Banner 980x90

FM: piecu mēnešu preču eksporta dinamika vērtējama pozitīvi

Kopumā gan šī gada piecu mēnešu preču eksporta dinamika vērtējama pozitīvi, tomēr ārējā vidē situācija saglabājas nestabila, vērtē Finanšu ministrijā (FM).

Ekonomikas attīstības tempu piebremzēšana dažos Latvijai būtiskos eksporta tirgos un ģeopolitiskie riski reģionā joprojām ir lielākie riski Latvijas ekonomikas attīstībai, skaidro FM.

Publicētie dati par Latvijas ārējo tirdzniecību šā gada maijā liecina, ka ārējās tirdzniecības apgrozījums mēneša laikā samazinājās par 4,4%. Salīdzinājumā ar aprīlī eksporta apjoms samazinājies par 3,6%, un importa apjoms samazinājies par 5%. Savukārt salīdzinājumā ar atbilstošo mēnesi 2013.gadā preču eksporta vērtība palielinājās par 0,7%, tādējādi uzlabojot Latvijas ārējas tirdzniecības bilanci par 22 miljoniem eiro.

FM atzīmē, ka kopējais eksporta apjoms maijā palielinājies, pat neskatoties uz to, ka salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi par 26,4% samazinājies eksports uz Krieviju, ko galvenokārt noteica kritums alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu eksportā.

Nelielo eksporta pieaugumu nodrošināja vairākas preču eksporta kategorijas. Pēc divpadsmit mēnešu ilgstoša krituma metālu un to izstrādājumu eksports maijā uzradīja vislielāko pieaugumu (+27,5%) salīdzinājumā ar attiecīgo mēnesi iepriekšējā gadā, kas saistīts ar to, ka AS "Liepājas metalurgs" darbības apturēšanas negatīvā ietekme uz metālu apstrādes nozares pieauguma tempiem ir gandrīz izzudusi un turpmāk šajā nozarē varētu būt atkal vērojams eksporta pieaugums. Papildus tam šajā periodā ievērojami pieaudzis arī ķīmiskās rūpniecības ražojumu (+22,8) un papīra, kartona un poligrāfijas izstrādājumu (+13,3%) eksports.

Lielākā negatīvā ietekme uz preču eksporta vērtības izmaiņām maijā, kā ierasts, bija satiksmes līdzekļu kategorijā, kur kritums veidoja 17,6% salīdzinājumā ar attiecīgo mēnesī pirms gada. Tomēr FM atzīmē, ka šajā nozarē kritums vērojams arī importā, kas norāda uz reeksporta mazināšanos.

Otro mēnesi pēc kārtas samazinās arī tekstilmateriālu izstrādājumu eksports, kur šomēnes fiksēts kritums 12,8% apjomā. Tekstilmateriālu izstrādājumu eksportā lielākie samazinājumi bija uz Poliju - par 87,2%, Lietuvu - par 50,1% un Krieviju - par 27,8%. Tāpat maijā par 11,1% negaidīti samazinājies lauksaimniecības un pārtikas preču eksports, kur šā gada pirmajos četros mēnešos vidējais gada pieaugums bija 10%.

Eiropas Komisijas publicētie konfidences rādītāji liecina, ka jūnijā nedaudz pasliktinājies Eiropas valstu uzņēmēju vērtējums par tuvākajām perspektīvām produkcijas noietam, bet ražošanas apjomi un eksporta pasūtījumu apjoms paliek nemainīgs. Analizējot Latvijas tirdzniecības partnervalstu ekonomikas sentimenta indikatora (ESI) pārmaiņas, FM atzīmē, ka konfidence pasliktinājusies galvenokārt eirozonā (Igaunijai, Vācijai, Somijai), tomēr tādiem tirdzniecības partnerim kā Polija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste konfidence uzlabojusies.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)