Banner 980x90

Bērni mācās nepārtraukti

Maldīgs ir uzskats, ka bērni mācās tikai izglītības iestādēs vai brīžos, kad pilda uzdevumus vai mācās lasīt. Patiesībā bērni mācās ik dienu pat no pavisam vienkāršām un ikdienišķām situācijām. Mūsu, pieaugušo, galvenais uzdevums ir ļaut bērniem mācīties un pieņemt lēmumus patstāvīgi. 

Lai arī kā mums gribas parūpēties par saviem mazuļiem, tomēr, visu darot viņu vietā vai neļaujot bērniem iesaistīties vienkāršu lēmumu pieņemšanā, mēs bremzējam viņu pašapkalpošanās prasmju attīstību un patstāvību, tādējādi palēninot viņu attīstību kopumā un mazinot pašvērtējumu. 

Mēs bieži dzirdam apgalvojumus, ka nav pareizi bērna izglītošanu pilnībā uzlikt uz pirmsskolas skolotāju pleciem, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka katru darba dienas vakaru jums ir jāveic bērna izglītošana, mācot bērnam lasīt, skaitīt un rakstīt. Bērna mācīšanai lielākoties ir jāizpaužas vienkāršās ikdienas darbībās – ļaut bērnam piemeklēt laika apstākļiem piemērotu apģērbu, palīdzēt uzklāt vakariņu galdu, izlemt, kas tiks gatavots vakariņās, izveidot iepirkumu sarakstu, doties kopā uz veikalu un atrast visu sarakstā minēto vai piedalīties mājas sakopšanā. Šādas šķietami tik ierastas ikdienišķās darbības ir lieliska iespēja apgūt ne tikai pieaugušo dzīvei nepieciešamās zināšanas, bet arī mācīties skaitīt, lasīt, risināt problēmsituācijas un patstāvīgi pieņemt lēmumus. 

Bērniem ir jāmāk ne tikai lasīt un rakstīt

 

Vecāki bieži koncentrējas uz to, lai viņu bērni līdz 1. klasei iemācītos lasīt un rakstīt. Protams, šīs prasmes ir ļoti svarīgas, lai bērns varētu produktīvi piedalīties mācību procesā un kopā ar vienaudžiem apgūt mācību vielu. Tomēr mēs vēlamies atgādināt, ka ir vēl daudzas citas bērnu dzīvē svarīgas prasmes, kas ir jāapgūst, līdz bērns uzsāk gaitas sākumskolā – pašapkalpošanās prasmes, komunikācija un sadarbība ar vienaudžiem un pieaugušajiem, problēmsituāciju risināšana, lēmumu pieņemšana, personīgās higiēnas ievērošana un citas prasmes. Šīs prasmes ne vienmēr ir iespējams apgūt izglītības iestādē, tādēļ vecākiem ir jāparūpējas, lai bērnam būtu iespēja apgūt šīs prasmes ikdienā ģimenē. 

Viena no vissvarīgākajām prasmēm ir spēja pieņemt pārdomātus lēmumus. Lēmumus mēs pieņemam ik dienu, tomēr nereti mēs vēlamies visus lēmumus pieņemt bērna vietā, jo mēs zinām, kas mūsu bērnam būs vislabākais. Un varbūt tā patiesi arī ir, un mēs spēsim pieņemt pareizākus lēmumus nekā bērns, tomēr mums ir jāļauj bērniem pašiem pieņemt lēmumus, kas saistīti ar viņa dzīvi, kā arī saskarties ar sekām, ja lēmums nav bijis pārdomāts. Lai arī tas skan sarežģīti, patiesībā tas ir ļoti vienkārši, piemēram, ļaujiet bērnam pašam izvēlēties, kādu apģērbu šodien uzvilkt. Pirms tam apskatiet, kādi konkrētajā dienā būs laika apstākļi, pārrunājiet, kādas aktivitātes ir plānotas dienas laikā un kāds apģērbs būtu piemērotāks – ikdienišķs, sportisks vai svinīgs –, bet gala lēmumu ļaujiet pieņemt bērnam. Pat ja viņa izvēle nesakrīt ar jūsējo, respektējiet to un ļaujiet saģērbties tā, kā bērns ir izvēlējies, un aizlieguma vietā efektīvāk būs vakarā pārrunāt dienas notikumus un noskaidrot, vai tiešām izvēlētais apģērbs bija piemērots ieplānotajām aktivitātēm un vai nākamreiz tiktu pieņemts tāds pats lēmums. Ir svarīgi bērnam ļaut piedzīvot kļūdas un mācīties no tām, lai viņš apzinātos, ka pieņemtajiem lēmumiem ir jābūt loģiskiem un pamatotiem.

Mācieties ar prieku!

 

Kurš ir teicis, ka mācīšanās procesam ir jābūt garlaicīgam, jo īpaši pirmsskolā un sākumskolā? Šobrīd internetā ir pieejami daudz dažādu materiālu un resursu, kā mācīties, rotaļājoties vai veicot ikdienas darbiņus – ņemiet bērnu līdzi iepirkties un uzdodiet uzdevumu izlasīt iepirkumu sarakstu, saskaitīt un ielikt nepieciešamos produktu daudzumus. Pavadot laiku ārā, izveidojiet skaitļus vai burtus no dabā pieejamajiem materiāliem, saskaitiet garām braucošās automašīnas vai arī meklējiet priekšmetus dabā, kas sākas ar kādu konkrētu burtu. Uzzīmējiet uz lapas lietas un priekšmetus, kas bērnam ir jāatrod, un ļaujiet viņiem iejusties detektīva lomā, kas meklē pavedienus. Izkaltējiet puķes un lapas, lai ziemā veidotu kolāžas no savāktajiem materiāliem, pētiet kukaiņus vai putnus, kas dzīvo jūsu mājas apkārtnē, un pārrunājiet, kā mainās gadalaiki. Pārvērtiet katru pastaigu aizraujošā piedzīvojumā, kuras laikā jūs ne tikai pavadāt laiku svaigā gaisā, bet arī apgūstat jaunas zināšanas. Bērniem patīk būt pētniekiem, atklājējiem un zinātniekiem, tādēļ šādi jūs ļausiet viņiem apgūt zināšanas ar prieku. Atveriet bērnam durvis uz aizraujošo zinību pasauli un parādiet, ka zināšanu apguve ir aizraujošs un interesants process! 

 

Ja vēlaties, lai jūsu mazais pētnieks aug iekļaujošā un motivējošā vidē, izvēlieties pirmsskolas izglītības iestādi “Maziņš kā jūra”! Pie mums katra diena ir piedzīvojums, tādēļ bērni ik rītu labprāt dodas uz bērnudārzu, jo zina, ka jauna diena nozīmē jaunus piedzīvojumus! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)