"Swedbank" eksperti: apstrādes rūpniecība atkal aug
Pēc mirkļa vājuma šī gada janvārī apstrādes rūpniecība atkal aug un tā arī turpinās kāpt, pateicoties izaugsmei Eiropā un spēcīgākam iekšējam pieprasījumam, secināts jaunākajā "Swedbank" tematiskajā apskatā.Investīcijas arī augs, jo pakāpeniski saasinās jaudu ierobežojumi un kļūst arvien grūtāk atrast kvalificētus darbiniekus. Tomēr pastāv riski saistībā ar notikumiem Krievijā un Ukrainā.
Līdz šim Latvijas ražotāji lēni kāpuši augšup pa pievienotās vērtības kāpnēm - ir nepieciešams ātrāk virzīties uz tehnoloģiski attīstītākām nozarēm un sarežģītākiem produktiem un kāpināt ražīgumu. Tas palielinātu iedzīvotāju dzīves līmeni un mazinātu darba tirgus pārkaršanas riskus, secināts apskatā.
"Swedbank" vecākā ekonomiste Lija Strašuna norāda, ka pēc krituma šī gada janvārī apstrādes rūpniecības izlaide turpmākajos mēnešos atkopās un janvārī-aprīlī kopumā bija par 1,8% lielāka nekā gadu iepriekš. Vairums rūpniecības nozaru aug, liels izņēmums ir metālu ražošana. Negatīvais bāzes efekts no "Liepājas metalurga" darbības apturēšanas pērn pavasarī pakāpeniski sāk izzust, bet 2014.gada sākumā tika pieteikta maksātnespēja vēl vienam nozares uzņēmumam. Līdz ar to metālu ražošanas nozare, kas iepriekš bija viena no lielākajām Latvijā, pēdējā gada laikā ir lielā mērā izgaisusi - tās īpatsvars kopējā apgrozījumā samazinājās no 9% 2012.gadā uz 3% šī gada 1.ceturksnī.
Pērn galveno Latvijas nozaru īpatsvars atkal pieaudzis, un pusi no kopējā apstrādes rūpniecības apgrozījuma veidoja pārtikas pārstrāde un kokrūpniecība. Savukārt mašīnbūves un iekārtu ražošanas loma turpināja lēnām pieaugt (9% 2013.gadā no 8% gadu iepriekš), daļēji pateicoties izcilajiem rezultātiem datoru un elektronikas ražošanā.
Tiek prognozēts, ka ārējais pieprasījums šogad pieņemsies spēkā. "Swedbank" eksperti sagaida kritumu Krievijā un Ukrainā, bet atkopšanās Eiropā šo kritumu nokompensēs. Tas kopā ar noturīgo iekšzemes pieprasījumu veidos labu pamatu apstrādes rūpniecības izaugsmei. Latvijas ražotāji ir samērā labā formā, lai šajā gadā turpinātu kāpināt ražošanas apjomus, piemēram, konkurētspēja saglabājusies laba. Gaidāms, ka investīcijas arī pieaugs, lai mazinātu ražotāju jaudu ierobežojumus un risinātu darbaspēka pieejamības jautājumu. Ražotājiem ir arī rocība investēt, jo to bilances ir uzlabojušās, piemēram, parāda slogs ir mazinājies, un rentabilitāte vēl arvien laba. Paredzams 3-4% apstrādes rūpniecības izlaides kāpums šogad, bet pastāv riski, kas saistīti ar notikumiem Krievijā un Ukrainā.
Tomēr nākotnē kāpināt ražošanas apjomus būs grūtāk, izmantojot to pašu "recepti", proti, galvenokārt koncentrējoties uz efektivitātes uzlabošanu. Līdz ar to ir svarīgi "ražot gudrāk", lai veicinātu apstrādes rūpniecības izaugsmi. Nepieciešama virzīšanās uz tehnoloģiski attīstītākām nozarēm un sarežģītākiem produktiem. Ir dažas pazīmes, ka tas lēnām notiek, piemērām, pēdējā laikā kāpums augsto tehnoloģiju nozarēs ir ievērojami straujāks par vidējo apstrādes rūpniecībā. Tomēr vēl tāls ceļš ejams līdz vēlamajam progresam. Politikas atbalsts varētu paātrināt šo procesu - lai arī jau tika veiktas dažas pozitīvas izmaiņas, vēl joprojām daudz paliek neizdarīts. Jo īpaši tas skar izglītības sektora reformas, kas uzlabotu profesionālās un augstākas izglītības kvalitāti, stiprinātu sadarbību starp akadēmisko, biznesa un valsts sektoriem un atbalstītu inovācijas, norāda "Swedbank" eksperti. Uz sarakstu