Strautiņš: Inflācija Latvijā atgriezīsies darba algu kāpuma dēļ
Cenu līmenis martā pret februāri pieauga diezgan krasi - par 0,7%. Kā jau ierasts, sezonālu faktoru dēļ šajā laikā kāpj pārtikas un apģērbu cenas, apģērbu sadārdzinājums pat ir bijis neparasti liels šim mēnesim - par 9,9%, skaidro Strautiņš. Naftas cenu nelielas atgūšanās dēļ par 0,6% pieauga transporta izmaksas. Akcīzes likmju dēļ dārgāks kļuva alkohols.
Eksperts akcentē, ka cenu kritums gada griezumā kļuva pat vēl lielāks, šis cenu izmaiņu rādītājs noslīdēja no mīnus 0,5% februārī līdz mīnus 0,6%. "Patēriņa cenu indeksa lielāko ietekmētāju sarakstā pirmās trīs vietas ieņem cigaretes un alkoholiskie dzērieni, tāpēc veselīga dzīvesveida piekritējiem ar citādi vidusmēra patēriņa grozu dzīves dārdzība samazinājusies apmēram par procentu. Mājokļa uzturēšanas un transporta izmaksas kritušās par apmēram 5%, bet pārtikas cenas saglabājušās gandrīz nemainīgas, tāpēc ļoti taupīgiem vai taupīt spiestiem cilvēkiem viņu personiskā deflācija ir vēl lielāka," skaidro Strautiņš.
Vērojot finanšu tirgos notiekošo, Strautiņš rezumēt, ka slīd uz leju arī tālākā nākotnē sagaidāmais cenu līmenis salīdzinājumā ar vēl diezgan nesenām gaidām.
"Piemēram, interesantas lietas notiek naftas nākotnes darījumu tirgū. Tagadnes darījumu cena kopš janvāra kopumā virzījusies uz augšu un ir tuvu šī gada augstākajam līmenim. Kādu laiku kāpa arī nākotnes cenas, bet aprīlī tās krasi samazinājušās, "Brent" naftai ar piegādi 2020.gada sākumā - no apmēram 52 līdz 49 dolāriem. Varbūt sakritība, bet tas noticis pēc paziņojuma par "Tesla 3" - patiesi revolucionāru elektrisko auto ar labu funkcionalitāti un konkurētspējīgu cenu. Tātad tirgotāji varbūt sagaida nozīmīgu ietekmi uz naftas patēriņu jau apmēram pēc pieciem gadiem. Tagad viss ir atkarīgs no spējas izvērst jaunā produkta masveida ražošanu, jo zinātnieki savu darbu, šķiet, ir izdarījuši," saka Strautiņš.
Ekonomikas eksperts skaidro, ka izejvielu nākotnes darījumi vēsta, ka lielu ārējo faktoru izraisīta inflācija nav gaidāma vairākus gadus. "Analītiķu prognozes vēsta, ka 2020.gadā nafta maksās vairāk nekā 65 dolārus, bet tā raksta cilvēki, kuri neliek uz spēles savu naudu, reāli darījumi tiek slēgti par ievērojami mazākām summām. Var teikt, ka tirgu prognozētā naftas cena turpmākos piecus gadus gandrīz nemainīsies. Barela cenas pieaugums par nepilniem 10 dolāriem nav kaut kas tāds, ko ikdienā varētu ļoti uzkrītoši manīt, ievērojot, cik lielu daļu degvielas cenas veido nodokļi," skaidro Strautiņš.
Jau ziņots, ka Latvijā šā gada martā salīdzinājumā ar februāri patēriņa cenas palielinājās par 0,7%, bet gada laikā salīdzinājumā ar 2015.gada martu deflācija sasniedza 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Savukārt gada vidējā inflācija - pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, - martā saglabājās 0,1% apmērā.
Statistikas pārvaldē informēja, ka 2016.gada martā, salīdzinot ar februāri, precēm cenas pieauga par 0,8%, bet pakalpojumiem - par 0,6%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada martu precēm cenas samazinājās par 1,4%, bet pakalpojumiem pieauga par 1,6%.
Uz sarakstu