Pētījums: investīciju projekti neiekļaujas termiņos un budžetos
Galvenās problēmas, kādas novērojamas investīciju projektu īstenošanā arī Latvijā - projektu īstenošanas termiņu neievērošana un plānotā budžeta pārsniegšana, liecina starptautiskā konsultāciju un audita uzņēmuma "PricewaterhouseCoopers" (PwC) pētījums par investīciju projektu īstenošanu, izaicinājumiem un problēmām, ar kurām saskaras reģiona investīciju projektu vadītāji Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs.Kā informēja mārketinga un komunikācijas vadītāja Evija Baula, 78% projektu pēdējo 12 mēnešu laikā neiekļāvās plānotajos termiņos.
PwC Latvijas uzņēmums, konsultējot investīciju projektu ieviesējus, novērojis, ka termiņu ievērošana investīciju projektos ir viena no visbiežāk sastopamajām problēmām. Bieži vien tas saistīts ar virspusīgu un pārāk optimistisku plānošanu, norādot vēlamo, ne reālo laiku. Tāpat projektu norisi kavē pušu nesavlaicīga iesaistīšana un projektu tehniskā sarežģītība.
Savukārt 52% respondentu apliecina, ka pēdējo 12 mēnešu laikā pārsnieguši projekta plānoto budžetu. Gandrīz ceturtā daļa (23%) no tiem bija saskārušies ar izmaksu pārsniegumu par vairāk nekā 10%.
Tā ir otra lielākā problēma, kas novērota gan Latvijā, gan Austrumeiropas un Centrāleiropas investīciju projektu īstenošanā. Arī šajā situācijā tiek vainota novēlota ieinteresēto pušu iesaistīšana, kā arī pilna projekta laikā veicamā darba apjoma neapzināšanās, kas reizēm noved pie nepilnībām tehnisko specifikāciju izstrādāšanā.
PwC eksperti Latvijā, konsultējot investīciju projektu ieviešanu, novērojuši, ka pastāv problēmas gan to plānošanas, gan īstenošanas periodā. Lai efektīvi sasniegtu projektu nospraustos mērķus, ir nepieciešams uzlabot to vadību un plānošanu, kas ietver komandas veidošanu un pienākumu sadali, kā arī laika grafiku plānošanu un finanšu uzraudzību.
Uzņēmumi kā vienu no risinājumiem visbiežāk min iespēju uzlabot projektu progresa kontroli, tomēr arī tajā ir daudz trūkumu - netiek norādīts, kādas būs projekta kopējās izmaksas un kad tas tiks pabeigts, informācija par projekta progresu ir pārāk optimistiska un nenorāda uz kritiskākajām problēmām, progresa ziņojumi mēdz būt gari un veidoti komplicētā valodā, tajos trūkst objektivitātes un pārbaudāmu faktu, informācijas iegūšanai nepieciešams ilgs laiks un ir iespējama nesakritība ar citiem dokumentiem.
PwC Latvijas uzņēmuma konsultāciju projektu vadītāja Anita Asafreja uzskata: "Uzņēmējiem ir jārēķinās, ka, palielinoties investīciju apjomiem Latvijā, kvalitatīvai projektu vadībai būs divtik liels svars. Lai arī daudzu uzņēmumu vadītāji ir novērtējuši plānošanas nozīmi un veic nepieciešamās aktivitātes esošo procesu uzlabošanā, priekšā vēl daudz izaicinājumu šo mērķu sasniegšanā."
Uz sarakstu