Sprādzienu troksnis: kā salūts ietekmē mūsu četrkājainos draugus
Kamēr lielai daļai no mums uguņošana saistās ar svētku sajūtu, mūsu četrkājainajiem draugiem Jaunā gada svinības nereti kļūst par smagu pārbaudījumu. Spēcīgie trokšņi un neparedzamās gaismas blāzmas var radīt intensīvu stresu, bailes un paniku, kas var negatīvi ietekmēt mājdzīvnieku labsajūtu un pat atstāt paliekošas sekas uz viņu uzvedību.
Kā atpazīt satraukuma pazīmes un palīdzēt savam mīlulim justies droši, kad debesīs zib uguņošana? Šajā rakstā Dino Zoo eksperte, kinoloģe Tatjana Bodricka sniegs noderīgus padomus, lai svētki būtu patīkami ne tikai mums, bet arī mūsu četrkājainajiem draugiem!
Bailes no trokšņa – kā ietekmē mūsu mājdzīvniekus
Bailes no trokšņa ir dabiska dzīvnieku reakcija, kas izriet no to izdzīvošanas instinktiem. Mājdzīvniekiem, īpaši suņiem un kaķiem, ir daudz jutīgāka dzirde nekā cilvēkiem, līdz ar to skaļus trokšņus, tostarp uguņošanu un pērkonu, tie uztver daudz spēcīgāk. Intensīvi trokšņi var izraisīt ne tikai psiholoģisku, bet arī fizisku diskomfortu, kas dzīvniekiem rada milzīgu stresu.
Taču svarīgi atcerēties, ka katrs mājdzīvnieks ir individuāls, un viņu reakcija uz troksni var atšķirties. Daži dzīvnieki var izrādīt tikai nelielu diskomfortu, kamēr citi var piedzīvot trauksmi, paniku un dažādu veidu fizioloģiskās izpausmes.
Suņi, īpaši medību suņu šķirnes ar izteikti asu dzirdi, piemēram, spanieli, retrīveri un terjeri, spēj uztvert skaņas frekvences, kas cilvēka ausij ir nesadzirdamas. Šī iemesla dēļ salūta sprādzieni tiem var šķist vēl intensīvāki un biedējošāki, izraisot paniku, nekontrolējamu uzvedību un vēlmi bēgt. Bailes var izpausties kā:
- panika un nekontrolējama uzvedība: mēģinājumi izlauzties pa durvīm vai logiem, bēgšana, kas var novest pie savainojumiem;
- vokalizācija: izteikta gaudošana, riešana, nemierīga ņurdēšana;
- fizioloģiskas izpausmes: drebuļi, pastiprināta elsošana, siekalošanās, nesaturēšana;
- uzvedības izmaiņas: slēpšanās, nemiers, agresija, vai tieši otrādi – vēlme piekļauties saimniekam un pastiprināta uzmanības pieprasīšana.
Pētījumi liecina, ka suņiem ar paaugstinātu trauksmi, trokšņa ietekmē var rasties sirdsdarbības traucējumi un paaugstināts asinsspiediens. Ja saimnieks mīlulim svētku laikā nenodrošina pienācīgu aprūpi, ilgstoša stresa ietekmē var parādīties arī gremošanas traucējumi, imunitātes pavājināšanās, hronisku saslimšanu saasinājums.
Arī kaķi, it īpaši bailīgākās kaķu šķirnes, piemēram, Siāmas un Abesīnijas kaķi, nav pasargāti no salūta trokšņu radītajām sekām. Kaķiem bailes var izpausties kā:
- vokalizācija: pastiprināta ņaudēšana, gaudošana, pat šņākšana;
- slēpšanās: mēģinājumi paslēpties tumšā, klusā vietā;
- fizioloģiskas izpausmes: trīcēšana, pieplakšana grīdai, pastiprināta sirdsdarbība;
- uzvedības izmaiņas: apetītes zudums, agresija, mēģinājumi izbēgt no mājām, kas var apdraudēt dzīvnieka drošību.
Kā palīdzēt un pasargāt savu mīluli?
Lai Jaunā gada sagaidīšana gan mājdzīvniekam, gan saimniekam sagādātu pēc iespējas mazāk stresa, svarīgi parūpēties ne tikai par mīluļa labsajūtu, bet arī drošību. Gada nogale, ņemot vērā ne tikai oficiālos salūtus, bet arī to, ka ikviens var sarīkot uguņošanu jebkurā brīdī nepilnīgās likumdošanas dēļ, suņiem ir īpaši bīstams laiks, jo dzīvnieks tāpat ir jāved ārā nokārtoties.
Drošības pasākumi
- Ierobežo brīvību: svētku laikā ārkārtīgi svarīgi nodrošināt suņu drošību, dodoties pastaigā. Pastaigas laikā suns vienmēr jātur īsā pavadā un vēlams izmantot arī iemauktus, lai novērstu aizbēgšanu. Bailēs suns var rīkoties neprognozējami, tāpēc pirms došanās ārā jāpārbauda, vai kakla siksna, iemaukti un pavadiņa nav bojāti un ir droši piestiprināti. Jāņem vērā, ka svētku laikā, kad apkārt ir daudz cilvēku un nepazīstamu stimulu, suņa laišana vaļā no pavadas var apdraudēt gan dzīvnieka, gan apkārtējo drošību.
- Nedodies ar suni ārā uguņošanas laikā: mīluli nekādā gadījumā nevajadzētu ņemt līdzi uz uguņošanu. Pastaigu vēlams plānot dienas laikā, kad uguņošana vēl nav sākusies.
- Redzamība tumsā: tumšajā laikā suņu redzamība ir ierobežota, tāpēc ir svarīgi parūpēties par atstarojošiem elementiem. Zoo veikalos nopērkamas gan atstarojošās kakla siksnas, gan dažādu veidu atstarojošie elementi, kurus var ērti pievienot dzīvnieka kakla siksnai vai iemauktiem. Tas palīdzēs ne tikai saimniekam pamanīt savu suni tumsā, bet arī pasargās autovadītājus no negadījumiem, savlaicīgi pamanot mīluli uz ceļa. Atstarojošo elementu izmantošana ir īpaši svarīga ārpus pilsētas, kur ielu apgaismojums ir ierobežots.
- Nodrošini drošu vidi: salūta trokšņa izraisītajā stresā suns var rīkoties neparedzami un mēģināt paslēpties vai izbēgt no trokšņa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt viņam drošu patvērumu. Jāaizver logi un durvis, lai mazinātu troksni un novērstu dzīvnieka izbēgšanu.
- Identifikācija: saskaņā ar Latvijas likumdošanu, visiem suņiem un lielai daļai kaķu jābūt mikročipētiem un reģistrētiem Latvijas Lauksaimniecības datu centrā. Regulāri un īpaši svētku laikā jāpārliecinās, vai reģistrētā kontaktinformācija ir pareiza, lai gadījumā, ja mājdzīvnieks tomēr izbēg, būtu iespējams to pēc iespējas ātrāk identificēt un atgriezt saimniekam. Papildu drošību nodrošinās kakla siksnai pievienots medaljons ar saimnieka kontaktinformāciju.
Nomierinošas aktivitātes
- Fiziskās aktivitātes: pirms uguņošanas vēlams nodrošināt dzīvniekam fiziski un mentāli aktīvu pastaigu ar dažādiem spēļu elementiem. Tādējādi dzīvnieks būs maksimāli nogurdināts, mierīgāks un mazāk reaģēs uz apkārtējiem trokšņiem.
- Novērs uzmanību: lai novērstu dzīvnieka uzmanību, dzīvniekam var piedāvāt kādu gardu, graužamu našķi vai interaktīvu rotaļlietu, kas novērsīs uzmanību no trokšņa. Košļāšana rada nomierinošu efektu, īpaši suņiem.
Komforts un miers
- Paliec kopā ar mīluli: ja iespējams, saimniekam noteikti vajadzētu palikt mājās kopā ar savu mīluli uguņošanas laikā. Saimnieka klātbūtne sniegs dzīvniekam drošības sajūtu un mazinās stresu. Ja dzīvnieks uzturas pagalma teritorijā, svētku laikā noteikti jāļauj dzīvniekam patverties mājoklī.
- Maskē troksni: lai mazinātu salūta troksni, fonā var ieslēgt televizoru vai radio.
- Neizrādi satraukumu: mājdzīvnieki, īpaši suņi, jūt sava saimnieka emocijas, tāpēc uguņošanas laikā saimniekam svarīgi saglabāt mieru. Dzīvnieku nekādā gadījumā nedrīkst bārt vai sodīt par baiļu izraisīto reakciju.
Veterinārā palīdzība
- Konsultējies ar veterinārārstu: ja mīlulis izrāda spēcīgas stresa pazīmes, piemēram, pārmērīgu elsošanu, siekalošanos, trīcēšanu, vemšanu, apātiju vai agresiju, vēlams nekavējoties vērsties pēc palīdzības veterinārajā klīnikā.
- Nomierinoši līdzekļi: veterinārārsts var ieteikt arī piemērotākos nomierinošos līdzekļus, ņemot vērā dzīvnieka vecumu, veselības stāvokli un temperamentu. Veterinārajās aptiekās un zoo veikalos ir pieejami dažādi dabīgi nomierinoši līdzekļi, kas var palīdzēt mazināt trauksmi.
Dinozoopasaule.lv – portāls mājdzīvnieku saimniekiem!
Izglītojoša un interesanta informācija par mājdzīvniekiem, Dino Zoo ekspertu padomi un ieteikumi par mājdzīvnieku kopšanu, aprūpi, uzturu un veselību, kā arī visa aktuālā informācija par Dino Zoo veterinārajiem pakalpojumiem dinozoopasaule.lv!
Uz sarakstu