"Laima" un "Staburadze" vēršas Saeimā un rosina pilnveidot likumu normas
Saldumu ražotāji AS "Laima", AS "Staburadze" un SIA "NP Foods" - kopumā 26 Latvijas tautsaimniecībai nozīmīgi uzņēmumi, ir vērsušies ar iesniegumu pie valsts atbildīgajām amatpersonām Saeimā, aicinot pievērst pastiprinātu uzmanību, un aktīvi rīkoties, lai novērstu mēģinājumus negatīvi ietekmēt valsts ekonomikai nozīmīgu uzņēmumu darbību, pilsētas informācijas portālu Riga24.lv informēja uzņēmuma pārstāvji.Iesniegumā norādīts arī uz nepieciešamību pilnveidot Civillikuma un Civilprocesa normas, lai pasargātu uzņēmumus no iespējamiem ļaunprātīgiem un pretlikumīgiem mēģinājumiem pārņemt uzņēmumus un apdraudēt to darbību.
Uzbrukumā, kas vērsts pret Latvijas vadošajiem saldumu ražotājiem "Laima", AS "Staburadze" un vēl 24 citiem Latvijas uzņēmumiem, ir skaidri redzamas reiderisma pazīmes, kas izpaužas centienos paralizēt uzņēmumu darbību ar iespējamu mērķi tos pārņemt, uzskata uzņēmumos. Tas ir bīstami ne tikai uzņēmējdarbībai, bet arī sabiedrībai, jo vienmēr pastāvēs iespējamība, ka, maldinot tiesu institūcijas, var tikt nodarīts kaitējums.
SIA "NP Foods" valdes priekšsēdētājs Rolands Gulbis: "Mēs pamatoti uzskatām, ka uzbrukums un tiesvedība, kurā ierauti Latvijas vadošie saldumu ražotāji, ir uzskatāma par nelikumīgu uzņēmumu pārņemšanas mēģinājumu. Uzbrukums kopumā 26 Latvijas uzņēmumiem, tostarp nacionāla mēroga uzņēmumiem, rada nopietnas bažas par tiesu sistēmas bezspēcību un likumdošanas nepilnībām šādos gadījumos. Mēs aicinām visas valsts amatpersonas pievērst pastiprinātu uzmanību un aktīvi rīkoties, lai atsevišķu personu savtīgo interešu dēļ neciestu Latvijas tautsaimniecībai ārkārtīgi svarīga nozare, kas nodrošina darba vietas strādājošajiem, sniedz ievērojamu pienesumu valsts tautsaimniecības attīstībai, un veic nozīmīgas nodokļu iemaksas valsts budžetā."
Iesniegumā Saeimai norādīts uz nepieciešamajiem grozījumiem Cilvilprocesa likumā, kuri tieši noteiktu tiesas pienākumu, lemjot jautājumu par prasības nodrošinājuma piemērošanu un atcelšanu, vērtēt gan prasītāja, gan atbildētāja argumentāciju. Norādot, ka problēmas būtība slēpjas apstāklī, ka tiesu praksē ir izplatījusies tendence pieteikumu par prasības nodrošinājuma piemērošanu un atcelšanu skatīt šauri, nedodot vienlīdzīgas iespējas savas pozīcijas aizstāvēšanā arī atbildētājam, proti, ignorējot atbildētāja tiesības tikt uzklausītam, kas ir pretrunā ar Satversmē nostiprinātām tiesībām uz taisnīgu tiesu.
"Šajā situācijā ir steidzami nepieciešams pilnveidot gan Civillikuma normas, gan procesuālo regulējumu, raugoties no valsts tautsaimniecības interesēm – proti – negatīvās ietekmes uz valsts budžetu, nodarbinātību un eksportspēju, ko var radīt ļaunprātīgas manipulācijas ar šobrīd spēkā esošo tiesisko regulējumu. Mēs uzskatām, ka šajā gadījumā runa ir ne tikai par Latvijas nodokļu maksātāju un darba devēju interešu aizsardzību. Runa ir par to, ka šis un līdzīgi gadījumi ir veidojuši un turpina veidot priekšstatu par Latviju kā riska zonu uzņēmējdarbībai un kapitālieguldījumiem, mazinot uzticēšanos valsts varas rīcībspējai un taisnīgumam," skaidro R.Gulbis.
Uz sarakstu