Dabas resursa nodoklis būs no 0,009 līdz 71 143 eiro
Pārveidojot dabas resursa nodokļa likmes no latiem uz eiro, no nākamā gada 1.janvāra likmes variēs no 0,009 līdz 71 143 eiro, paredz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotie grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā.Vismazākā likme būs par virszemes ūdeņu ieguvi - tā būs 0,009 eiro par kubikmetru, bet par ārstniecisko minerālūdeņu ieguvi būs jāmaksā 0,14 eiro par kubikmetru. Nedaudz lielākas nodokļa likmes būs par pazemes ūdeņu ieguvi - no 0,43 eiro par zemas vērtības pazemes ūdeņiem līdz 1,42 eiro par augstas vērtības pazemes ūdeņu ieguvi.
No tādiem resursiem kā akmens, smiltis un dūņas nodoklis būs no 0,14 eiro par kubikmetru smilšmāla, krāsu zemes vai sapropeļa līdz 1,42 eiro par kubikmetru šūnakmens. Par dziednieciskajām dūņām nodoklis būs 0,71 eiro par vienu tonnu.
Tikmēr par atkritumu glabāšanu nodoklis jau būs salīdzinoši lielāks. Piemēram, par sadzīves atkritumu glabāšanu dabas resursa nodoklī būs jāsamaksā 9,96 eiro par tonnu, par azbesta šķiedru un putekļu atkritumiem un par bīstamiem atkritumiem nodoklis būs 35,57 eiro par tonnu. Bet par ražošanas atkritumiem par vienu tonnu nodoklī būs jāsamaksā 21,34 eiro. Par gaisa piesārņošanu nodokļa likme variēs no 2,85 eiro par tonnu emisiju līdz 1138,30 eiro par tonnu. Mazākā nodokļa likme ir par gaisa piesārņošanu ar oglekļa dioksīda emisiju, bet lielākā nodokļa likme - par gaisa piesārņošanu ar smagajiem metāliem un to savienojumiem. Savukārt nodokļa likme par ūdens piesārņošanu būs no 4,27 eiro līdz 71 143 eiro par tonnu. Vismazākā nodokļa likme būs gadījumos, ja ūdens tiek piesārņots ar nebīstamām vielām, bet no 71 143 latiem par tonnu nāksies šķirties, ja ūdens tiks piesārņots ar īpaši bīstamām vielām.
Nodokļa likme par videi kaitīgām precēm būs no 0,11 līdz 10,88 eiro. Pie šīm precēm tiek pieskaitīti elektriskie akumulatori (nodokļa likme 10,88 eiro par kilogramu), eļļas filtri, liela izmēra dzesēšanas iekārtas, saldētavas, ledusskapji, mobilie telefoni un monitori, elektriskie un elektroniskie instrumenti. Piemēram, par mobilajiem telefoniem dabas resursa nodokļa likme būs 2,13 eiro par kilogramu, par monitoriem tie būs 1,49 eiro, par maza izmēra mājsaimniecības iekārtām - 1,9 eiro, bet par galvaniskajiem elementiem un galvaniskajām baterijām - 6,90 eiro par kilogramu. Par radioaktīvajām vielām nodokļa likme būs krietni lielāka - sākot no 711,44 eiro par kubikmetru radionuklīdu grupas atkritumiem līdz 14 228,72 eiro par kubikmetru jonizējošā starojuma avotiem, kuros jebkura radionuklīda aktivitāte pārsniedz pieļaujamos limitus uz vienu kubikmetru.
Par preču un izstrādājumu iepakojumu un vienreiz lietojamiem traukiem un piederumiem nodokļa likme eiro izteiksmē no nākamā gada 1.janvāra būs no 0,21 līdz 1,28 eiro par kilogramu. Nodokļa likme atšķirsies no tā, vai iepakojums un vienreizlietojamie trauki ir no stikla, metāla, koksnes, papīra un kartona vai no oksi-sadalāmās plastmasas izejmateriāliem.
Kā skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, grozītās tiesību normas eiro valūtā nebūs nelabvēlīgākas par sākotnējo tiesību normu latos un arī nerada vērā ņemamu negatīvu ietekmi uz valsts budžetu Uz sarakstu