Valsts iestādes turpina praksi gada izskaņā būtiski audzēt tēriņus
Aizvadītā gada decembrī valsts izdevumi bijuši gandrīz divas reizes lielāki nekā vidēji mēnesī pārējā gada laikā, vēsta telekanāls LNT.Saskaņā ar Valsts kases datiem, līdz decembrim budžetā bija vairāk nekā 90 miljonu eiro pārpalikums, savukārt decembrī izdevumi palielinājušies tik būtiski, ka budžetā izveidots 400 miljonu eiro deficīts.
Precēm un pakalpojumiem tērēti 84 miljoni eiro, kas ir par 39 miljoniem eiro vairāk salīdzinājumā ar novembri, atlīdzībās decembrī izmaksāti 88 miljoni, kas ir par 18 miljoniem vairāk nekā novembrī. Ievērojami pieauguši arī uzturēšanas izdevumi - par 247 miljoniem eiro, kā arī kapitālie izdevumi - tie ir par 64 miljoniem eiro lielāki nekā mēnesi iepriekš.
Kāpēc gada pēdējā mēnesī tradicionāli tiek tērēts ar vērienu, Finanšu ministrija (FM) aicinājusi vaicāt Valsts kasei. Tā savukārt sūtījusi jautājumu, uz kā rēķina decembrī izveidojies 400 miljonu deficīts, adresēt FM. Vēlāk FM Tautsaimniecības analīzes departamenta direktore Inta Vasaraudze tomēr atradusi iespēju sniegt skaidrojumus un paudusi nostāju, ka ir objektīvi iemesli, kāpēc gada nogalē valsts izdevumi dubultojas. Viņa uzsvēra, ka budžetā tiek plānots, ka decembrī būs visaugstākie izdevumi. "Patiesībā decembrī izdevumi ir, var teikt, divreiz lielāki, nekā ieņēmumi. Ar ko tas ir skaidrojams? Pamatā tas ir skaidrojams ar Eiropas Savienības fondu apguvi," teica FM pārstāve.
Tomēr, kāpēc tieši decembrī krietni vairāk tiek tērēts atlīdzībās, par precēm un pakalpojumiem, FM pārstāve nav varējusi atbildēt, jo vēl neesot saņēmusi ministriju finanšu pārskatus. Vasaraudze vien atzina, ka gada beigās noslēdzas pamatā iepirkumi, kas arī ir saistīts ar papildu izdevumiem.
Lai gan arī premjerministre Laimdota Straujuma (V) nešaubās, ka ir pamatots iemesls gadu noslēgt, palielinot tēriņus, viņa uzsvēra, ka nevar atbildēt, vai katrs cents ticis iztērēts lietderīgi. "Decembrī tas ir pietiekoši objektīvi, ka tie tēriņi ir lielāki, jo beidzas noslēgtie līgumi. Bet es nevaru par katru centu atbildēt. Ir iestāžu vadītāji, kuriem ir savs budžets un kuri nes pilnu atbildību par savu iestāžu budžetiem," norādīja premjere.
Bijusī valsts kontroliere, tagad Saeimas deputāte Inguna Sudraba (NSL) domā, ka valsts iestādes decembrī par katru cenu cenšas iztērēt gada laikā ietaupīto naudu, lai to nezaudētu un, viņasprāt, šādi tēriņi ir nelietderīgi.
FM trešdien, 7.janvārī, aizliegusi Valsts kasei turpmāk publiskot operatīvos datus par budžeta ieņēmumiem un izdevumiem. Uz sarakstu