Valsts kapitālsabiedrības ilgtspējas izvērtēšanā iesaistās kūtri
Jau ceturto gadu vairāk nekā 70 drosmīgi un pozitīvām pārmaiņām atvērti Latvijas uzņēmumi piedalīsies Ilgtspējas indeksā, lai bez maksas novērtētu savu ilgtspēju un konkurētspēju atbilstoši starptautiski atzītiem kritērijiem. Diemžēl šo uzņēmumu vidū ir tikai sešas valsts kapitālsabiedrības, pilsētas informācijas portālu tīklam Pilseta24.lv pavēstīja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) komunikācijas konsultante Karīna Javtušenko.Kaut arī valsts kapitālsabiedrībām būtu jākalpo par piemēru privātajam sektoram, tās, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir bijušas ļoti kūtras – šogad novērtējumā piedalās vien sešas, kas ir gandrīz uz pusi mazāk nekā pērn. Ievērojami aktīvāks joprojām ir privātais sektors. To, kā ierasts, pārstāv ļoti dažādu nozaru uzņēmumi. Tomēr šogad Ilgtspējas indeksā pirmo reizi būs pārstāvēti arī farmācijas un apdrošināšanas nozaru uzņēmumi.
"Memorandu par Korporatīvās sociālās atbildības principiem Latvijā ir parakstījušas 33 organizācijas. No tām trešā daļa ir publiskā sektora organizācijas, kuru pārvaldībā arī ir kapitālsabiedrības. Publiskā sektora uzdevums būtu rādīt priekšzīmi, demonstrējot labu pārvaldību un caurspīdību komunikācijā. Esam pārliecināti, ka arī valstij kā akcionāram ir labi pārvaldīti uzņēmumi. Bet līdz šim ir bijusi tikai neliela iespēja par to pārliecināties. Tāpēc ceram, ka nākamajā gadā uzņēmumu vadība pieņems stratēģisku lēmumu un piedalīties Ilgtspējas indeksā, lai saņemtu vērtējumu par labi izkopto praksi," norāda Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir pieaudzis dalībnieku skaits no Latvijas reģioniem – šogad reģionus pārstāv katrs piektais uzņēmums. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, aktīvākais ir Vidzemes reģions – Valmieras un Cēsu uzņēmumi. Tomēr savu sniegumu ir gatavi izvērtēt arī uzņēmumi no Jelgavas, Ventspils, Daugavpils un Liepājas.
Galvenā uzņēmumu motivācija, piedaloties Ilgtspējas indeksā, ir nevis iespēja iegūt nevis publisku atzinību, bet gan saņemt objektīvu sava snieguma novērtējumu (54%). Gandrīz trešā daļa šā gada dalībuzņēmumu (27%) norāda, ka piedalīšanās novērtējumā sniedz jaunas zināšanas par ilgtspējīgas uzņēmējdarbības īstenošanu. Bet katram piektajam (19%) ir svarīgi salīdzināt savu sniegumu ar citiem Latvijas un savas nozares uzņēmumiem.
"Kaut arī Latvijā tā ir salīdzinoši jauna iniciatīva, nav šaubu – Ilgtspējas indekss šo gadu laikā sevi ir attaisnojis, jo Latvijas uzņēmumu izpratne par ilgtspējīgas un atbildīgas uzņēmējdarbības nozīmīgo lomu aizvien palielinās. Uzņēmumi sāk vairāk apzināties, ka reputācijas, klientu lojalitātes, kā arī konkurētspējas pamatā ir ne vien rūpes par savu klientu, bet arī sakārtota un kvalitatīva darba vide un rūpes par sabiedrību un valsti kopumā. To apliecina jau tas vien Ilgtspējas indeksa dalībuzņēmumu vidējais sniegums ar katru gadu uzlabojas. Tā, ja pirmajā šīs iniciatīvas gadā Zelta kategorijai nekvalificējās neviens uzņēmums, pērn pirmo reizi Ilgtspējas indeksa vēsturē tik sasniegta pat Platīna kategorija," skaidro Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētāja vietniece Līvija Marcinkēviča.
Ilgtspējas indeksa pilotprojekts tika īstenots 2010. gadā. Tā idejas autori un īstenotāji ir LBAS, LDDK un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts (KIAI). Šī ir vienīgā šāda rakstura iniciatīva pasaulē, kurā spēkus apvienojuši biznesa un darba ņēmēju pārstāvji.
Dalība Ilgtspējas indeksā ļauj uzņēmumiem ne vien novērtēt savu uzņēmējdarbības vidi piecās jomās – uzņēmuma stratēģija, darba vide, tirgus attiecības, ietekme uz vidi un sabiedrība, bet arī saņemt vērtīgus ieteikumus par prioritāri uzlabojamiem procesiem.
Ilgtspējas indeksa 2013 rezultāti tiks publicēti šā gada 24.maijā. Papildus vērtējumam katrs uzņēmums saņems individuālu ekspertu vērtējumu un rekomendācijas snieguma uzlabošanai. Uz sarakstu