Eiropas Komisija šogad Latvijas izaugsmi prognozē 3,8% apmērā
Latvijas ekonomika šogad augs par 3,8%, bet nākamajā gadā izaugsme būs 4,1% līmenī, prognozē Eiropas Komisija (EK).Izvērtējot šā gada aprīlī EK iesniegto Latvijas valsts reformu programmu un stabilitātes programmu, EK izstrādājusi rekomendācijas valstij.
"Kopumā Eiropas Komisija atzinīgi novērtē Latvijas ekonomikas sasniegumus, atzīmējot, ka valsts joprojām ir viena no straujāk augošajām tautsaimniecībām Eiropas Savienībā, kurai ir stabila makroekonomiskā un fiskālā bāze. Tajā pašā laikā tā arī uzsver, ka Latvijas ekonomika ir neaizsargāta pret ārējiem riskiem," paziņojumā medijiem informē finanšu ministrs Andris Vilks (V). Viņš aicina valdības kolēģus neapstāties pie sasniegtā rezultāta un pievērsties kvalitatīvu reformu ieviešanai, nodrošinot ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi.
Šogad iesniegtā Stabilitātes programma paredz, ka šogad nominālais deficīts būs stabils - 1% līmenī, bet strukturālais deficīts nedaudz pasliktināsies. Taču prognozētā novirze no vidējā termiņa mērķa ir pieļaujama, jo valstī tiek realizēta sistēmiska pensiju reforma, kas paredz sociālās apdrošināšanas iemaksu pakāpenisku pieaugumu valsts fondētām pensijām.
EK rekomendē Latvijai paredz saglabāt stabilu fiskālo stāvokli 2014.gadā un, sākot ar 2015.gadu, stiprināt budžeta stratēģiju un nodrošināt, ka novirze no vidējā termiņa mērķa atspoguļo vienīgi sistēmiskās pensiju reformas ietekmi.
Kā ziņots, EK rekomendē Latvijai samazinātu nodokļu slogu zemu atalgotajiem darba ņēmējiem, to pārliekot uz īpašuma un vides nodokļiem, uzlabojot nodokļu iekasēšanu.
EK ir atzinīgi novērtējusi Latvijas sasniegto progresu, novēršot nepilnības finanšu sektorā, jo īpaši, ieviešot papildu makrouzraudzības pasākumus, lai uzraudzītu nerezidentu banku pakalpojumus. Pateicoties sasniegtajam progresam, šogad EK nesniedz nekādas rekomendācijas finanšu sektoram.
Kopumā EK Latvijai ir izteikusi piecas rekomendācijas, kurās bez jau iepriekš minētajām iesaka Latvijai paātrināt reformas izglītībā, veikt uzlabojumus veselības aprūpes sistēmā, pabeigt reformas tiesu sistēmā, turpināt reformas publiskajā pārvaldē un valstij piederošo uzņēmumu pārvaldībā, stiprināt Konkurences padomes institucionālo un finansiālo neatkarību.
EK sagatavotās rekomendācijas tiks izskatītas dažāda līmeņa komiteju un padomes sanāksmēs un apstiprinātas Ekonomikas un finanšu ministru padomē šā gada 8.jūlijā. Uz sarakstu