Ekonomisti maijā prognozē 0,7-0,8% gada inflāciju
Sagaidāms, ka gada inflācija maijā būs bijusi 0,7% līdz 0,8% robežās, prognozē biznesa portāla "Nozare.lv" aptaujātie ekonomisti."Maijā sezonālie faktori tradicionāli nav tik spilgti izteikti, arī nozīmīgie specifiskie notikumi šoreiz izpalika, un maijs inflācijas ziņā acīmredzot ir bijis salīdzinoši mierīgs mēnesis," norāda "Citadele Asset Management" Tirgus analīzes nodaļas ekonomiste Simona Striževska.
Saskaņā ar "Citadele Asset Management" aplēsēm un novērojumiem patēriņa cenas maijā varētu būt augušas par 0,1% mēneša griezumā. Tādējādi gada inflācija maijā varētu būt pieaugusi līdz 0,8% līmenim, kas joprojām vērtējams kā salīdzinoši zems.
Latvija šajā ziņā nav izņēmums, zemas inflācijas un pat deflācijas klimats joprojām saglabājas arī pārējās Eiropas valstīs, informē Striževska. Eirozonas gada inflācija jau kopš pagājušā gada rudens noturīgi turas zem 1% atzīmes un maijā samazinājās līdz 0,5%.
Ekonomiste skaidro, ka zemas inflācijas pamatā gan Latvijā, gan arī ārpus tās, ir lielākoties ārējie faktori, proti, 2013.gadā vērojams pārtikas cenu kritums un energoresursu cenu stagnācija, tomēr šo abu faktoru pazeminošā ietekme šā gada atlikušajos mēnešos pakāpeniski izzudīs no inflācijas rādījumiem un tādējādi veicinās inflācijas tempu paātrinājumu.
"Mēs paturam mūsu inflācijas prognozi nemainīgu, sagaidot, ka šā gada nogalē gada inflācija Latvijā varētu pietuvoties 2,5% apgabalam," piebilda Striževska.
Arī "Swedbank" ekonomiste Kristilla Skrūzkalne prognozē, ka maijā patēriņa cenas mēneša laikā būs pieaugušas par 0,1-0,2%. Tas nozīmē, ka salīdzinājumā ar pērno maiju cenas būs kāpušas par 0,7-0,8%.
"Mēneša laikā degviela kļuva nedaudz lētāka, kamēr mājokļa tarifi saglabājās stabili. Tikmēr pārtikas cenas nedaudz pieauga sezonalitātes ietekmē," skaidro Skrūzkalne.
Centrālā statistikas pārvalde (CSP) maija inflācijas datus paziņos pirmdien, 9.jūnijā.
Vidējais patēriņa cenu līmenis šogad aprīlī, salīdzinot ar pērno aprīli, palielinājās par 0,7%, liecina CSP dati. Gada laikā precēm cenas nemainījās, bet pakalpojumiem cenas pieauga par 2,6%.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,1%. Uz sarakstu