Oktobrī vērojamas mēnesim neraksturīgas cenu pārmaiņas
Šī gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, patēriņa cenu līmenis nemainījās. Precēm tas pieauga par 0,1 %, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,2 %.Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, šī gada oktobrī cenu izmaiņas bija vienas no zemākajām, pilsētas informācijas portālu tīklam Pilseta24.lv pavēstīja Ekonomikas ministrijas Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas vecākā referente Ieva Šnīdere.
Viņa norāda, ka lielākā ietekme uz patēriņa cenām oktobrī bija cenu kritumam pārtikai, kas nav raksturīgi oktobra mēnesim. Cenas pārtikai samazinājās par 0,3 % un noteica patēriņa cenu līmeņa kritumu par 0,08 procentpunktiem, kas bija straujākais kritums šajā mēnesī kopš 1998.gada. Lielā mērā to ietekmēja cenu kritums pienam un piena produktiem, augļiem un kartupeļiem. Arī dārzeņu cenu kāpums (mēneša laikā par 9,5 %) bija zemāks nekā parasti, kas iepriekšējos gados oktobrī bija vairāk kā divas reizes straujāks.
EM atzīmē, ka pasaules pārtikas cenas oktobrī stabilizējās un, salīdzinot ar septembri, praktiski nemainījās. Pasaules pārtikas cenas pieauga cukuram, augu eļļām un graudaugiem, bet samazinājās gaļai un piena produktiem.
Samazinoša ietekme uz patēriņa cenām oktobrī bija arī degvielai. Degvielai cenas samazinājās par 1,3 %, kas kopējo cenu līmeni samazināja par 0,08 procentpunktiem. Pasaules naftas cenas oktobrī turpināja samazināties - vidēji cenas mēneša laikā samazinājās gandrīz par 11 %. Oktobra vidū pasaules degvielas cenas bija noslīdējušas līdz zemākajam līmenim pēdējo četru gadu laikā, bet mēneša otrajā pusē naftas cenas stabilizējās.
Noslēdzoties sezonai, cenas samazinājās atpūtas, kultūras, tūrisma un viesnīcu pakalpojumiem, kas kopējo cenu līmeni samazināja par 0,06 procentpunktiem.
Lielākā paaugstinošā ietekme oktobrī sezonālu faktoru ietekmē bija cenu kāpumam apģērbiem un apaviem, ar mājokli saistītiem pakalpojumiem (siltumenerģijai un cietajam kurināmajam), kā arī alkoholam un tabakai. Kopā cenu pieaugums šajās grupās noteica patēriņa cenu līmeņa pieaugumu par 1,3 procentpunktiem. Apģērbiem cenas mēneša laikā pieauga par 3,3 %, bet apaviem cenas samazinājās par 4,4 %, kas iespējams saistīts ar mazāku apavu pieprasījumu siltā rudens dēļ. Tādējādi apģērba un apavu kopējais cenu pieaugums bija zemākais pēdējo 15 gadu laikā, kas arī noteica oktobrim neraksturīgi zemo cenu pieaugumu šogad.
2014.gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, patēriņa cenas palielinājās par 0,7 %. Gada vidējā inflācija bija 0,5 procenti.
EM prognozē, ka šogad kopumā gada vidējā inflācija būs zem 1 procenta. Nākošgad vidējais patēriņa cenu līmenis būs augstāks nekā 2014.gadā. To ietekmēs turpmāks privātā patēriņa pieaugums un dažādi piedāvājuma puses faktori (piemēram, spiedienu uz patēriņa cenām radīs arī elektroenerģijas tirgus atvēršana no 2015.gada 1.janvāra). Ja pasaules pārtikas un naftas cenu dinamika būs mērena, 2015.gada vidējā inflācija var pārsniegt 2 procentus. Uz sarakstu