Banner 980x90

Šure: VM vēlme paaugstināt akcīzi cels pārtikas cenas

Veselības ministrijas (VM) vakar izteiktais ierosinājums ieviest akcīzes nodokli atsevišķām pārtikas precēm, kā arī paaugstināt akcīzes nodokli dzērieniem var sekmēt ne tikai produktu cenu paaugstināšanos, bet arī nodarīt nozarei vairāku miljonu latu zaudējumus un veicināt ārvalstu ražotāju konkurētspēju Latvijā, biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

"Nodokļu celšana, lai aizlāpītu caurumus budžetā, nav risinājums. VM vēlme risināt nozares problēmas uz pārtikas un dzērienu ražotāju rēķina nav pieņemama. Piekopjot pašreizējo politiku, vienkārši paaugstinot nodokļus, rezultāts būs tāds, ka pēc gada atkal veselības ministre vērsīsies valdībā ar šo pašu ierosinājumu," sacīja Šure.

Viņa uzsvēra, ka tikai ražošanas veicināšana, ēnu ekonomikas apkarošana un veselības nozares sakārtošana ir pareizie līdzekļi, lai rastu papildu ieņēmumus veselības nozarē nodarbināto algu palielināšanai.

Tāpat federācijas vadītāja sacīja, ka pārtikas un dzērienu ražotāji ir spiesti regulāri pielāgoties dažādu izejvielu un energoresursu cenu pieaugumam. Vienlaikus produkcijas cenas netiek palielinātas, jo iedzīvotāju pirktspēja vēl joprojām ir visai zemā līmenī.

"Taču akcīzes nodokļa celšana var novest pie pārtikas produktu cenu pieauguma, kas negatīvi atsauksies uz patērētājiem, veicinās inflāciju valstī, veicinās importu un mazinās Latvijas ražotāju konkurētspēju eksporta tirgos, kas šobrīd ir galvenais Latvijas ekonomikas virzītājs," sacīja uzņēmēja.

Viņa akcentēja, ka VM ierosinājumi būtiski ietekmēs arī dzērienu ražotājus.

"Bezalkoholisko dzērienu ražotāji vispār šobrīd ir vienīgie Baltijā, kuriem tiek piemērots akcīzes nodoklis. Visā ES ir tikai trīs valstis, kur šāds nodoklis tiek piemērots. Bet vai VM ierēdņi ir arī padomājuši un parēķinājuši, kā nodokļu paaugstināšana alkoholam veicinās nelegālā alkohola tirgu, kas jau tā Latvijā ir ļoti liels? Vai VM amatpersonas ir rēķinājušas šī ierosinājuma fiskālo ietekmi?" sacīja Šure.

Viņa arī norādīja, ka līdz šim ražotāji regulāri ir spiesti pielāgoties VM noteiktajiem ierobežojumiem tirdzniecībā.

"Par spīti dažādiem valsts noteiktiem ierobežojumiem, ražotāji ir spējuši turpināt pastāvēt. 2012.gadā pārtikas un lauksaimniecības precēm pirmo reizi bija pozitīva ārējās tirdzniecības bilance, eksports pieauga par 47%. Vai tiešām valsts atbildīgās amatpersonas vēlas šo grūtajā darbā sasniegto rezultātu sagraut? Veselības ministrijas izstrādātie priekšlikumi par akcīzes nodokļa celšanu pēc būtības ir uz ražošanas graušanu vērsta politika, kas mums nav pieņemama," rezumēja LPUF vadītāja.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)