"Rīgas siltums" jaunas biomasas stacijas izveidē Ziepniekkalnā plāno ieguldīt 10 miljonus latu
AS "Rīgas siltums", kas šodien atklāja ar šķeldu kurināmu katlumāju Vecmīlgrāvī, tuvāko divu gadu laikā iecerējusi izveidot biomasas koģenerācijas staciju Ziepniekkalnā, investējot aptuveni desmit miljonus latu, biznesa portālam "Nozare.lv" pastāstīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis.Viņš teica, ka jaunajā stacijā šķelda daļēji aizvietos gāzi. Patlaban gan Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) iesniegta sūdzība par "Rīgas siltuma" konkursu par jaunās stacijas celtniecību. Ja lēmums būs uzņēmumam pozitīvs, līgumu varētu noslēgt tuvākajā laikā.
Kā liecina IUB informācija, sūdzības par biokurināmā koģenerācijas energobloka ar elektrisko jaudu četri megavati (MW) izbūvi iesnieguši "Imtech Industry International B.V." un "Axis Industries". Par uzvarētāju savukārt atzīts SIA "Energoremonts Rīga".
Iepriekš jau ziņots, ka Ziepniekkalna stacijā varēs saražot četrus MW elektroenerģijas un 20 MW siltumenerģijas.
Kā sacīja Talcis, šodien atklātā katlumāja Vecmīlgrāvī ļaus ietaupīt astoņus miljonus kubikmetru gāzes gadā. Pēc viņa teiktā, kopējais gāzes patēriņš ir aptuveni 140 miljoni kubikmetru.
Kopējās investīcijas projektā ir 1,3 miljoni latu. Uzstādītā jauda ir 14 MW. Kā norāda "Rīgas siltums", šī katlumāja ir viens no lielākajiem centralizētās siltumapgādes siltumavotiem Latvijā, kurā kā kurināmo izmanto šķeldu. Būvdarbus veica AS "Komforts".
Atklāšanas pasākumā Talcis informēja, ka siltumcentrāle "Vecmīlgrāvis" uzbūvēta 1976.gadā, tomēr tā izveidota trīs reizes lielāka, nekā patiesībā vajadzīgs. Līdz ar to nācās pieņemt lēmumu par rekonstrukciju. Šķeldas katlumājas izveide ir viens no soļiem, siltumcentrālē iecerēti arī citi rekonstrukcijas darbi.
Šķeldu katlumājai Vecmīlgrāvī piegādās SIA "Pata AB", kas vienā sezonā nodrošinās 100 000 kubikmetru šķeldas. Uzņēmuma valdes loceklis Jānis Mierkalns norāda, ka stabilu un regulāru kurināmās šķeldas piegādi uzņēmums spēj nodrošināt ar kokmateriālu ražošanas un pārstrādes procesā iegūto šķeldu, kā arī ilgtermiņa bartera sadarbības procesā ar vairākām kokzāģētavām, kurām "Pata AB" kā izejmateriālu piegādā apaļkokus, pretī saņemot šķeldu.
Mierkalns uzskata, ka atjaunojamo energoresursu maksimāli lielāks pielietojums ir katras par nākotni domājošas sabiedrības mērķis. Viņš arī norāda, ka, attīstot šāda veida siltumapgādes stacijas, atjaunojamie resursi tiek izmantoti Latvijā. Patlaban tie lielā apmērā tiek eksportēti uz Skandināvijas valstīm, kur biokurināmā patēriņš ir ļoti attīstīts.
Jau ziņots, ka siltumcentrālē "Vecmīlgrāvis" uzstādot divus jaunus katlus, kuros tiks izmantota šķelda, biokurināmā īpatsvars "Rīgas siltuma" kurināmā bilancē palielināsies vairāk nekā divas reizes. Iepriekš Talcis biznesa portālam "Nozare.lv" stāstīja, ka iepriekš biokurināmā īpatsvars uzņēmuma kurināmā bilancē bija 2,4%, bet uzņēmuma mērķis ir sasniegt 10%.
"Rīgas siltums" ir viens no galvenajiem siltumenerģijas piegādātājiem Rīgā. 77% no uzņēmuma piegādātās siltumenerģijas tiek izmantoti dzīvojamo māju apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Pilsētas siltumtīklu kopējais garums ir vairāk nekā 890 kilometri, no kuriem 74% atrodas "Rīgas siltuma" īpašumā. Uz sarakstu