Mazajā Arkādijas parkā plāno būvēt daudzstāvu mājas un autostāvvietu - papildināts
Āgenskalna iedzīvotāji ir sašutuši par būvniecības ieceri, kas paredz aizbūvēt zaļo zonu Mazajā Nometņu ielā jeb tā saukto Mazo Arkādijas parku, uzbūvējot tur divas daudzstāvu dzīvojamās mājas, biroju ēku un pazemes stāvvietu 100 automašīnām.Šopēcpusdien Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcijas apspriežu telpā notiks SIA "Grantex" būvniecības ieceres prezentācija. Uzņēmums plāno Mazajā Nometņu ielā būvēt divus dzīvojamos namus un biroju ēku. Sabiedriskajai apspriešanai nodotie vizuālie materiāli liecina, ka nelielā parka teritorija tiks pilnībā aizbūvēta, bet pret to kategoriski iebilst vairāki Āgenskalna iedzīvotāji.
Parka teritorija ir privāta zeme, kuras īpašnieks ir Andrejs Blažko. Līdz 2009.gada oktobrim viņš bija arī 50% "Grantex" daļu īpašnieks, bet patlaban šis uzņēmums pilnībā pieder ar Latvijas Zaļo partiju (LZP) saistītajam Reinim Raznačam. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā atrodamā informācija liecina, ka Raznačs 2009.gadā kandidējis Ikšķiles novada domes vēlēšanās no LZP saraksta. Viņam arī iepriekš piederējuši īpašumi, kur vides aizsardzības prasību dēļ noteikti dažādi saimnieciskās darbības ierobežojumi, bet tos izdevies pārdot.
Apbūves projektam veikts arī ietekmes uz vidi novērtējums. Tā autori - SIA "Interbaltija" speciālisti - apgalvo, ka parka aizbūvēšana apkārtējo īpašumu vērtību nemazinās.
"Tas ir zemes gabals ar sarežģītu vēsturi, bet tur vienmēr ir bijis parks, pilnībā apzaļumota teritorija. Mums visvairāk rūp, ka ar šo projektu lielā mērā varētu tikt izmainīta Pārdaugavas seja. Spriežot pēc vizualizācijas internetā un paziņojumā, stilistiski šīs trīs ēkas un stāvvieta nekādi neiekļaujas šajā vēsturiskajā vidē," sarunā ar aģentūru LETA sacīja viena no projekta pretiniecēm Ilze Gailīte-Holmberga, kura Āgenskalnā dzīvo jau daudzus gadus. Viņas skatījumā, apkārt ir daudz vecu māju un būvdarbi varētu ēku stāvokli pasliktināt.
"Tas ir parks, zaļā zona, kur nekad nav bijusi nekāda apbūve, bet izskatās, ka Rīgas domes Apstādījumu saglabāšanas komisija jau ir pieņēmusi lēmumu un šis projekts liks atteikties no zaļās zonas. Apbūves projekts tiek pamazām bīdīts uz priekšu. Būvniecības iecere jau ir izgājusi dendroloģisko inventarizāciju, kas atļauj šo parku iznīcināt. Jautājums ir izgājis arī Rīgas domes Apstādījumu saglabāšanas komisiju," piebilda režisors Askolds Saulītis, kurš arī aktīvi iestājas pret būvniecības ieceri.
Apstādījumu saglabāšanas komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (LPP/LC) pērn maijā izteica viedokli, ka Arkādijas parka apkārtni nepieciešams attīstīt, lai šo teritoriju varētu izmantot kultūras pasākumu rīkošanai un aktīvai atpūtai. Pie šāda viedokļa Stepaņenko nonāca pēc Mājokļu un vides komitejas izbraukuma sēdes uz Pārdaugavas parkiem, aplūkojot Arkādijas parku, Mazo Arkādijas parku, Māras dīķa apkārtni, Uzvaras parku, Dzegužkalnu un Nordeķu parku.
Jau decembrī viņš kā Apstādījumu saglabāšanas komisijas priekšsēdētājs parakstījis lēmumu, ar kuru atļauta 31 koka nociršana šajā teritorijā un "principiāli piekrists" būvniecībai.
Savukārt šodien Stepaņenko aģentūrai LETA atzina: "Apstādījumu saglabāšanas komisija lemj par koku ciršanu - kur ko atļaut vai neatļaut un cik tas izmaksā cirtējam. Ja projekts būvvaldē ir apstiprināts, tad mēs tur neko nevaram iebilst vai protestēt." Mazais Arkādijas parks ir privātīpašums un Rīgas dome nevar aizliegt privātīpašniekam attīstīt projektu, skaidroja Stepaņenko.
Āgenskalna iedzīvotāji gatavojas šodien apmeklēt Rīgas Pārdaugavas izpilddirekciju, lai paustu savus iebildumus pret ieceri aizbūvēt parku. Saulītis, Gailīte-Holmberga un citi aktīvisti aicina kaimiņus aizpildīt sabiedriskās apspriešanas aptaujas anketas, vāc iedzīvotāju parakstus pret šo būvniecības ieceri un aicina arī citus iesaistīties. "Mēs esam diezgan liels pulciņš - jau 25 cilvēki -, kas piedalīsimies apspriešanā. Nākamās nedēļas laikā vāksim parakstus un iesniegsim Rīgas domei. Ja būs nepieciešams, darīsim ko vairāk, piemēram, vērsīsimies pie neatkarīgām institūcijām un, iespējams, pat tiesā," sacīja Gailīte-Holmberga.
Atsauksmes par būvniecības ieceri iesniedzamas līdz 25.martam, bet pēc publiskās apspriešanas rezultātu apkopošanas Rīgas pilsētas būvvalde jautājumu virzīs izskatīšanai Rīgas domes sēdē.
Parka zemes īpašnieks Blažko plašāku sabiedrības uzmanību izpelnījās 2006.gadā, kad pēc Privatizācijas pabeigšanas likuma pieņemšanas viņam piederošā SIA "BMS tehnoloģija" pieteicās uz daudzu valsts un pašvaldības īpašumu un uzņēmumu, piemēram, "Rīgas Centrāltirgus" privatizāciju. Lielākoties visi šie pieteikumi tika noraidīti.
Projekta pasūtītājs - "Grantex" īpašnieks Raznačs - arī ir saistīts ar "BMS tehnoloģija". Savā deputāta kandidāta kartiņā viņš 2009.gadā norādījis, ka ir šīs firmas finanšu menedžeris.
Projekta ietekmes uz vidi novērtējumu veikusī "Interbaltija" pieder šo novērtējumu parakstījušajam Aināram Škaparam, bijušajam Valsts nekustamā īpašuma aģentūras (VNĪA) ģenerāldirektoram Jānim Motem un Aivaram Balodim.
Kā ziņots, pirms vairākiem gadiem diskutabls daudzstāvu apbūves projekts citā zaļajā teritorijā netālu no Āgenskalna, nelielajā Gregora ielā, vēlāk noveda pie apsūdzībām kukuļņemšanā, par ko piektdien gaidāms tiesas spriedums tā dēvētajā Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta amatpersonu lietā. Uz sarakstu