Pavļuts: līdzekļi no uzturēšanās atļaujām jānovirza ekonomikai
Pēdējo gadu laikā vairākās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs arvien izplatītākas kļuvušas investīciju piesaistes programmas, kas investoram un viņa ģimenes locekļiem, veicot noteiktu investīciju apjomu, sniedz iespēju saņemt uzturēšanās atļaujas, pilsētas informācijas portālu tīklam Pilseta24.lv pavēstīja Ekonomikas ministrija (EM).Līdzīgas un plašākas programmas kā Latvijā ES darbojas Īrijā, Apvienotajā Karalistē, Maltā, Kiprā, Ungārijā, Bulgārijā, Grieķijā un Portugālē, bet lielākoties paredzot iespēju saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļaujas par veiktajām investīcijām nekustamā īpašuma sektorā, uzņēmumu kapitālā vai valdības vērtspapīros. Ārpus ES programmas darbojas tādās valstīs kā, piemēram, ASV, Kanādā un Austrālijā. Atsevišķās valstīs par veiktajām investīcijām iespējams saņemt pat ES dalībvalsts pilsonību.
Kopš programmas izveides Latvijā kopumā Latvijas ekonomikā investēti 419 miljoni latu, kas lielākoties ieguldīti nekustamā īpašuma un finanšu sektoros, kā arī ar pieaugošo tendenci uzņēmumu pamatkapitālā.
"Lai arī pēdējā gada laikā pieaugušas investīcijas reālā sektora uzņēmumu pamatkapitālā, tomēr 80% no visām programmas ietvaros veiktajām investīcijām līdz šim nonākuši nekustamā īpašuma sektorā. Termiņuzturēšanās atļauju programma palīdzējusi atkopties nekustamo īpašumu tirgum un devusi netiešu stimulu pārējai ekonomikai, taču tas nav pietiekams ilgtermiņa risinājums ekonomiskās aktivitātes un labklājības veicināšanai. Termiņuzturēšanās atļauju programma ir jāpilnveido, lai tā sasniegtu galveno mērķi – veicinātu investīciju piesaisti reālajā sektorā, ekonomikas izaugsmi un jaunu darbavietu izveidi. Tāpēc mūsu piedāvājums ir no katras uzturēšanās atļaujas daļu līdzekļu novirzīt jaunveidojamā ekonomiskās attīstības fondā, no kura tiktu finansētas uzņēmējdarbības atbalsta un jaunu darbavietu izveides programmas, kā arī ieguldījumi industriālajā infrastruktūrā reģionos. Investors līdzekļus iemaksātu ekonomiskās attīstības fondā, bet valsts sadarbībā ar pašvaldībām izvēlētos, kādās aktivitātēs tos investēt, lai sasniegtu lielāko ieguvumu ekonomikai un iedzīvotājiem. Lai uzturēšanās atļauju programma kalpotu par ilgtermiņā kvalitatīvu investīciju avotu Latvijas industriju un ekonomikas attīstībai, tai ir jābūt pastāvīgai un prognozējamai ilgtermiņā," uzsver ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.
Pirmdien, 26.augustā, piedāvājums tika prezentēts Koalīcijas sadarbības padomes sēdē, iepazīstinot arī ar Kanādas investīciju un biznesa konsultāciju firmas "Raymond Chabot Grant Thornton LLP" pētījuma starpziņojumu par uzturēšanās atļauju programmu darbību Latvijā un citur pasaulē.
Saskaņā ar pētījuma starpziņojumu, uzturēšanās atļauju programmas investīciju piesaistei pēdējo gadu laikā izveidotas vairākās ES valstīs, ar kurām Latvija konkurē par investīciju piesaisti. Pētījuma starpziņojumā secināts, ka Latvijā ir izveidota laba programmas administrācijas sistēma ar zemām izmaksām, programma ir konkurētspējīga salīdzinājumā ar konkurējošo valstu piedāvājumu, bet netiek pilnvērtīgi izmantotas programmas mārketinga iespējas, lai veicinātu ieguldījumus reālajā sektorā.
Pētījuma autori novērtējuši, ka programma sniedz pozitīvu ietekmi uz ekonomisko aktivitāti, nodarbinātību un arī sabiedrību kopumā. Vienlaikus tiek norādīts, ka programma ir jāpilnveido, paredzot iespēju ieguldījumus apmaiņā pret uzturēšanās atļaujām veikt valdības vērtspapīros un ekonomiskās attīstības fondā. Uz sarakstu