Ozoliņš: elektrības tirgus liberalizācijai trūkst tikai LM noteikumu
Sekmīgai elektrības tirgus liberalizācijai Latvijā trūkst tikai Labklājības ministrijas (LM) izstrādātu valdības noteikumu, kas, kam un kādā veidā kompensē elektrības cenu pieaugumu, šādu viedokli šorīt Latvijas Radio pauda Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Jānis Ozoliņš (RP).Atbalsts būtu jāpiešķir ģimenēm ar bērniem, maznodrošinātajiem un citām iedzīvotāju kategorijām, izteicās Ozoliņš un uzsvēra, ka budžetā nauda šim nolūkam ir.
Ozoliņš uzsvēra, ka šādu noteikumu izstrāde ir Ministru kabineta, nevis Saeimas kompetence, līdz ar to viņš ir pārliecināts, ka parlaments savu darbu, gatavojot elektrības tirgus liberalizāciju, ir paveicis laicīgi un kvalitatīvi.
Kā ziņots, koalīcijas partijās sākusies diskusija par iespēju mainīt elektroenerģijas tirgus liberalizācijas nosacījumus mājsaimniecībām vai citādi slāpēt gaidāmā cenu pieauguma ietekmi uz iedzīvotāju tēriņiem, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.
"Vienotības" Saeimas frakcija šodien uzklausīs Reformu partijas (RP) politiski pārraudzītās Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvjus par 1.aprīlī gaidāmo elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, aģentūrai LETA apliecināja "Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns. "Vienotības" deputātiem esot radušies daudzi jautājumi, kas pamatā saistīti ar gaidāmo elektrības cenu pieaugumu iedzīvotājiem.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA sacīja, ka arī ZZS satrauc gaidāmais elektroenerģijas cenu pieaugums pēc 1.aprīļa. Arī ZZS noteikti aicināšot pie sevis atbildīgos EM pārstāvjus.
Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars norādīja, ka VL-TB/LNNK satraucas par gaidāmo elektrības cenu pieaugumu un plāno uzrunāt koalīcijas partnerus, lai kopīgi meklētu risinājumus.
RP valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters teica, ka par šo jautājumu RP neesot spriests, tomēr piebilda, ka satraukums par elektroenerģijas cenu pieaugumu ir jebkuram Latvijas pilsonim.
Visu četru koalīcijas partneru pārstāvji apgalvoja, ka viņu pārstāvētajos politiskajos spēkos vēl nav spriests par kādu konkrētu izmaiņu veikšanu spēkā esošajos normatīvajos aktos, kas nosaka elektrības tirgus liberalizāciju mājsaimniecībām.
Šobrīd divi tirgotāji ir atklājuši savus piedāvājumus. AS "Latvenergo" mājsaimniecībām elektrību tirgos par cenu no 16 līdz 16,9 centiem par kilovatstundu (kWh) atkarībā no elektroenerģijas patēriņa. Savukārt SIA "Baltcom TV" elektroenerģiju piedāvās par 16,1 līdz 16,8 centiem par kWh. "Latvenergo" arī plāno turpināt atbalsta programmu, daudzbērnu ģimenēm piešķirot vienreizēju dāvinājumu - 750 kWh elektroenerģijas bez maksas.
Patlaban, kamēr mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņš nav pārsniedzis 1200 kilovatstundas, tiek piemērots tā dēvētais starta tarifs un maksa par elektrību ir 11,64 centi, bet pēc tam tiek maksāts tā dēvētais pamata tarifs jeb 15,15 centi par kWh.
Latvijas elektroenerģijas tirgus tiek pakāpeniski atvērts jau kopš 2007.gada. Patlaban brīvajā tirgū ir vairāk nekā 24 000 lietotāju - juridiskas personas, kas patērē ap 75% elektroenerģijas. Nodrošinot pilnīgu liberalizāciju, brīvajā tirgū tiktu iesaistītas arī visas mājsaimniecības jeb ap 847 300 lietotāju, kas patērē atlikušos aptuveni 25% elektroenerģijas. Uz sarakstu