Banner 980x90

Drošība internetā – kas jāņem vērā, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem?

Bez interneta mūsu dzīve vairs nav iedomājama, tas ir kļuvis pašsaprotams – kā ūdens, ko dzeram, vai gaiss, ko elpojam. Tomēr internets ir vide, kurā ne tikai gūstam (darbs, saziņa, informācija un izklaide utt. utml.), bet varam arī zaudēt – ja lietojam to neuzmanīgi. 

Lai gan vairumam cilvēku ikdienas interneta gaitās lieto mobilās lietotnes, interneta drošības noteikumi daudz nemainās. Hakeri joprojām cenšas iegūt personisku informāciju, lai piekļūtu mūsu kredītkartēm un bankas kontiem. Nedroša interneta pārlūkošana var radīt arī citus apdraudējumus – sākot ar apkaunojošiem komentāriem un attēliem, kurus gandrīz neiespējami izdzēst, līdz sajaukšanai ar cilvēkiem, par kuriem neko nevēlaties zināt...  Zaudēt var ne tikai darbu un reputāciju, bet arī visu konta saturu. Neuzmanīgs interneta lietotājs var tikt pakļauts krāpniecībai, identitātes zādzībai vai pat fiziskam uzbrukumam. Tādēļ arī pastaigām internetā ir savi “satiksmes noteikumi”, kas jāievēro, lai izvairītos no liekām problēmām. To pārkāpšana var izmaksāt dārgāk nekā policijas soda kvīts.

1. Profesionāla un ierobežota personīgā informācija

Potenciālajiem darba devējiem vai klientiem nav jāzina jūsu personīgo attiecību statuss vai mājas adrese. Viņiem ir jāzina par jūsu zināšanām un profesionālo pieredzi, kā arī par to, kā ar jums sazināties. Ja uzskatāt, ka personiska informācija nav jāizpauž svešiniekiem, tad vēl jo vairāk tā nav jāzina miljoniem sociālo tīklu lietotāju pasaulē.

2. Konfidencialitātes iestatījumi

Mārketinga speciālistiem patīk uzzināt par jums visu, un to dara arī hakeri. Abi var daudz iegūt no jūsu interneta meklējumu vēstures un sociālo mediju lietošanas paradumiem. Tomēr viņu darbības var  ierobežot, jo gan tīmekļa pārlūkprogrammās, gan mobilajās operētājsistēmās ir pieejami iestatījumi privātuma aizsardzībai tiešsaistē. Lielākajās vietnēs, piemēram, Facebook, ir pieejami arī privātuma uzlabošanas iestatījumi. Šos iestatījumus ir grūti atrast, un tas ir veidots ar nolūku, jo uzņēmumi vēlas jūsu personisko informāciju tās mārketinga vērtības dēļ. Pārliecinieties, vai esat ieslēdzis šos aizsardzības līdzekļus, un vienmēr saglabājiet tos iespējotus.

3. Praktizējiet drošu pārlūkošanu

Ja jūs atturaties no naksnīgām pastaigām bīstamā rajonā vai svešā pilsētā, tad neapmeklējiet bīstamas vietas internetā. Kibernoziedznieki izmanto nepatīkamu saturu kā ēsmu. Viņi zina, ka daudzus cilvēkus vilina apšaubāms saturs, un, to lietojot, viņi var tikt apkrāpti. Internets ir piepildīts ar grūti pamanāmām lamatām, kur viens neuzmanīgs klikšķis var atklāt personas datus vai inficēt ierīci ar vīrusu. Pretojoties dabiskai (kaitīgai) ziņkārei, jūs nedodat hakeriem iespēju jūs aplaupīt. 

4. Pārliecinieties, vai jūsu interneta savienojums ir drošs. Izmantojiet drošu VPN savienojumu

Kad izmantojat internetu publiskā vietā, piemēram, izmantojot publisku Wi-Fi savienojumu, korporatīvie kiberdrošības eksperti pamatoti uztraucas par "galapunktiem" – vietām, kur privātais tīkls savienojas ar ārpasauli. Jūsu gadījumā tas ir vietējais interneta savienojums. Pārliecinieties, vai ierīce ir droša, un šaubu gadījumā uzgaidiet labāku laiku (t.i., līdz varēsit izveidot savienojumu ar drošu Wi-Fi tīklu), pirms sniedzat tādu informāciju kā bankas konta numurs.

Lai vēl vairāk uzlabotu interneta pārlūkošanas drošību, izmantojiet drošu VPN savienojumu (virtuālo privāto tīklu). VPN nodrošina drošu savienojumu starp ierīci un interneta serveri, ko neviens nevar pārraudzīt vai piekļūt datiem, ar kuriem apmaināties. 

5. Esiet piesardzīgs, ko lejupielādējat

Galvenais kibernoziedznieku mērķis ir likt jums lejupielādēt ļaunprātīgu programmatūru vai lietotnes, kas var nozagt informāciju vai sabojāt ierīci un tās programmatūru. Tās var tikt maskētas par populārām spēlēm vai pat lietotnēm, kas pārbauda satiksmi vai laikapstākļus. Atturieties no programmām un lietotnēm, kas izskatās aizdomīgas vai nāk no vietnes, kurai neuzticaties.

6. Izvēlieties drošas paroles

Paroles ir viens no svarīgākajiem posteņiem visā interneta drošības struktūrā, jo tās tik vienkārši nevar apiet. Taču cilvēki mēdz izvēlēties viegli iegaumējamas paroles (piemēram, "parole" un "123"), kuras arī kiberzagļiem ir viegli uzminēt. Izvēlieties stipras paroles, kuras kibernoziedzniekiem ir grūtāk atklāt. Spēcīga parole ir unikāla un sarežģīta – vismaz 15 rakstzīmes gara, kurā ir dažādu lielumu burtu, ciparu un īpašo rakstzīmju kombinācija. 

7. Veiciet pirkumus tiešsaistē drošās vietnēs

Ikreiz, kad veicat pirkumu tiešsaistē, jums ir jānorāda kredītkartes vai bankas konta informācija – tieši tas, ko kibernoziedznieki vēlas iegūt. Sniedziet šo informāciju tikai vietnēm, kas nodrošina drošus, šifrētus savienojumus. Drošas vietnes var identificēt pēc adreses, kas sākas ar https: (S apzīmē drošu), nevis vienkārši http:. Tās var būt arī atzīmētas ar piekaramās slēdzenes ikonu blakus adreses joslai.

8. Esiet piesardzīgi, ko publicējat

Internetam nav vienkāršas “delete” pogas vai opcijas. Jebkurš komentārs vai attēls, ko ievietojat sociālajā tīklā vai zem kādas publikācijas internetā, var palikt tur uz visiem laikiem. Un, pat izdzēšot oriģinālo publikāciju, piemēram, no Twitter, netiek izdzēsta neviena kopija, ko izveidojuši citi lietotāji. Jūs nevarat paņemt atpakaļ savus vārdus, kurus vēlētos, lai nebūtu izteicis, vai atbrīvoties no mulsinoša selfija, ko uzņēmāt ballītē. Nepublicējiet internetā neko, ko nevēlaties rādīt saviem konservatīvajiem vecākiem vai potenciālajam darba devējam.

9. Esiet uzmanīgi ar randiņiem internetā

Internetā satiktie cilvēki ne vienmēr ir tādi, par kādiem viņi izliekas. Patiesībā tie var pat nebūt īsti cilvēki. Viltoti sociālo mediju profili ir populārs veids, kā hakeri ķer neuzmanīgus tīmekļa lietotājus un iztukšo viņu kiberkabatas. Sociālajā dzīvē internetā esiet tikpat piesardzīgs un saprātīgs kā reālajā dzīvē sabiedrībā vai uz ielas. 

10. Regulāri atjauniniet savu antivīrusu programmu

Interneta drošības programmatūra nevar aizsargāt pret visiem draudiem, taču tā atklās un iznīcinās lielāko daļu vīrusu, ja tā tiks uzturēta aktuāla. Noteikti sekojiet līdzi operētājsistēmas un izmantoto lietojumprogrammu atjauninājumiem. Tie nodrošina būtisku drošības līmeni.

Drošība internetā ir plaša tēma, un daudziem no mums var būt rūgta pieredze no sīkām neuzmanības kļūdām. Taču šie 10 interneta drošības pamatnoteikumi ļaus izvairīties no lieliem zaudējumiem lielas neuzmanības vai vieglprātības dēļ. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)