Bergmanis: Līguma noslēgšana ar ASV ir būtisks solis mūsu kaujas spēju nodrošināšanai un attīstībai

Foto: Zane Bitere/ LETA
Foto: Zane Bitere/ LETA

Latvijas valdības un ASV valdības līgums par sadarbību aizsardzības jomā ir ļoti būtisks solis mūsu kaujas spēju nodrošināšanai un attīstībai, šodien pēc līguma parakstīšanas norādīja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS).

Ministrs uzsvēra, ka šis ir pirmais tāda tipa līgums, kas tiek parakstīts Latvijas un ASV divpusējās attiecībās, cerot, ka tādi tiks parakstīti arī ar citām valstīm. "Šis ir ļoti būtisks solis mūsu kaujas spēju nodrošināšanai un attīstībai gan bruņotajiem spēkiem, gan nodrošinot mūsu valsts aizsardzību," pauda Bergmanis, piebilstot, ka līguma tapšana nebija viegla un prasīja lielas pūles.

Ministrs teica, ka Latvija ir uzņēmusies rūpēties par sabiedroto klātesamību valstī un šodien parakstītais dokuments ir viens no stūrakmeņiem, lai šī klātesamība mūsu valstī arī būtu. "Es ceru, ka mums izdosies realizēt visu, kas līgumā ir iekļauts - tas neattiecas tikai uz militārpersonām, bet uz visiem cilvēkiem, kuri kopā ar militārpersonām šeit ierodas, tostarp viņu ģimenēm," sacīja ministrs.

Viņš rezumēja, paužot cerību, ka "nebūs nekādu mākoņu, lai šis līgums nevarētu realizēties", vēl piebilstot, ka līdzīgus līgumus tuvākajās dienās parakstīs arī kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva.

Jautāts, vai jaunā ASV prezidenta Donalda Trampa stāšanās amatā rada bažas par valsts politikas maiņu attiecībā uz Baltijas valstīm, Bergmanis izteicās, ka tādu bažu nav, tostarp attiecībā uz ģeopolitiskajiem jautājumiem.

ASV vēstniece Latvijā Nensija Bikofa Petita pauda pārliecību, ka šis līgums tikai stiprinās jau tā ciešo sadarbību starp abām valstīm tieši aizsardzības jautājumos.

"Pēdējo gadu laikā Latvijas un ASV karavīri darbojās kopā plecu pie pleca, lai stiprinātu aizsardzības spējas Baltijas valstīs un Latvijas spējas. Šis līgums vēlreiz pasvītro ASV atbalstu Latvijas suverenitātei, neatkarībai un drošībai un NATO 5.pantam," tā izteicās vēstniece.

Kā ziņots, Bergmanis un ASV vēstniece šodien parakstīja Latvijas valdības un ASV valdības līgumu par sadarbību aizsardzības jomā. Patlaban ASV un citu NATO dalībvalstu bruņoto spēku statusu Latvijā nosaka Ziemeļatlantijas organizācijas līgums par to bruņoto spēku statusu. Līgums, kas parakstīts 1951.gadā un kuram Latvija pievienojās 2004.gadā, paredz, ka valstis divpusēji var slēgt papildus vienošanās, kas sīkāk regulētu bruņoto spēku statusu, atrodoties otras valsts teritorijā.

Līdz ar to Latvijas valdības un ASV valdības līgums par sadarbību aizsardzības jomā ir līgums, ka papildina NATO līguma nosacījumus atbilstoši mūsdienu prasībām un paredz nosacījumus, uz kādiem ASV bruņoto spēku pārstāvji un tiem piederošas personas uzturas Latvijas teritorijā.

10.janvārī likumprojekts "Par Latvijas Republikas valdības un ASV valdības līgumu par sadarbību aizsardzības jomā" tika apstiprināts Ministru kabinetā.

Viss par: Latvijas ziņas