Vidējais patēriņa cenu līmenis janvārī palielinājās par 0,6%
Vidējais patēriņa cenu līmenis 2013.gada janvārī, salīdzinot ar 2012.gada janvāri, palielinājās par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.Precēm cenas pieauga par 0,7%, bet pakalpojumiem – par 0,1%.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 2,0%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām 2013.gada janvārī, salīdzinot ar 2012.gada janvāri, bija cenu kāpumam pārtikai, kā arī cenu kritumam sakaru pakalpojumiem, apģērbam un apaviem.
Pārtikas preces un bezalkoholiskie dzērieni sadārdzinājās vidēji par 2,9%. Visvairāk cenas pieauga dārzeņiem un kartupeļiem (+13,9%), svaigai gaļai (+5,6%), olām (+28,1%), augļiem (+9,6%), zivīm un zivju izstrādājumiem (+2,5%), savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams desām un žāvējumiem (-1,2%), sieram (‑2,7%), cukuram (-3,7%).
Telekomunikāciju ierīcēm cenas samazinājās par 14,4% un telekomunikāciju pakalpojumiem – par 6,5%, liecina CSP dati.
Apģērbam cenas samazinājās vidēji par 2,7%, savukārt apaviem – par 3,5%.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu pieaugumi bija vērojami siltumenerģijai (+3,7%), mājokļa īres maksai (+8,2%), citiem mājokļa uzturēšanas pakalpojumiem (+3,7%), tabakas izstrādājumiem (+2,0%), savukārt lētākas kļuva automašīnas (-5,6%).
2013.gada janvārī, salīdzinot ar 2012.gada decembri, patēriņa cenas samazinājās par 0,2%. Precēm vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem – nemainījās. Vidējā cenu līmeņa samazināšanās janvārī, salīdzinot ar decembri, ir netipiska. Atšķirībā no citiem gadiem, šoreiz janvārī nav ieviesti jauni patēriņa nodokļi vai paaugstināti administratīvi regulētie tarifi, kas tradicionāli ir noteikuši cenu kāpumu gada sākumā.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām janvārī bija cenu kritumam apģērbam un apaviem, kā arī cenu kāpumam pārtikai.
Pārtikas grupā cenas visvairāk pieauga dārzeņiem un kartupeļiem (+6,1%), pienam un piena produktiem (+1,6%), augļiem (+2,4%), zivīm un zivju izstrādājumiem (+1,7%). Savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams maizei (‑1,9%).
Kā liecina CSP dati, sezonas atlaižu un izpārdošanu ietekmē apģērbam cenas samazinājās par 8,4%, apaviem – par 5,2%.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu kritumi bija vērojami gāzei (-3,8%), siltumenerģijai (-1,0%), ēdnīcu pakalpojumiem (-2,1%), savukārt cenu pieaugumi bija vērojami citiem mājokļa uzturēšanas pakalpojumiem (+3,4%), personīgās aprūpes precēm (+2,6%).
Būtiski ievērot, ka PCI uztver siltumenerģijas cenu un tarifu pārmaiņas, kamēr iedzīvotāju saņemtie apkures rēķini atspoguļo arī patērētā siltuma daudzumu, kas atkarīgs no āra gaisa temperatūras, dienu skaitu mēnesī un citiem faktoriem. Uz sarakstu