Banner 980x90

Suņu mākslīgā apsēklošana

Suņu mākslīgo apsēklošanu veic ar speciālu aparatūru, ievadot spermu kuces reproduktīvajā traktā. Apsēklošanas veids ir atkarīgs no spermas sagatavošanas metodes.

Gluži dabiski, šo metodi izmanto tikai šķirnes dzīvnieku pavairošanai, un atbildīgi un pieredzējuši audzētāji ļoti rūpīgi izvēlas vaislai piemērotus īpatņus. Pastāv daudzas situācijas, kurās šī metode ir vislabāk piemērota konkrētam mērķim. Aplūkosim dažas no tām, kurās iespējams izmantot mākslīgo apsēklošanu.
- Dzīvnieki atrodas lielā attālumā viens no otra, dažādās valstīs. Gatavošanās braucienam, biļešu iegāde pēdējā mirklī (jo brauciena datumu nosaka kuces gatavība pārošanai), viesnīcas meklēšana, kurā drīkst apmesties ar suni... Tie ir milzīgi izdevumi un stress gan saimniekam, gan arī dzīvniekam. Bieži vien kuci kā "paciņu" nosūta suņa īpašniekiem. Kuces īpašnieks nevar zināt, kādos apstākļos viņa kucītei būs jāatrodas. Un vēl jāpadomā, kā šādu situāciju pārdzīvo pats dzīvnieks – cik biedējoši un vientuļi būt prom no mājām un saimnieka. Turklāt pārlidojumi, stress un ilgstoši pārbraucieni var bloķēt ovulācijas procesu, progesterona līmenis krītas – un pārošana kļūs bezjēdzīga.
- Dzīvnieki nepiekrīt Jūsu izvēlei, izrāda agresiju viens pret otru un pārošana kļūst diezgan problemātiska.
- Dažkārt anatomisku iemeslu dēļ pārošana ir apgrūtināta. Piemēram, dzīvnieku izmēri ievērojami atšķiras vai suns dēļ traumas vai balsta un kustību aparāta problēmām nevar uzlekt kucei vai izdarīt pagriezienu.
- Bieži vien pirms pārošanas nepieciešams pārbaudīt spermas kvalitāti, un šajā gadījumā labākā izvēle ir mākslīgās apsēklošanas metode.
- Mākslīgā apsēklošana pilnībā pasargā suni (tēviņu) no infekcijām, kuras var iegūt pārošanās laikā.
 
Daži fakti par kuces reproduktīvās sistēmas anatomiju 
- Kuces reproduktīvā sistēma ārēji sastāv no vulvas, ko veido kaunuma lūpas.
- Tālāk uz apakšējās sieniņas atrodas klitors un klitora bedrīte.
- Ārējie dzimumorgāni pāriet maksts priekštelpā (vestibulum) – iedobē, kas līdzinās caurulei ar gludām sieniņām un kas sašaurinās uz robežas ar maksti.
- Uz apakšējās sieniņas pie maksts priekštelpas un maksts robežas ir urīnizvadkanāla atvere.
- Tālāk sākas maksts – ļoti garš, dobs, muskuļots, caurulei līdzīgs orgāns ar gareniskām krokām, kuras daudzkārt palielinās meklēšanās laikā. Lielām kucēm maksts garums var sasniegt 30–40cm. Tāpēc ieraudzīt dzemdes kaklu un tāpat vien tur kaut ko ievadīt ir neiespējami. Maksts priekšējā daļa ir ļoti šaura un līdz dzemdes kaklam var nokļūt tikai ļoti tievs instruments.
- Maksts beidzas ar maksts velvi (fornix vaginae).
- Tālāk seko dzemdes kakls (cervix). Iekļūt kuces dzemdes kaklā ir samērā grūti, jo tas atrodas virspusē – uz maksts augšējās sienas un kakla kanāla atvere ir vērsta uz leju.
- Aiz dzemdes kakla seko pati dzemde (uterus), kā īss dzemdes ķermenis, kas sadalās labajā un kreisajā dzemdes ragā. Dzemdes ragi ir novietoti virzienā uz labo un kreiso nieri, kur pāriet ļoti plānos olvados. Dzemdes ragu galos atrodas olnīcas.
- Olnīcas (ovaries) – tie ir dzimumdziedzeri, kuri izdala dažādus hormonus, galvenokārt progesteronu un estrogēnu hormonus. Olnīcās ir folikuli – pūslīši, kuros katrā ir pa vienai olšūnai. Meklēšanās laikā notiek folikulu grupas nobriešana, to izmēri ievērojami palielinās, un noteiktā mirklī tie plīst un notiek ovulācija.
 
Lai iegūtu labu mākslīgās apsēklošanas rezultātu, nepieciešams:
- labas kvalitātes pareizi sagatavota sperma;
- pareizi noteikts kuces auglības periods;
- fertīla (auglīga) kuce;
- pareiza apsēklošanas tehnika;
- pareiza materiālu izvēle.
 
Spermas veidi mākslīgajai apsēklošanai 
Lai veiktu mākslīgo apsēklošanu, var izmantot:
- svaigu spermu (fresh semen);
- atdzesētu spermu (chilled semen);
- sasaldētu spermu (frozen semen).
 
Apsēklošana ar svaigu spermu 
Svaiga sperma – tas ir uzreiz iegūts produkts, ko nav nepieciešams speciāli sagatavot, atdzesēt.
Šādai spermai piemīt vislielākā dzīvotspēja kuces reproduktīvajā traktā, un, kā zināms, labas kvalitātes sperma savas īpašības saglabā līdz 7 dienām. Vienīgi šāda sperma ir jāizmanto uzreiz pēc iegūšanas, to nevar uzglabāt.
Svaiga sperma ir izmantojuma visos apsēklošanas veidos.
- Intravagināli – sperma tiek ievadīta maksts priekštelpā ar gara katetra palīdzību. Lai veiktu intravaginālu mākslīgo apsēklošanu (turpmāk tekstā MA), nepieciešams liels spermas daudzums: 3–10ml, atkarībā no suņa izmēra.
 Pēc spermas ievadīšanas makstī, kuce jāpaceļ aiz pakaļkājām uz 10 minūtēm un ir vēlama mugurējās maksts sieniņas masāža.
 Nav ieteicams ļaut kucei urinēt vai sēdēt 30 minūtes.
 - Intrauterīni – sperma tiek ievadīta tieši dzemdes dobumā. Šim nolūkam izmanto Skandināvijas zondi, kura sastāv no plastmasas caurulītes un metāla katetra, kā arī plaši tiek lietota endoskopijas metode, kad dzemdē tiek ievadīts tievs katetrs ar speciāla endoskopa palīdzību. Nepieciešamais spermas daudzums ir pavisam neliels, tikai 1–3 ml.
 Lai lietotu šīs metodes, nav nepieciešama vispārējā anestēzija. Reizēm, ja suns ir pārāk nemierīgs, var izmantot vieglu sedāciju.
- Intrauterīni ķirurģiskas operācijas laikā – tiek atvērts vēdera dobums, ķirurgs identificē dzemdi un ievada spermu tieši dzemdē ar intravenozo katetru.
 
Izmantojot ķirurģisku metodi jāņem vērā:
- ētiskais aspekts;
- tā ir invazīva metode;
- nepieciešama vispārēja anestēzija, risks;
- iespējama tikai viena MA reize;
- iespējamas pēcoperācijas komplikācijas.
 
Mākslīgā apsēklošana ar atdzesētu spermu 
Atdzesēta sperma – tas ir speciāli sagatavots produkts, ko atdzesē līdz +40C. Šādu spermu var glabāt no dažām dienām līdz nedēļai, un tas atkarīgs no spermas kvalitātes un no izmantotajiem šķīdinātājiem – ekstenderiem. Tādu spermu sagatavo īpašā veidā. Tiek izmantotas tikai ar spermatozoīdiem bagāta spermas frakcija bez prostatas šķidruma. Bieži nākas spermu centrifugēt, lai atdalītu prostatas šķidrumu. Pēc tam pa pilienam pievieno ekstenderu, uzmanot, lai nebūtu temperatūru starpības. Pēc tam sagatavoto spermu lēnām atdzesē līdz +40C. Šādu spermu sagatavo transportēšanai, izmantojot speciālus konteinerus ar dzesējošiem elementiem. Piemēram, firmas "Minitube" konteineri var nodrošināt nepieciešamo temperatūru 48 stundas.
 
Visiem spermas savākšanai un sagatavošanai izmantojamie materiāliem jābūt nespermicīdiem!
Atdzesēta sperma ir izmantojuma visos apsēklošanas veidos, taču ir jāņem vērā, ka šādai spermai vairs nav tik liela dzīvotspēja kā svaigai. Dzimumceļos tā ir vitāla 24–72 stundas, tāpēc ir obligāti nepieciešama pārošanai vēlamā perioda noskaidrošana – ovulācijas mirkļa noteikšana.
 
Mākslīgā apsēklošana ar sasaldētu spermu 
Šādi sagatavota sperma var glabāties daudzus gadus spermas bankās – speciālos konteineros ar šķidro slāpekli pie temperatūras -1960C.
Sasaldētu spermu kaut kur pārsūtīt ir diezgan dārgi, un tam ir nepieciešams transporta konteineris ar šķidro slāpekli, tā saucamais dry-shipper.
Ir svarīgi, lai sūtījuma saņēmējiem arī būtu spermas glabāšanas konteineris (spermas banka), jo transporta konteineris zemu temperatūru spēj uzturēt vien dažas dienas. Pēc atsaldēšanas spermas dzīvotspēja ir ievērojami zemāka – dzimumorgānu traktā tā spēj izdzīvot maksimāli 12 stundas. Pēc atsaldēšanas tā jāizmato nekavējoties! Ir jānosaka precīzs ovulācijas mirklis un sperma jāievada pašā labvēlīgākajā momentā. Šādu spermu izmanto tikai intrauterinai apsēklošanai.
 
Prasības spermai 
- rekomendējamais spermatozoīdu skaits ir no 150-200x106 progresīvi kustīgu spermatozoīdu;
- taisnvirziena kustīgums >70%;
- defekti <40%;
- vēlamais daudzums divām MA reizēm.
 
Kad veikt pārošanu vai mākslīgo apsēklošanu?
Dabiska pārošana vai MA ar svaigu spermu:
- ja pāro 2 reizes – ideāli 1.un 3. dienā pēc ovulācijas;
- ja pāro 1 reizi – ideāli 2. vai 3. dienā pēc ovulācijas;
MA ar atdzesētu vai sasaldētu spermu:
- dažādi protokoli;
- ideāli 2.–3. dienā pēc ovulācijas.
 
Spermas pārsūtīšana 
Izmantojot MA, bieži vien spermas pārsūtīšana ir vissarežģītākais posms. Spermas pārsūtīšanai var izmantot eksprespastu, piemēram, DHL, FedEx vai izmantot kravas pārvadājumu uzņēmumu pakalpojumus. Sūtīšana ilgst 1–2 dienas. Taču jāņem vērā, ka uzņēmumi nenodrošina sūtījumu piegādi brīvdienās un svētku dienās. Tāpēc, ja MA ir plānota piektdienā, sestdienā, svētdienā vai pirmdienā, tad sperma jāizsūta:
- ceturtdienā, ja piegāde ir 1 dienas laikā;
- trešdienā, ja piegāde ir 2 dienu laikā.
Sperma jāglabā ledusskapī un jāizvairās no temperatūras svārstībām.
 
Minimālā dokumentācija 
- veterinārais veselības sertifikāts priekš spermas eksporta;
- sertifikāts par spermas kvalitāti, sasaldētai spermai: atsaldēšanas rekomendācijas, vienai MA nepieciešamo stobriņu skaits.
- suņa vārds kā norādīts oficiālajos dokumentos;
- dokumentu kopiju pakete.
Šādās oficiālajās interneta vietnēs ir iespējams iepazīties ar dažādu valstu prasībām attiecībā uz spermas importu un eksportu, uzzināt, kādi veterinārārsti nodarbojas ar MA un reprodukcijas problēmas dažādās valstīs un citu noderīgu informāciju:
www.evssar.org
www.canirep.com
www.canine-semenbanks-europe.com

SIA "Dzīvnieku veselības centrs" reproduktoloģijas speciāliste veterinārārste Marina Hitrova

Plašāka informācija – SIA "Dzīvnieku veselības centrs", tālrunis 67500494,

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)