Apgrūtinoša, pastiprināta svīšana jeb hiperhidroze
Viens no ķermeņa dabiskajiem, fizioloģiskajiem procesiem ir svīšana. Ar sviedru palīdzību ķermenis atbrīvojas no vielmaiņas laikā radītajiem blakusproduktiem. Cilvēks dienā izsvīst aptuveni 0,7 l sviedru, bet smagas slodzes laikā šis skaitlis var ievērojami palielināties. Visi svīst – citi vairāk, citi mazāk. Hiperhidroze ir slimība, kuras rezultātā cilvēks no organisma izvada daudz vairāk sviedru, nekā normāli tam vajadzētu notikt. Ar hiperhidrozi slimo daudz vairāk cilvēku, nekā mums varētu likties. Šiem cilvēkiem svīšana ir daudz izteiktāka un biežāka, līdz ar to rodas nekomfortablas sajūtas. Kā efektīgi tik galā ar šo problēmu, turklāt ilgtermiņā?
Kā diagnosticēt?
Lai precīzi uzzinātu, kādā formā hiperhidroze ir novērojama, noteikti nepieciešams veikt pilnu veselības stāvokļa pārbaudi, jo var gadīties, ka tā ir kādu citu veselības traucējumu izpausme. Retos gadījumos tā ir novērojama pilnībā veseliem cilvēkiem. Iemeslu, kādēļ organisms pastiprināti izdala sviedrus, var uzzināt, nododot pilnu asins ainu un konsultējoties ar ģimenes ārstu. Viņš arī palīdzēs iepazīties ar efektīgākajiem veidiem, kā ar šo problēmu tikt galā.
Hiperhidrozes veidi
Pastiprinātu svīšanu iedala trīs veidos:
- primāri fokālā hiperhidroze – var būt iedzimta. Parasti sāk izpausties bērna vai pusaudžu vecumā, un tās ietekmē pastiprināti sāk svīst vismaz viena ķermeņa daļa;
- vispārīgā idiopātiskā hiperhidroze – svīst vairākas ķermeņa daļas. Ārstējama tikai ar iekšķīgi lietojamiem medikamentiem;
- sekundāri vispārīgā hiperhiroze – rodas kādu citu medicīnisku problēmu rezultātā. Svīšana var būt vairākās ķermeņa zonās vienlaicīgi un arī, cilvēkam atrodoties miegā.
Ārstēšanas veidi
Ir dažādi veidi, kā ārstēt hiperhidrozi. Var lietot dažādus antiperspirantus, kas plaši pieejami gan ar ārsta recepti, gan bez tās. Tie mazliet atšķiras no parastajiem dezodorantiem, ko lieto cilvēki, kuriem pastiprināta svīšana nav problēma, jo tie tiek uzklāti plašākā laukumā pirms naktsmiera, un ieteicams šo zonu aptīt ar plastikas materiālu. Ja svīst plaukstas un pēdas, var izmantot jontoforēzi. Tā ir ārstēšanas metode, izmantojot elektrisko strāvu. Pastāv dažādi iekšķīgi lietojami medikamenti, kas palīdz apslāpēt slimības izpausmes. Simpatektomija ir ķirurģiska procedūra, kas pārtrauc nervu sistēmas signālus sviedru dziedzeriem.
Botulīna injekcijas
Daudziem joprojām liekas, ka botulīna injekcijas izmanto tikai kosmetoloģijā grumbiņu izlīdzināšanai. Šis uzskats ir aplams, un daudzi nemaz nezina to, ka sākotnēji botulīnu izmantoja medicīnā un tā kosmētisko efektu atklāja tiki 10 gadus vēlāk. Botulīna injekcijas tiek veiktas problemātiskajās ķermeņa zonās, un šādā veidā tiek apslāpēta pārmērīgā svīšana. Vienas injekcijas efekts ilgst līdz pat 99 mēnešiem, un pēc tam, kad šis laiks ir pagājis, to droši var atkārtot. Botulīns kā toksīns bloķē signālu padevi sviedru dziedzeriem, un sviedri gluži vienkārši neizdalās no organisma.
Rakstu sagatavoja: http://www.botulinainjekcijas.lv
Uz sarakstu