Banner 980x90

Rīgas Dzirnavnieks: augstas kvalitātes auzas Latvijā ir neaizpildīta niša

Viena no lielākajiem graudu pārstrādātajiem Baltijā AS "Rīgas Dzirnavnieks" tirgus situācijas izvērtējums liecina, ka Latvijā augstākās kvalitātes auzas nosacīti ir deficīts un šī niša kopumā vērtējama kā neaizpildīta, bet ļoti perspektīva.

Šobrīd auzu kultūra Latvijā galvenokārt tiek audzēta ar nolūku to izmantot kā lopbarības izejmateriālu. Tāpat nereti auzas tiek stādītas kā "pārejas kultūra", kad pamata kultūra tiek sēta citviet un attiecīgā platība uz šo laika periodu tiek apstādīta ar auzām, tostarp, lai lauki neaizaugtu ar nezālēm u.c.

Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes datiem katru gadu Latvijā ar auzām tiek apsēti vidēji 62 tūkst. hektāru aramzemes.

Pērn ar auzām apsētā platība bija par 4,1 tūkst. hektāru mazāka, nekā 2010. gadā. Tajā pašā laikā kopraža un ražība 2011. gadā bija ievērojami labāka nekā 2010. gadā.

Sandis Jansons, AS "Rīgas Dzirnavnieks" ģenerāldirektors: "Ar auzām apstādītā platība ik gadu ir līdzīga, tajā pašā laikā Latvijā ļoti mazs īpatsvars izaudzēto auzu atbilst augstākajiem kvalitātes standartiem, kas būtu izmantojamas pārtikas produktu ražošanā. Kopumā Latvijā ir tikai dažas zemnieku saimniecības, kas specializējušās šajā nišā, savukārt lielākā daļa auzu kultūru pamatā kultivē kā lopbarības pamata izejvielu. Taču ņemot vērā, ka tendence ēst un kopumā dzīvot veselīgāk pēdējo gadu laikā veicinājusi pieprasījumu pēc graudaugu produktiem, īpaši auzu pārslām, mums kā ražotājam šī brīža kvalitatīvu auzu pārslu piedāvājums ir stipri nepietiekams. Kvalitatīvu auzu niša Latvijā vērtējama kā ļoti perspektīva."

Kā viena no lielākajām un stratēģiski svarīgākajām Latvijas zemnieku saimniecībām, kas spēj nodrošināt kvalitatīvas auzas un ir kļuvusi par ilggadēju AS "Rīgas Dzirnavnieks" partneri, jāmin "Bauņi" Valmieras novadā. 

Galvenā problēma – pārāk vēls sējas un novākšanas laiks

Auzas salīdzinājumā ar rapsi, miežiem, kviešiem un rudziem ir stratēģiski mazāk svarīga kultūra, līdz ar to auzu sēšana un novākšana bieži tiek veikta pārāk novēloti, kā rezultātā zaudē kvalitāti un rezultātā pielīdzināma lopbarības izejmateriālam.

Sandis Jansons: "Piemērotākais laiks auzu sējai ir sākot no aprīļa vidus līdz mēneša beigām, taču Latvijā auzas visbiežāk tiek sētas maija otrajā pusē, kas ir novēloti, jo mitruma līmenis ir pārāk mazs. Savukārt auzu novākšanai piemērotākais periods ir augusts, nevis septembris, kā tas ir vairumā gadījumu, jo tad rudens lietavas radījušas negatīvu ietekmi – uz graudu krāsu, izlobītā kodola iznākumu, smaržu, dubulto graudu un graudu ar tumšiem (melniem) kodolu īpatsvaru u.c. Minētie faktori attiecas ne tik ļoti uz uzturvērtību, cik pārtikas produkta iznākumu un vizuālo kvalitāti, kas savukārt ir ļoti būtiska pārtikas produktu industrijā. Ņemot vērā, ka kvalitatīvu auzu piedāvājums tirgū ir ievērojami mazāks nekā pieprasījums, prognozējams, ka tuvāko gadu laikā situācija varētu mainīties."

AS "Rīgas Dzirnavnieks" ir viens no lielākajiem graudu pārstrādātājiem Baltijā ar ilgām miltu ražošanas tradīcijām.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)