EM rosina ar 2014.gadu noteikt obligāto 6,5% - 7% biodīzeļdegvielas piejaukumu fosilai dīzeļdegvielai
Lai veicinātu no atjaunojamajiem energoresursiem saražotās enerģijas galapatēriņu transporta sektorā Ekonomikas ministrija (EM) ar 2014.gada 1.aprīli vēlas noteikt obligāto 6,5% - 7% biodīzeļdegvielas piejaukumu fosilai dīzeļdegvielai, pilsētas informācijas portālu tīklu Pilseta24.lv informēja EM Sabiedrisko attiecību daļā.Biodegvielu ražošanas nozares turpmākai attīstībai EM piedāvā īstenot patēriņu stimulējošus pasākumus. Ar 2014.gada 1.aprīli noteikt obligāto 6,5% - 7% biodīzeļdegvielas piejaukumu fosilai dīzeļdegvielai (izņemot arktiskos un bargos ziemas apstākļos izmantojamu dīzeļdegvielu), kas veicinātu biodīzeļdegvielas patēriņa pieaugumu un nodrošinātu ražotājiem stabilu noieta tirgu. Kā arī turpināt piemērot samazinātas akcīzes nodokļa likmes biodegvielas un fosilās degvielas maisījumiem ar paaugstinātu biodegvielu saturu (E85, B30 un B100).
Un izvērtēt iespējas konkursos par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu un valsts un pašvaldību iepirkumos par transporta līdzekļu iegādi un nomu ieviest nosacījumus par papildu vērtēšanas punktu piešķiršanu, ja sabiedrisko pakalpojumu sniegšanā tiks izmantoti transporta līdzekļi, kuros ir plānots lietot tīru biodegvielu vai fosilo degvielu un biodegvielu sajaukumu (ar biodegvielas saturu virs 10%) izmantošana.
Valsts tiešais atbalsts biodegvielu ražošanai un izmantošanai, kā arī citi pasākumi (piemēram, obligātais biodegvielu piejaukums, akcīzes nodokļa atlaides) ir bijuši pietiekami efektīvi, lai valstī izveidotos un attīstītos biodegvielu ražošanas nozare, taču tie nav nodrošinājuši, ka tiek sasniegts Biodegvielas likumā noteiktais mērķis 2010.gadam.
Kā pilsētas informācijas portālu tīklam Pilseta24.lv pastāstīja EM, neskatoties uz to, ka laika posmā no 2005.-2010.gadam Latvijas biodegvielu ražotāji ir saņēmuši tiešā atbalsta maksājumus 67,3 miljonu latu apmērā, biodegvielas īpatsvars enerģijas galapatēriņā transportā strauji pieaudzis tikai pēdējos gados - līdz ar obligātā 5 % biodegvielas piejaukuma fosilajai degvielai ieviešanu, tas ir no 0,48 % 2009.gadā līdz 4 % 2011.gadā. EM secinājusi, ka pieprasījuma pieaugumu vislabāk stimulē tieši ar patēriņa veicināšanu saistīti politikas instrumenti, tāpēc biodegvielas izmantošana būtu jāveicina ar netiešā atbalsta pasākumiem, taču ne ar tiešajiem atbalsta maksājumiem.
EM izstrādātie priekšlikumi biodegvielu nozares attīstības sekmēšanai, par kuriem vairakkārt diskutēts Reformu vadības grupā, pirmdien tika atbalstīti Ministru kabineta komitejas sēdē, izskatot Ekonomikas ministrijas sagatavoto Informatīvo ziņojumu "Par situāciju biodegvielas ražošanas nozarē", kurā apkopota informācija par Programmas "Biodegvielas ražošana un lietošana Latvijā (2003-2010)" un valsts atbalsta programmas "Atbalsts biodegvielas ražošanai", Biodegvielas likumā noteiktā mērķa 2010. gadam izpildi un līdzšinējo biodegvielu nozares attīstību.
Uz sarakstu