Ārzemju studenti pētīs Bolderāju un Daugavgrīvu
Pirmdien, 9.augustā, plkst.10.30 Rīgā, uz AB dambī esošās peldošās galerijas NOASS Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) atklās 8.starptautisko vasaras universitāti "Metropoles ārpostenis (Urban Outcast)", kurā pulcēsies 47 studenti no 18 valstīm, lai iepazītos ar Rīgas arhitektūru, pētītu Bolderājas un Daugavgrīvas apbūvi, sociālo vidi un šīs teritorijas identitātes raksturiezīmes un prognozētu tās nākotnes attīstības virzienus.
Šā gada vasaras skolas nosaukums un vienlaikus arī moto "Urban Outcast" nav izvēlēts nejauši. Rīgas ilgtermiņa attīstības stratēģijā līdz 2025.gadam ir akcentēta esošajam pilsētas centram pakārtotu daudzfunkcionālu vietējo centru attīstība gan esošajos, gan jaunajos dzīvojamajos rajonos, tādējādi uzlabojot pakalpojumu pieejamību, stiprinot dzīvojamo rajonu (apkaimju) identitāti un iedzīvotāju piederību tiem.Viena no Rīgas apkaimēm - Bolderāja - kopā ar Daugavgrīvu ir lielisks piemērs, kas var tikt izmantots kā eksperimentāla ideju laboratorija, lai risinātu vienu no šā brīža pilsētplānošanas aktuālajiem uzdevumiem - funkciju koncentrācijas samazināšanu pilsētu vēsturiskajos centros, radot jaunas attīstības iespējas lokāliem centriem.
Bolderāja un Daugavgrīva ir strukturāli patstāvīgas Rīgas pilsētas daļas. Tajās labi saglabājušās vēsturiskās Rīgas priekšpilsētu dzīvesveida liecības un apslēpts neizmantots potenciāls - dabas vide, lokālās vietzīmes, ūdensceļi, dzelzceļš. Jau tuvākajā nākotnē iecerētā Ziemeļu šķērsojuma izbūve uzlabos Bolderājas un Daugavgrīvas satiksmes saites ar pārējām pilsētas daļām, un līdz ar to arī var sagaidīt, ka pieaugs interese par šo pilsētas daļu gan no investoru, gan potenciālo iedzīvotāju puses.
{baneris}
Vasaras skolas virsuzdevums ir piedāvāt idejas ilgtspējīgas, inovatīvas, daudzfunkcionālas un intensīvi izmantotas pilsētvides radīšanai Bolderājā, akcentējot vietas identitātes raksturiezīmes un harmonizējot vides mērogu.
Ar piecās radošajās darbnīcās rosinātām idejām un savu skatījumu uz Bolderājas un Daugavgrīvas attīstību vasaras skolas dalībnieki interesentus iepazīstinās noslēguma diskusijā 20.augustā no plkst.14.00 līdz plkst.17.00 Bolderājas Mūzikas un mākslas skolā. Studentu darbi būs apskatāmi turpat izveidotajā izstādē līdz 15.septembrim.
Starptautiskā vasaras universitāte arhitektūras un saistīto nozaru studentiem RTU notiek jau astoto reizi. Šogad tajā piedalīsies studenti no Armēnijas, Čehijas, Gruzijas, Igaunijas, Irānas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Meksikas, Moldāvijas, Peru, Polijas, Spānijas, Turcijas, Ukrainas, Vācijas, un Vjetnamas.
Lekcijas un ekskursijas vadīs: RTU APF dekāns asociētais profesors Uģis Bratuškins, profesors Jānis Krastiņš, pilsētplānotāji Neils Balgalis un Andis Kublačovs, arhitekti Pēteris Blūms, Sandra Levāne, Aleksandrs Feļtins, ainavu arhitekts Ģirts Runis, sociologi Klāvs Sedlenieks un Sandris Mūriņš, biedrības "Koalīcija dabas un kultūras mantojuma aizsardzībai" valdes priekšsēdētāja Sandra Jakušonoka un vieslektors no Spānijas Jaime Montes Bentura.
Radošās darbnīcas pārraudzīs starptautiska vadītāju komanda: Raiens Mantons (Ryan Manton) no Lielbritānijas, Hermanis Zonderlands (Herman Zonderland) no Nīderlandes, Latvijā dzīvojošais beļģu arhitekts un pilsētplānotājs Mantens Devrends (Manten Devriendt), kā arī jaunie pašmāju arhitekti un pilsētplānotāji: Mārtiņš Jaunromāns, Vents Vīnbergs, Toms Kokins, Zane Deruma, Ilze Paklone, Evelīna Ozola un Liene Jākabsone.
APF dekāns Uģis Bratuškins atzīmē, ka gadu no gada vasaras skolas pievēršas sociāli nozīmīgām tēmām, kas ne tikai iepazīstina skolas dalībniekus ar Latvijas kultūrvides vēsturiskajām un mūsdienu aktualitātēm, bet arī akumulē un radoši interpretē viņu dažādo kultūru pieredzi, sekmējot ar konkrētās vides attīstību saistītās problemātikas pārtapšanu sociāli pievilcīgā dialogā starp sabiedrību tās aizņemto dzīvestelpu.
Vasaras universitāti organizē RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību departaments un Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultāte. Vasaras skolu atbalsta: Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests un Valsts pētījumu programma Nr.3 "Nacionālā identitāte" 9.projekts "Nacionālā identitāte un komunikācija" apakšprojekts "Rīgas arhitektūras un pilsētvides identitāte XX un XXI gadsimtā". Uz sarakstu