Uzņēmēji izmanto dažādas nodokļu "optimizācijas" shēmas
Latvijā daudzi uzņēmēji izmanto dažādas nodokļu "optimizācijas" shēmas, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" atzina Latvijas Grāmatvedības ārpakalpojuma asociācijas valdes priekšsēdētāja Ilze Palmbaha.Latvijā ir tipiski, ka uzņēmuma īpašnieki, lai nemaksātu darbaspēka nodokļus, izņem dividendes, uzsvēra eksperte, piebilstot, ka "šai medaļai ir divas puses - bieži vien uzņēmuma vadītāji nesaņem atalgojumu, bet viņu darbalaiks ir nenormēts un darbs rit 24 stundu diennaktī".
"Nebūsim naivi, zinām, ka daudzi uzņēmēji izmanto dažādas nodokļu nemaksāšanas shēmas, tādējādi atbalstot ēnu ekonomiku. Darbaspēka nodokļi ir pietiekami lieli - aptuveni 60% tiek samaksāti darbaspēka nodokļos. Un uzņēmumos ar smagāku finansiālo situāciju vai arī uzņēmējs, kuram "goda" lieta nodokļus nemaksāt, var aizņemties naudas līdzekļus no uzņēmuma, ar kura palīdzību tad norēķinās ar darbiniekiem. Tādējādi uzņēmējs atbrīvojas no darbaspēka nodokļiem," atzina eksperte.
Lai šo problēmu risinātu, eksperte iesaka samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa un sociālās apdrošināšanas iemaksas, lai sociālais nodoklis nepārsniegtu 25% pašreizējo 35,09% vietā. Taču, lai to varētu piemērot, uzņēmējiem vajadzētu noteikt darbaspēkam vismaz 70% no nozares vidējās algas, uzņēmumam vajadzētu bez nodokļu parādiem un ar pozitīvu pašu kapitālu.
Savukārt lūgta komentēt gadījumu, kad vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP), vēl nebūdams politiķis, ir veicis nodokļu "optimizāciju", uzņēmumā saņemot bezprocentu aizdevumu, Palmbaha skaidroja, ka likumā par uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) ir iekļauti īpaši nosacījumi, kas paredz tajos gadījumos, ja UIN maksātājs izsniedz bezprocentu aizdevumu ar uzņēmumu saistītai personai vai saistītai sabiedrībai, jāveic ar UIN apliekamo ienākumu koriģējošās darbības - UIN apliekamais ienākums ir jāpalielina par neiegūto procentu summu, no šīs summas samaksājot UIN 15%. "Tomēr aizdevums nav alga, tas būs uzņēmumam jāatdod," piebilda Palmbaha.
Pēc viņas sacītā, Latvijas nodokļu normatīvie akti neierobežo nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, tostarp kapitālsabiedrībai izsniegt aizdevumu tās valdes loceklim. Tomēr pastāv vairāki nodokļu riski. Šādā situācijā veidojas iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai uzņēmumu ienākuma nodokļa risks. Turklāt viens risks izslēdz otru, tas ir, ja Valsts ieņēmumu dienests (VID) piemēro soda sankcijas saskaņā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likuma normām, tad tas nepiemēros UIN normas/sankcijas, un otrādi.
Tāpat pastāv risks, ka, piemēram, ja kapitālsabiedrībai rodas maksātnespējas pazīmes un uzņēmējam ir saistības pret savu uzņēmumu, maksātnespējas administrators varēs vērsties pret fizisko personu, kas no kapitālsabiedrības ir saņēmusi aizdevumu, lai tas tiktu atmaksāts. "Tāpēc arī klientiem iesakām šo summu dzēst, jo pretējā gadījumā pastāv tiesvedības risks. Pastāv arī iespēja parādu cedēt kādai fiziskai personai," atzina eksperte.
Latvijas Grāmatvedības ārpakalpojuma asociācija ir brīvprātīga, patstāvīga, neatkarīga, nevalstiska un nepolitiska apvienība, kas dibināta 2009.gadā un apvieno profesionāļus ar mērķi popularizēt grāmatvedības ārpakalpojumus, kā arī veicināt savu biedru profesionālo izaugsmi, līdzdarboties likumdošanas pilnveidošanā grāmatvedības un nodokļu jomā.
Asociācijas biedru skaits ir aptuveni 70, kuru kopējais apgrozījums 2011.gadā bija aptuveni 500 miljoni latu. Asociācijas biedru kopējais klientu skaits ir 2500. Uz sarakstu