaits, kas nobažījušies par apgrozījuma samazināšanos, faktiski ir saglabājies nemainīgs, bet ir pieaudzis to uzņēmumu īpatsvars, kas cer apgrozījumu noturēt līdzšinējā apjomā.
"Pozitīvi vērtējams tas, ka vēl aizvien vairāk nekā puse Baltijas lielo uzņēmumu ir noskaņoti optimistiski, jo tieši lielie uzņēmumi ir tie, kas nosaka valdošo noskaņojumu savās nozarēs. Taču redzam, ka lielo uzņēmumu vidū pakāpeniski pieaug piesardzība. To apliecina arī finanšu direktoru atbildes uz citiem jautājumiem - piemēram, no 33% pavasarī uz 26% šobrīd samazinājies to Baltijas uzņēmumu skaits, kas plāno palielināt savu darbinieku skaitu," sacīja "SEB bankas" valdes loceklis Ints Krasts.
Vairāk nekā divas trešdaļas lielo uzņēmumu atbildējuši, ka bankas ir pretimnākošas finansēšanas jomā. "To apliecina arī mūsu rezultāti - "SEB banka" šī gada desmit mēnešu laikā gan lielajiem, gan mazajiem un vidējiem uzņēmumiem kopumā ir izsniegusi vairāk nekā 470 miljonus eiro jauna finansējuma," uzsvēra Krasts.
70% lielo uzņēmumu finanšu direktoru atzinuši, ka to sadarbība ar bankām kreditēšanas jautājumos vērtējama kā laba vai ļoti laba. Tikai 6% no Baltijas lielajiem uzņēmumiem nav apmierināti ar banku attieksmi finansēšanas jomā. Gan Latvijā, gan Lietuvā ir parādījusies izteikti neapmierināto uzņēmēju daļa (Latvijā 10%, Lietuvā 8%), vienlaikus ir audzis arī izteikti apmierināto īpatsvars (Latvijā 22%, Lietuvā 18%) - tas varētu būt skaidrojams ar sarežģīto situāciju atsevišķās nozarēs, kurās ir paaugstināti riska līmeņi.
Turklāt Latvijas, Lietuvas un Igaunijas lielo uzņēmumu vidū ir samazinājušās bažas par procentu likmju pieaugumu, liecina aptauja. Visizteiktāk tas ir vērojams Lietuvā, kur uzņēmēji arvien vairāk pieņem to, ka drīzumā arī Lietuva pievienosies eirozonai, jo kopumā šīs izmaiņas sola labvēlīgākus finansējuma nosacījumus. Tādēļ ir pieaudzis to finanšu direktoru skaits, kas sagaida procentu likmju kritumu, kaut arī lielais vairākums uzskata, ka procentu likmju līmenis saglabāsies nemainīgs.
Pirmā Baltijas uzņēmumu finanšu direktoru aptauja tika veikta šī gada martā, savukārt septembrī tā tika atkārtota, lai konstatētu izmaiņas uzņēmēju noskaņojumā. Rezultāti atklāj, vai uzņēmumu speciālisti sagaida, ka nākamie seši mēneši būs labvēlīgi uzņēmējdarbībai, un sniedz atbildes uz jautājumiem, kādi ir būtiskākie izaicinājumi uzņēmumiem, kādas izmaiņas plānotas darbinieku skaitā un citiem jautājumiem.
Aptaujā piedalījās aptuveni 200 uzņēmumi ar apgrozījumu virs 20 miljoniem eiro no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Uz sarakstu