LOSP: partijas nedrīkst vilcināties - jāsamazina PVN likme pārtikai
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP), Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA) un Latvija Pensionāru federācija (LPF) vēršas pie Latvijas vadošajām partijām ar aicinājumu atbalstīt lēmumu par samazinātu pievienotās vērtības nodokli (PVN) pārtikai un līdz ar to, arī sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem.Jau ilgstoši par šo jautājumu ir diskutēts dažāda līmeņa debatēs un darba grupās, bet konkrēts lēmums vēl joprojām valdības līmenī nav pieņemts.
Nevalstiskās organizācijas ir izskatījušas partiju priekšvēlēšanu piedāvājumus un secinājušas, ka lielākā daļa vadošo partiju solījumos ir iekļauta prasība par jaunas samazinātas PVN likmes subjekta ieviešanu, izņemot partiju Vienotība un Nacionālo apvienību Visu Latvijai! - Tēvzemei un brīvībai/LNNK.
Nevalstisko organizāciju pārstāvji aicina arī minētās partijas izprast šī jautājuma būtisko nozīmi, jo ņemot piemēru no vairākuma Eiropas Savienības dalībvalstu, arī Latvijai ir visas iespējas noteikt pazeminātu PVN likmi visiem pārtikas produktiem vai arī noteiktām pārtikas grupām, piemēram, veselīgiem un uzturā ieteicamajiem pārtikas produktiem, kā arī sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem.
Samazinot PVN likmes, tas:
* radītu cenu samazinājumu pārtikas preču tirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas jomā;
veicinātu patēriņa kāpumu, kā rezultātā pakāpeniski pieaugtu arī nodarbinātība sabiedriskās ēdināšanas un tirdzniecības jomā;
* veicinātu maznodrošināto iedzīvotāju pirktspēju;
* uzlabotu uzņēmējdarbības vidi un samazinātu cenu kropļojumus, kuri veidojas ēnu un nelegālās ekonomikas ietekmē;
* varētu palielināt legāli strādājošo un par PVN maksātājiem reģistrēto Latvijas uzņēmumu konkurētspēju;
* samazinātu cenas sabiedriskās ēdināšanas sektorā, kas veicinās pieprasījumu, kas savukārt ļaus uzņēmējiem radīt jaunas darbavietas, kā rezultātā palielināsies ne tikai nodarbināto skaits, bet arī ieņēmumi sociālajā budžetā.
Ņemot vērā pārtikas cenu sociālo aspektu, kā arī Krievijas Federācijas ieviesto importa embargo lielākajai daļai pārtikas produktu un nepieciešamību veicināt Latvijas pārtikas produktu noietu pašmāju tirgū, LOSP, LVRA un LPF aicina Ministru kabinetu, Saeimu un vadošo partiju pārstāvjus rosināt Latvijā noteikt pazeminātu PVN likmi visiem pārtikas produktiem vai arī noteiktām pārtikas grupām, kā arī sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem.
Lai valsts budžetā neveidotos iztrūkums, neiegūtos ieņēmumus no samazinātās PVN likmes būtu iespējams iekasēt no citiem nodokļiem, piemēram, no nekustamā īpašuma nodokļa vai arī ceļot PVN likmi preču kategorijās, kas nav pirmās nepieciešamības, kā arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un sociālā nodokļa palielinoties nodarbināto skaitam.
Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Vālodze: "Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija aicina politiķus nekavējoši ieviest samazināto PVN likmi pārtikai un sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem! Mums ir jāseko gan tendencēm reģionā (piemēram, Somijā, Zviedrijā un Polijā pārtikai un sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem ir samazinātā PVN likme), gan iedzīvotāju pirktspējai! Mums ir lielisks piemērs - naktsmītnes, kuras pateicoties samazinātajai PVN likmei jau 2013.gadā sasniedza pirmskrīzes apgrozījuma līmeni, kamēr sabiedriskās ēdināšanas sektors, "pateicoties" vietējo iedzīvotāju zemajai pirktspējai un Krievijas/Ukrainas situācijai, šajā gadā apgrozījuma kāpumu noteikti nesasniegs. Tāpat ir jāņem vērā fakts, ka 99% no visiem viesmīlības uzņēmumiem ir mazie un mikro uzņēmumi un nodokļu slogs pamatā sastāda iedzīvotāju ienākuma un sociālo nodokli. Mēs jau tagad pildām arī sociālo funkciju, dodot darbu kā jauniešiem, tā mazkvalificētam personālam. Piemērojot samazināto PVN likmi pārtikai un sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem, mēs kopīgi varētu gan sniegt atbalstu vietējiem pārtikas ražotājiem, gan iedzīvotājiem ar zemu pirktspēju, gan palielināt nodarbinātību un nodokļu ieņēmumus!"
LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs: "Šajā situācijā PVN likmes samazināšana ne tikai palielinās Latvijas uzņēmēju konkurētspēju, bet uzlabos arī vietējo iedzīvotāju pirktspēju un valsts kopējo tautsaimniecības situāciju. Nedrīkstam mūsu iedzīvotājus nostādīt sliktākā situācijā nekā citu valstu iedzīvotājus, jo lielākajā daļā ES jau ir samazināts PVN pārtikai un atsevišķās valstīs pārtikas produktiem tiek piemērotas arī atšķirīgas PVN likmes." Uz sarakstu