Banner 980x90

Ligi: viens vai divi miljoni cilvēku nevar atļauties luksusu - savu valūtu

 Viens vai divi miljoni cilvēku nav pietiekami, lai valsts varētu atļauties luksusu saglabāt savu neatkarīgu valūtu, sarunā ar Latvijas žurnālistiem sacīja Igaunijas finanšu ministrs Jirgens Ligi.

"Lata laiks ir pagājis," sacīja Igaunijas finanšu ministrs. Igaunijas kronas laiks bija pagājis 2009.gadā, kad Igaunija paziņoja, ka ir gatava pievienoties eirozonai, salīdzināja ministrs.

Viņš skaidroja, ka mazām ekonomikām, sevišķi ja tās ir nabadzīgas, ir vajadzīga tirgus uzticība.

Mazas valūtas ir ievainojamas, un vēsture rāda, ka šai likumsakarībai nav izņēmumu. Igaunijas finanšu ministrs atzīmēja, ka investori krīzes laikā baidījušies no valūtas devalvācijas Igaunijā, sevišķi Skandināvijas investori neticēja, ka ir īstais laiks ieguldīt, un gaidīja, ka Igaunija devalvēs valūtu, lai arī Igaunijā valdīja pārliecība, ka krona netiks devalvēta.

Pēc tam, kad Igaunija sakārtoja finanses un paziņoja par pievienošanos eirozonai, investoru interese atkal atgriezās, tie sāka vairāk interesēties par investīciju un biznesa iespējām Igaunijā, sacīja ministrs. Investīcijas ekonomikas buma laikā gan bijušas augstākas, bet tolaik tās lielā mērā balstījās uz kreditēšanu.

Ligi arī norādīja, ka mazām valstīm nav daudz iespēju īstenot aktīvu monetāro politiku, ietekmēt tirgus, procentu likmes.

"Sliktākā ziņa saistībā ar pievienošanos eirozonai nav aktīvas monetārās politikas zaudēšana, kā teiktu daudzi akadēmiķi, sākot ar Polu Krugmanu, kas negrib saprast atšķirību starp lielu un mazu ekonomiku un nevēlas saprast to, ka mums nav reālas monetārās politikas iespējas," sacīja Ligi.

Pēc viņa teiktā, lielākā problēma ir, ka cilvēkiem šķiet - lielāka valūta nozīmē arī augstākas cenas. Tomēr pētījumi rāda, ka eiro ieviešanas ietekme uz cenu kāpumu citās valstīs bija starp 0,1 un 0,3 procentpunktiem.

Igaunija eirozonai pievienojās no 2011.gada janvāra.

Ligi atzina, ka eiro ieviešana palīdzēja Igaunijas tautsaimniecībai ātrāk atgūties no krīzes. Uzticība valstij atgriezās, kad Igaunija 2009.gadā paziņoja, ka izpilda Māstrihtas kritērijus eiro ieviešanai. Igaunijas iekšzemes kopprodukts sāka kāpt un investīcijas sāka atgriezties pievienošanās eiro laikā, un straujākais kāpums tautsaimniecībai bija gads pēc pievienošanās eiro.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)