Vai krākšana ir TIKAI krākšana?
Šad un tad miegā iekrācamies mēs visi, un iemesli tam var būt dažādi – iesnas, nepareiza gulēšanas poza, liekais svars. Tā kā krākšanu var uzskatīt par samērā ikdienišķu parādību, diemžēl mēs to neuztveram kā veselības problēmu vai slimību un nereti atstājam bez ievērības.
Dažkārt pats krācējs pat nenojauš, ka viņš krāc, ja vien iebildumus pret krākšanu nesāk izteikt dzīvesbiedrs, kuram regulāri tiek traucēts naktsmiers. Un arī šādos gadījumos visbiežāk tiek meklēti risinājumi problēmai, nevis cēloņiem – dažādi deguna ieliktņi un skavas pret krākšanu, aukslēju plāksnītes, krākšanu apturoša zoda siksna un vēl dažādi citi palīglīdzekļi, kas sola risinājumus krākšanas problēmai. Tomēr krākšana var liecināt par nopietnām veselības problēmām, piemēram, miega apnoju, tādēļ ir svarīgi konsultēties ar ārstu, lai noskaidrotu krākšanas patiesos cēloņus.
Krākšanas ietekme uz veselību un dzīves kvalitāti
Krākšana ir ne tikai neērts ieradums, kas traucē jūsu partnera miegu, bet arī var būt nopietns veselību apdraudošs risks. Ilgstoša krākšana var norādīt uz miega apnoju – aizturi elpošanā miega laikā, kas izraisa skābekļa trūkumu organismā. Tas var novest pie paaugstināta asinsspiediena, sirds slimībām un pat insulta. Turklāt slikts miegs negatīvi ietekmē koncentrēšanās spējas, garastāvokli un vispārējo dzīves kvalitāti ilgtermiņā. Cilvēki, kuri krāc, bieži jūtas noguruši, kas ietekmē ne tikai viņu darba spējas, bet arī socializēšanos. Savukārt dzīvesbiedri, kuri cieš no traucēta miega, var saskarties ar emocionālu spriedzi un attiecību problēmām. Tāpēc ir svarīgi neignorēt krākšanu un noskaidrot, vai krākšanu neizraisa miega apnoja. Pēc krākšanas cēloņu diagnosticēšanas pacientam tiks izveidots ārstēšanās plāns, kas var ietvert arī dzīvesveida izmaiņas, piemēram, svara samazināšanu, miega higiēnas uzlabošanu un citas darbības, kas var uzlabot miega kvalitāti. Ir jāapzinās, ka, rūpējoties par miega kvalitāti, mēs veicinām gan savu, gan sava dzīvesbiedra veselību un labklājību.
Vai krācējs ir bīstams pie auto stūres?
Kā jau iepriekš rakstā minējām, ja cilvēks krāc, tas ietekmē viņa miega kvalitāti, un dienas laikā viņš ir noguris un neizgulējies. Pie auto stūres ir ļoti svarīga modrība un labas reaģēšanas spējas, bet, ja cilvēks ir noguris un miegains, tad viņa reakcijas laiks būtiski samazinās. Miegainība var nopietni ietekmēt drošību pie stūres, palielinot ceļu satiksmes negadījumu risku. Arī dažādi pētījumi rāda, ka autovadītājiem ar neārstētu miega apnoju ir lielāks risks iekļūt avārijās nekā tiem, kuriem šādu problēmu nav. Tāpēc, ja krācējs bieži jūtas noguris vai miegains dienas laikā, ir ļoti liels risks aizmigt pie stūres. Ir svarīgi konsultēties ar ārstu un veikt nepieciešamos izmeklējumus. Savlaicīga miega apnojas diagnosticēšana un ārstēšana var ne tikai uzlabot miega kvalitāti, bet arī sniegt lielāku drošību uz ceļa gan pašam autovadītājam, gan citiem satiksmes dalībniekiem.
Miega slimību centrs piedāvā veikt miega apnojas testu, izmantojot Watch-PAT ONE iekārtu. Watch-PAT ONE ir efektīva diagnostikas iekārta, kas ļauj diagnosticēt miega traucējumus, turklāt jūs to varēsiet izdarīt mājas apstākļos!
Ja jūs vai jūsu dzīvesbiedrs regulāri krāc – negaidiet, kad krākšana sāks negatīvi ietekmēt jūsu dzīves kvalitāti!
Uz sarakstu