Divu gadu laikā 88,5% gadījumu cenu svārstības nav novērotas
2014.gada decembrī tika veikts pēdējais cenu novērojums Ekonomikas ministrijas organizētajā cenu monitoringā, kas tika veikts kopš 2013.gada janvāra, uzsākot aktīvu gatavošanos eiro ieviešanai Latvijā.Kā pilsētas informācijas portālu tīklu Pilseta24.lv informēja Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena, patēriņa cenu monitoringa galvenais mērķis bija novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas, tās laikā un pēc eiro ieviešanas, lai identificētu nepamatotu un spekulatīvu cenu kāpumu tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.
Atskatoties uz pēdējo divu gadu periodu, secināms, ka 88,51% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas netika novērotas. Gan cenu pieaugums, gan cenu samazinājums tika novērots vidēji 6% gadījumu.
Urpena norāda, ka neskatoties uz Latvijas izaugsmi, kas bija viena no straujākajām starp Eiropas Savienības valstīm, patēriņa cenas kopumā saglabāja ļoti mērenu dinamiku. To parāda ne tikai Ekonomikas ministrijas veiktais cenu monitorings, bet arī gada inflācijas rādītājs - 2014.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, patēriņa cenas vidēji pieauga par 0,6%.
Cenu svārstību gadījumu analīze divu gadu periodā rāda, ka cenas pārtikas grupā svārstījušās galvenokārt atbilstoši sezonalitātei un Krievijas noteiktā embargo dēļ, savukārt degvielas cenas svārstījušās atbilstoši naftas cenu izmaiņām pasaulē. Pakalpojumu grupā cenu svārstības novērotas atsevišķos gadījumos, konstatējot arī cenu noapaļošanas gadījumus.
Apkopotie decembra cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar novembra datiem, vairākumam preču pamata cena joprojām palikusi nemainīga - 87,6% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas netika novērotas. Cenu pieaugums bija novērots 3,1% gadījumu, savukārt 9,3% gadījumu cena bija samazinājusies. Monitoringā iekļautajām precēm kopumā decembrī novērotās cenu svārstības atbilst iepriekšējos gados vērojamajām sezonālajām svārstībām.
Atbilstoši decembra monitoringa datiem, pārtikas cenas svārstījušās atbilstoši sezonalitātei. Dārgāki atsevišķos gadījumos kļuvuši rīsi, makaroni un piena šokolāde. Cenas samazinājums savukārt atsevišķos gadījumos novērots cūkgaļas šķiņķim, piena produktiem (pienam, biezpienam, sieram), un minerālūdenim. Sezonalitātes ietekmē cena svārstījusies arī augļiem - lētāki kļuvuši āboli.
Savukārt dārzeņu grupā cena atsevišķos gadījumos pieaugusi sarkanajiem pipariem, bet samazinājusies gurķiem un kartupeļiem. Cenas nemainījās saimniecības precēm - veļas pulverim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim, savukārt personīgās aprūpes preču grupā dārgāka atsevišķos gadījumos kļuvusi zobu pasta, bet lētāki - skuvekļi. Decembrī cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas, tomēr cenu svārstības novērotas kino apmeklējuma cenai.
Atbilstoši monitoringam, degvielas cenām Latvijā decembrī bija vērojams kritums par 5%. Pasaules naftas cenas decembrī turpināja samazināties - vidēji cenas mēneša laikā samazinājās par 20 %, bet gada laikā jēlnaftas cenas samazinājušās par 50%. Decembra beigās pasaules naftas cenas bija noslīdējušas līdz zemākajam līmenim pēdējo piecu gadu laikā.
Ekonomikas ministrijas pārstāve norāda, ka patēriņa cenu monitorings tika veikts 2013.gadā un 2014.gadā reizi mēnesī (laika posmā no 2013.gada oktobra līdz 2014.gada martam - reizi nedēļā) Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jelgavā, Valmierā, Liepājā un Ventspilī, monitorējot un fiksējot aptuveni 120 preču un pakalpojumu cenas dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās. Katrai precei un pakalpojumam katrā pilsētā cenas tika reģistrētas vairākās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietās.
Detalizēts decembrī veiktā cenu monitoringa pārskats:
Pārtikas produktu cenas decembrī lielākoties palikušas nemainīgas, tomēr novēroti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Rīsu cena septiņos gadījumos pieaugusi par 2 eiro centiem (2,17%), savukārt makaroni trīs gadījumos kļuvuši dārgāki par 10 eiro centiem (8%). Cena nemainīga saglabājusies dažādu veidu maizēm.
Svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas - tās lielākoties nav mainījušās svaigai cūkgaļas karbonādei, broileru stilbiņiem un liellopa gaļai. Cūkgaļas šķiņķa cena četros gadījumos samazinājusies par 43 centiem (8,65%).
Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas - cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām, kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.
Zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās svaigam lasim, krabju nūjiņām, makrelei un siļķu rolmopšiem.
Decembrī cenas atsevišķos gadījumos svārstījušās piena produktiem. Sešpadsmit gadījumos lētāks par 15 - 23 eiro centiem (14,71% - 22,55%) kļuvis piens. Lētāks kļuvis arī biezpiens - piecpadsmit gadījumos tā cena samazinājusies par 14 - 16 eiro centiem (14,74% - 16,84%). Siera cena sešos gadījumos samazinājusies par 14 eiro centiem (1,87%). Kefīra cena svārstījusies abos virzienos - piecos gadījumos pieaugusi par 6 eiro centiem (6,90%), bet sešos - samazinājusies par 16 - 19 eiro centiem (15,69% - 17,59%).
Augļu cenas lielākoties palikušas nemainīgas, izņēmums ir āboli - tie trīspadsmit gadījumos kļuvuši lētāki par 6 - 10 eiro centiem (6,32% - 11,24%).
Cenu svārstības atsevišķos gadījumos novērotas dārzeņiem. Piecpadsmit gadījumos dārgāka kļuvusi paprika – tās cena pieaugusi par 30 - 34 centiem (15,87% - 17,44%), savukārt kartupeļi astoņos gadījumos kļuvuši lētāki par 2 - 3 eiro centiem (6,90% - 9,38%). Gurķi vienpadsmit gadījumos kļuvuši lētāki par 34 - 60 eiro centiem (20,12% - 30,15%).
Sešos gadījumos dārgāka par 10 eiro centiem kļuvusi piena šokolāde (9,17%).
Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā sāls, cukurs, garšvielas, sula, tēja un kafija. Minerālūdens cena divos gadījumos samazinājusies par 4 eiro centiem (6,78%).
Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam un viskijam.
Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis, cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenu svārstības lielākoties nav novērotas arī personīgās aprūpes precēm (ziepes, dušas želeja), taču četros gadījumos dārgāka par 20 eiro centiem (10,05%) kļuvusi zobu pasta, bet skuvekļu cena četros gadījumos samazinājusies par 10 eiro centiem (4,57%). Cenas nemainīgas saglabājušās presei.
Decembrī, tāpat kā novembrī, novērots degvielas cenu kritums.
Pakalpojumu cenas decembrī lielākoties saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas lielākoties nav novērotas ķīmisko tīrītavu pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, baseina un muzeja apmeklējumam, ēdināšanas pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem un finanšu pakalpojumiem.
Tomēr novēroti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi = tā piemēram vienā gadījumā cena 6,40 eiro uz 6,80 eiro pieaugusi kino apmeklējumam. Uz sarakstu