Rīgas domes deputāts Valdis Gavars: Sekojiet naudai un ūdenim!
Būtu jau labi, ja uzsākoties jaunam gadam visi vecie kreņķi pazustu un nākotne iezīmētos optimistiskos krāsu toņos. Un tik tiešām, no šā gada 1.janvāra tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuru ūdens skaitītāji ir verificēti un kuri regulāri nosūta to rādītājus, vairs nav jāmaksā par ūdens zudumiem, pilsētas informācijas portālam Riga24.lv stāsta Rīgas domes deputāts Valdis Gavars.Atbilstīgi MK noteikumiem šie maksājumi tiks sadalīti starp tiem, kuru skaitītāju verificēšanas laiks ir pagājis, vai kuri vairāk nekā trīs mēnešus pēc kārtas nenodod skaitītāju rādījumus. Tādējādi, pateicoties valdības lēmumam, kārtīgie iedzīvotāji no pārmaksas izvairīsies. Rodas tik jautājums, kas maksās, kad visi būs kārtīgi, jo nepazūd jau pati problēmas sakne - ūdens zudumi. Par to ir jārūpējas Rīgas domei, kas līdz šim savus solījumus situāciju labot nepilda.
Atskaites punkts ir ēkas kopējais skaitītājs, kura rādītāji gandrīz vienmēr ir liekāki nekā atsevišķo dzīvokļu skaitītāju summa. Ēkas pārvaldnieks vai Rīgas ūdens mēdz aizbildināties ar tehniskām kļūdām, tomēr nez kādēļ tās nekad nav uz otru pusi, tātad iemītniekiem izdevīgajā virzienā. Un kādēļ, šādos gadījumos ēku kopējie skaitītāji netiek pārbaudīti un nepieciešamības gadījumā nomainīti?Reiz 1976.gadā scenārists Viljams Goldvins filmā "Visi prezidenta vīri" pielietoja līdz tam reti izmatoto teicienu: "Sekojiet naudai!" Kopš tā laika šis teiciens tiek regulāri izmantots, kad runa ir par korupciju un izšķērdību. Varbūt arī, domājot par ūdens zudumiem, jāskatās kurp plūst nauda.
Šobrīd visizplatītākā naudas plūsmas shēma ir šāda: iedzīvotāji - apsaimniekotājs - ūdens uzņēmums, piemēram, Rīgas ūdens, kam arī vairāk pievērsīšos. Ir vēl arī tiešo maksājumu shēma, kas būs daudz izplatītāka no 2015.gada, Saeimas pieņemto likuma grozījumu dēļ.
Labi zinām, ka nesen izgāzās "Rīgas ūdens"varenais plāns sākt pelnīt lielo naudu, izveidojot meitas uzņēmumu "Aqua Riga" un tirgojot dzeramo ūdeni. Toreiz Rīgas dome projektā ieguldīja 100 000 Ls, bet Rīgas dome taču rīkojas ar nodokļu maksātāju, tātad rīdzinieku naudu. Varenais biznesa plāns sabruka un 100 000 Ls būtībā tika pazaudēti. Tātad izveidojās finanšu caurums, kuru jāaizlāpa. Kas tad lāpīs? Ne jau paši. Protams, ka rīdzinieki, kas jau tā no saviem nodokļiem finansē Rīgas domes aktivitātes. Tātad šādi ūdens zudumi, kurus it kā uzrāda ēku kopējie skaitītāji, Rīgas ūdenim varētu būt izdevīgi, jo ļautu piesaistīt papildu naudu cauruma lāpīšanai. Tā, protams, ir tikai versija, tomēr aizdomīgi, kādēļ Rīgas mērs, kurš vēl nesen solīja visiem rīdziniekiem nodrošināt jaunos, modernos un neapmānāmos ūdens skaitītājus, savu solījumu nepilda, varbūt arī viņam ir izdevīgi, ka iedzīvotāji pārmaksā par ūdeni?
Katrā ziņā Rīgas domes vadībai ir steidzami jārīkojas, lai izzustu ūdens zudumi, un tādējādi jāpierāda, ka mana versija nav pamatota. Tas nozīmētu regulāru esošo skaitītāju pārbaudi un pakāpeniski jauno skaitītāju ieviešanu, kuru rādījumus var nolasīt no attāluma. Laiks rīkoties, ne tikai runāt par darbu rīdzinieku labā!
Uz sarakstu