Banner 980x90

Vai Latvijā jāveic dzeramā ūdens attīrīšana?

Ūdens ir dzīvības pamats, taču tīrs dzeramais ūdens pasaulē kļūst sastopams aizvien vairāk. Piesārņojumu rada mūsu saimnieciskā darbība, taču ūdeni var piesārņot arī dažādi vīrusi, baktērijas, organiskie atlikumi vai apkārtējā vidē esošie minerāli (augstā koncentrācijā). 

Latvijā varam lepoties ar salīdzinoši augstu dzeramā ūdens kvalitāti, taču pirms lietošanas uzturā tas tāpat vairumā gadījumu tiek attīrīts. Laika gaitā ir mainījušās sanitārās un higiēnas normas, un šobrīd pilsētās par ūdens attīrīšanu atbild pašvaldības uzņēmumi. Ūdens šeit tiek iegūts no dziļurbumiem, ezeriem vai upēm, bet filtrēšana tiek veikta ar speciālām daudzpakāpju filtrēšanas iekārtām. 

Ja agrāk ūdens attīrīšanai pilsētās tika izmantots hlors, tad šobrīd to vismaz Rīgā daļēji mēdz aizstāt ar ozonu, kas padara to daudz patīkamāku lietošanai uzturā. Lai nodrošinātu kvalitāti, tiek veiktas regulāras ūdens pārbaudes, kas ļauj pārliecināties par tā ķīmiskā sastāva atbilstību pastāvošajām normām. 

Vai viss iepriekš minētais ļauj secināt, ka savā dzīvoklī vai mājā iegūstam izcilas kvalitātes ūdeni? Diemžēl, nē. Savu laiku nokalpojušas ūdens caurules var piesārņot ūdeni ar dzelzi, baktērijām un citiem piesārņojuma avotiem. Jutīgāki cilvēki reizēm var sajust ūdenī arī hlora vai citu piegaršu. Vairumā gadījumu gan tas nenotiek, un ūdens ir pietiekami tīrs, un to var droši lietot uzturā. 

Tajā pašā laikā ir gana daudz cilvēku Latvijā, kurus neapmierina tas, kāds ūdens tek pa krānu. Viņi izvēlas vest dzeramo ūdeni no avota, pērk to pudelēs vai uzstāda ūdens filtrēšanas iekārtas savā mājoklī. Pirms ķerties pie pašdarbības ir vērts ievākt informāciju un aprunāties ar speciālistiem. Piedāvājumu klāsts šobrīd ir gana plašs, un var viegli nopirkt nepareizos filtrus. Rezultātā var tikt lieki iztērēta nauda, bet efekts būs niecīgs. 

SIA “Water filters Latvia” jau daudzus gadus konsultē, uzstāda un apkalpo visdažādākās ūdens attīrīšanas iekārtas Baltijas valstīs. Uzņēmums nodrošina bezmaksas konsultācijas pa telefonu vai e-pastā, kā arī uzstāda un apkalpo dažādus filtrus. Atliek tikai izstāstīt savas vajadzības un veikt ūdens analīzes. Tās var pasūtīt internetā vai pats paņemt paraugu un aiznest to uz sertificētu laboratoriju, kur tiks noteikts tā sastāvs. Pirmajam iespaidam arī varat aplūkot internetā šobrīd Latvijā pieejamos ūdens filtrus (https://www.waterfilters.lv/udens-filtri/) un to lietojumu ūdens attīrīšanā. 

Pilsētu iedzīvotāji gan nav vienīgie, kuriem var nepatikt ūdens kvalitāte. Duļķains, ciets, smirdīgs vai rūsains ūdens nereti rada lielākus izaicinājumus tieši privātmāju īpašniekiem, kas nav pieslēgušies pilsētas ūdensapgādes sistēmai. Šādiem cilvēkiem rūpes par dzeramā ūdens tīrību ir atstātas viņu pašu ziņā. 

Vai ūdens, kas iegūts no avota, akas vai dziļurbuma, ir tīrs? Agrāk mēs tā visi domājām, taču gan pieredze, gan pētījumi liecina, ka pat izslavēta avota ūdens var būt piesārņots ar baktērijām, apkārtējo māju kanalizācijas ūdeņiem vai lauksaimniecībā izmantotiem pesticīdiem. Arī šādās situācijās ūdens testēšana ir praktiski vienīgais veids, kā noskaidrot, vai ūdens ir tīrs. Tomēr labāk būt drošiem, nevis gadiem dzert litriem netīru ūdeni un tad atklāt, ka tas ir radījis neatgriezeniskas sekas uz veselību. 

Kā dzert tīru ūdeni? Informācija par ūdens filtriem
Cik daudz ūdeni dzert? Zinātnieki lēš, ka pieaugušam cilvēkam ik dienu ir jāizdzer 1,5–3,5 litri ūdens. Precīzs daudzums ir atkarīgs no dzīvesveida, fiziskās slodzes, temperatūras un citiem faktoriem. Parasti vīriešiem tiek ieteikts dzert vairāk, taču nevajag arī pārspīlēt. Pieturieties pie padoma – dzert, cik gribas un vēl mazliet. Ja iepriekš esat dzēruši tikai pāris glāzes dienā, pakāpeniski palieliniet izdzertā ūdens daudzumu. Starp citu, tas palīdzēs arī tiem, kas pieraduši ēst starp ēdienreizēm. Bieži, kad liekas, ka gribas ēst, patiesībā ķermenis grib padzerties.  

Filtrēts ūdens vairumā gadījumu būs tīrāks nekā nefiltrēts. Jau noskaidrojām, ka pirms tiek veikta ūdens filtru uzstādīšana ir jāveic tā pārbaude. Izmaksas vairumā gadījumu nepārsniedz 50 eiro, taču var būt arī augstākas, ja tiek izvēlēti sarežģīti ūdens testēšanas parametri. Pilsētu iedzīvotāji var prasīt ūdens analīžu rezultātus pašvaldībā, taču tie atspoguļos tikai ūdens kvalitāti tā noņemšanas vietā. Ja ūdeni līdz mājai nogādā novecojušas caurules, rezultāti parauga ņemšanas vietā un jums mājās var atšķirties. 

Kādus filtrus pirkt? 
Latvijā tiek piedāvāti dažādi ūdens filtru veidi. Pazīstamākie ir ūdens krūzes, kas ļauj lēnām izfiltrēt nelielu ūdens daudzumu. Šādās ūdens filtru krūzēs tiek ievietoti speciāli elementi, caur kuriem iztek ūdens. Ja dzīvojat vieni paši un gribat attīrīt tikai dažas krūzes, litrus dienā, ar to, iespējams, pietiek. Tiem, kam prasības pret dzīvi ir augstākas, piemērotāki būs citi varianti. 

  • Uzmontējams ūdens krāna filtrs – piestiprinās pie krāna gala un filtrē tekošu ūdeni. Piemērots daļai ūdens krānu un var palēnināt ūdens plūsmu. Neattīra visus piesārņojuma veidus.
  • Santehnikas filtri – uzstāda pie santehnikas mezgla, piemēram, pirms ūdens ienākšanas veļas mašīnā vai trauku mašīnā. Šeit iespējams plašs cenu diapazons. Uzstādīšana salīdzinoši vienkārša, bet vēlams uzticēt profesionāļiem.
  • Mehāniskie filtri – aiztur lielākās daļiņas (smiltis, māls, organika, nogulsnes). Piemērots kā pirmais filtrs vairāku filtru sistēmā. Pasargā sistēmu no aizsērēšanas un lielāku daļiņu nokļūšanas traukos.
  • Aktīvās ogles filtri – attīra no pesticīdiem, herbicīdiem, hlora un hlora savienojumiem. Uzlabo ūdens garšu un mazina smaku. Parasti tiek lietoti kā daļa no plašākas filtru sistēmas.
  • Ūdens mīkstināšanas filtri jeb jonu filtri mazina ūdens cietību (padara mīkstāku). Bieži tiek izmantoti līdztekus osmozes filtriem vai aktīvās ogles filtriem.
  • Reversās osmozes filtri – ūdeni izlaiž cauri speciālai membrānai, kas aiztur visus piemaisījumus, vīrusus, baktērijas. Praktiski gandrīz vienīgais, kas iziet cauri osmozes filtriem, ir ūdens. Molekulas, kas lielākas par to, tiek aizturētas. Piemērots risinājums cilvēkiem, kam augstas prasības, taču jālieto kopā ar citiem filtriem.
  • Atdzelžošanas filtri – mazina dzelzs daudzumu ūdenī. Noderīgs, ja jūsu mājās santehnika pārklājas ar brūnganiem nosēdumiem. Arī šie filtri parasti tiek uzstādīti kā daļa no plašākas filtru sistēmas.

Reālā dzīvē mājsaimniecībām lielākoties piemērotāks ir kompleksais piecu filtru modelis, bet uzņēmumos mūsdienās tiek uzstādītas speciālas ūdens attīrīšanas iekārtas, kas līdztekus arī ūdeni uzsilda vai pat pagatavo kafiju. Ražošanas uzņēmumiem savukārt tiek uzstādīti kompleksas ūdens filtru sistēmas. 

Izvēloties risinājumu, ir jāņem vērā ūdens analīžu rezultāti, patēriņš un prasības pēc ūdens kvalitātes. Standarta mājsaimniecībai, kur dzīvo četri vai pieci cilvēki, izmaksas būs zemākas nekā lielam uzņēmumiem. Papildus informāciju par ūdens attīrīšanu un ūdens filtriem varat atrast https://www.waterfilters.lv.

Uzņēmums SIA “Water Filters Latvia” ir daļa no Baltijas valstu lielākās ūdens attīrīšanas uzņēmumu grupas un piedāvā bezmaksas konsultācijas un individuālus risinājumus. 

 

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)