Pašvaldību tēriņi atalgojumam un precēm auguši
Šā gada pirmajā pusē salīdzinājumā ar atbilstošu periodu pērn auguši pašvaldību izdevumi atalgojumam, precēm un pakalpojumiem, arī kapitālajiem izdevumiem, bet samazinājušies tēriņi sociālajiem pabalstiem.Salīdzinājumā ar 2012.gada pirmo pusgadu šogad pašvaldību izdevumi atalgojumam auguši par 22,6 miljoniem latu jeb 8,1%, precēm un pakalpojumiem - par 20,9 miljoniem latu jeb 13,6%, kapitālie izdevumi - par 17,8 miljoniem latu jeb 17,4%, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).
Savukārt sociālajiem pabalstiem izdevumi samazinājās par pieciem miljoniem latu jeb 12,8%.
Šogad jūnijā salīdzinājumā ar maiju ievērojami pieauga izdevumi atalgojumam - par 24,9 miljoniem latu jeb 46,5%, kas ir saistīts ar pedagogu darba samaksas izmaksāšanas kārtību, jo jūnijā pedagogiem tiek izmaksāta atvaļinājuma nauda. Šādas tendences tika novērotas arī iepriekšējos gados, informē FM.
Pašvaldību konsolidētajā budžetā gada pirmajā pusē ir uzkrāts pārpalikums 64 miljonu latu apmērā. Pārpalikums jūnijā samazinājās par 8,8 miljoniem latu, bet salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu bija par 3,4 miljoniem latu mazāks.
Salīdzinot ar 2012.gada atbilstošo periodu, šā gada pirmajos sešos mēnešos pašvaldību ieņēmumi auga lēnāk nekā izdevumi, attiecīgi par 61 miljonu latu jeb 8,7% un 64,5 miljoniem latu jeb 10,2%. Lielāko pašvaldību ieņēmumu pieaugumu nodrošināja iedzīvotāju ienākuma nodoklis - par 25,9 miljoniem latu jeb 7,6% - un transferts no valsts budžeta - par 19,1 miljonu latu jeb 8,8%.
Kā ziņots, šogad sešos mēnešos valsts konsolidētā kopbudžeta ieņēmumi bija 2,951 miljards latu, bet izdevumi - 2,786 miljardi latu, tādējādi finansiālais pārpalikums sasniedzis 165,6 miljonus latu.
Pārpalikumu budžetā pamatā nodrošināja augsti valsts pamatbudžeta ieņēmumi no Eiropas Komisijas par Eiropas Savienības (ES) fondu projektu īstenošanu jeb ārvalstu finanšu palīdzības ieņēmumi. Saņemtie maksājumi no Eiropas Komisijas šā gada pirmajā pusgadā ievērojami pārsniedza ES fondu līdzfinansētos izdevumus, tādējādi par 110 miljoniem latu uzlabojot naudas plūsmas budžeta bilanci. Tomēr atbilstoši Eiropas kontu sistēmas metodoloģijai minētie 110 miljoni latu nav uzskatāmi par ieņēmumiem, kas būtu klasificējami citu izdevumu finansēšanai, skaidro FM.
Lai arī situācija valsts konsolidētajā kopbudžetā atbilstoši naudas plūsmas uzskaitei joprojām saglabājās laba, FM atzīmē, ka jūnijā visos budžetos bija vērojams deficīts, kas samazināja uzkrāto pārpalikumu par 21,5 miljoniem latu, salīdzinot ar šā gada maija beigām. Iepriekšējos gados bija vērojama tendence izdevumiem pieaugt tieši gada pēdējos mēnešos, kā rezultātā gada nogalē situācija budžetā pasliktinājās. Šāda budžeta izdevumu attīstība sagaidāma arī šogad, tādēļ pozitīvā situācija budžetā pēc naudas plūsmas šā gada pirmajā pusgadā būtu jāvērtē piesardzīgi, aicina FM. Uz sarakstu