Gaismas pils apkurei tērēs ceturtdaļu miljona
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunajai ēkai - tā dēvētajai Gaismas pilij, apkures nodrošināšana gadā izmaksās aptuveni 250-260 tūkstošus latu, pilsētas informācijas portālam Riga24.lv pavēstīja Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību speciāliste Annija Senakola.Teorētiski aprēķinātā siltumslodze, ko nepieciešamības gadījumā varētu nodrošināt Rīgas siltumapgādes kompānija "Rīgas siltums" (RS) , ja būtu tāda nepieciešamība, LNB jaunajai ēkai ir 5 megavati (MW). Apkuri Gaismas pilij piegādā kopš pagājuša gada decembra sākumā, un pirmo mēnešu rezultāti rāda, ka pie iekštelpu temperatūras 16-18 grādi LNB ēka nav bijusi noslogota ar vairāk kā 1 MW jaudu - reāli 0,6 līdz 0,8 MW.
Pašlaik rit būvniecības process un ēkas telpas nav pilnībā slēgtas, tāpēc patērētais siltumenerģijas apmērs sasniegts neizmantojot paredzētās rekuperācijas (skaidrojums: siltuma atgūšanas) iekārtas. Senakola stāstīja, ka pēc būves pabeigšanas tiks izmantotas rekuperācija iekārtas, attiecīgi samazinot siltuma patēriņu un LNB ēkas aprēķinātais siltuma patēriņš ir ap 6000 megavatstundām (MWh) gadā. Ņemot vērā pašreizējos siltumenerģijas tarifus, apkures izmaksas gada laikā ir plānotas 250 – 260 tūkstošu latu apmērā, ieskaitot siltuma atgūšanas iekārtu izmantošanu.
RS apkopotā informācija vēsta, ka siltumapgādes uzņēmums 2011./2012.gada apkures sezonā ir uzsācis siltuma piegādi astoņiem jauniem objektiem, tostarp lielākā kopējā siltumslodze no visiem objektiem ir Gaismas pilij.
LNB jaunās ēkas pieslēguma kopējā siltumslodze ir 5,340 megavati (MW), kas ir ievērojami lielāka nekā pārējiem šajā apkures sezonā pieslēgtajiem objektiem. Nākamais jaunais pieslēgtais objekts pēc kopējās siltumslodzes ir SIA "Arčers" dzīvojamās ēkas – 2,265 MW, bet pārējo objektu siltumslodze nepārsniedz 1 MW. Tostarp siltuma piegāde uzsākta vairākām dzīvojamām ēkām, kā arī tirdzniecības centram "Maxima XX" un Valsts asinsdonoru centra ēkai.
RS Informācijas daļas vadītāja Jana Roze portālam Riga24.lv stāstīja, ka atsevišķi stāvoši objekti ar kopējo siltumslodzi 5,340 MW, kā LNB jaunajai ēkai, ir maz. Parasti ar tik lielu kopējo siltumslodzi ir daudzdzīvokļu ēkas kopā ar biroju kompleksu, piemēram, Jaunā Teika, Ropažu ielā.
LNB jaunās ēkas Gaismas pils norādītā kopējā siltumslodze 5,340 MW ir maksimālā aprēķinātā siltumslodze, lai nodrošinātu siltumenerģijas patēriņu objektam pie zemākās āra gaisa temperatūras - projektētāji, projektējot siltumapgādes sistēmas, izvēlas vidējo zemāko āra gaisa temperatūru –20,7 grādi.
Roze atzina, ka pašlaik Gaismas pils nepatērē siltumenerģiju pilnā apmērā, jo ēka nav nodota ekspluatācijā. Siltumenerģija nepieciešama objekta būvniecības laikā, lai uzturētu atbilstošu telpu temperatūru iekšdarbu veikšanai.
Uz sarakstu