Daļu "Māju servisa KSA" neapkurināto ēku apsaimniekošanu sāk pārņemt pašvaldība un privātfirmas
Daļu AS "Māju serviss KSA" apsaimniekoto daudzdzīvokļu dzīvojamo māju, kurās šoruden ilgstoši netiek pieslēgta apkure iepriekš uzkrātā siltuma parāda dēļ, plāno pārņemt privātie namu uzturēšanas uzņēmumi un pašvaldības namu pārvaldes.
Par 16 "Māju servisa KSA" ēku pārņemšanu apsaimniekošanā interesi izrādījis privātais uzņēmums SIA "Latio namsaimnieks", vēl aptuveni desmit ēku apsaimniekošanu plāno pārņemt AS "Rīgas namu apsaimniekotājs", aģentūru LETA informēja Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aļeksejenko (LPP/LC).Patlaban departamentā esot saņemts vēl vienas "Māju servisa KSA" apsaimniekotās mājas iedzīvotāju lūgums pārņemt apsaimniekošanu pašvaldības pārziņā, jo ēkai radušās problēmas ar apsaimniekošanu. Līdz ar to nu jau 33 AS "Māju serviss KSA" apsaimniekotās ēkās uzņēmums saviem spēkiem nav ticis galā ar apkures parādu nomaksu un siltuma nodrošināšanu nama iedzīvotājiem.
No savulaik minētajām 32 mājām AS "Rīgas siltums" apkuri pieslēgusi kopumā 11, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja uzņēmuma Informācijas daļas vadītāja Linda Rence. Pēc viņas teiktā, desmit no tām ir mainījušies pārvaldnieki, tai skaitā iedzīvotāji izveidojuši paši savas biedrības, un izdevies vienoties par parādu samaksu, bet vienas mājas parādsaistības dzēsis pats "Māju serviss KSA".
Atlikušās 21 mājas parāds kopumā pārsniedz 129 000 latu, piebilda Rence. Uzņēmums sagaida, ka arī attiecībā uz šīm mājām problēmas atrisināsies tuvākajā laikā.
Rīt, 12.novembrī, plkst.10 Rīgas domē tiksies AS "Rīgas siltums" valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis, AS "Māju serviss KSA" apsaimniekoto māju iedzīvotāji un pašvaldības amatpersonas, tostarp Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcijas izpilddirektors Māris Kalve (SC), kurš pilda pilsētas izpilddirektora Jura Radzeviča (LPP/LC) pienākumus viņa ārvalstu komandējuma laikā.
Tikšanās laikā plānots pārrunāt iespējamos risinājumus, lai pēc iespējas ātrāk iedzīvotājiem nodrošinātu apkuri, savukārt parādu jautājumu risinātu pēc tam, kad mājām pieslēgts siltums, informēja Aļeksejenko.
Kā ziņots, no pagājušās nedēļas Radzevičs atrodas Taivānā, kur piedalās starptautiskā sanāksmē par klimata pārmaiņām un metropolēm ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni un apmeklē starptautisku ziedu izstādi.
Tikmēr AS "Māju serviss KSA" apsaimniekotajās daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās Rīgā, kurām dažu iedzīvotāju parādu dēļ vēl nav pieslēgta apkure, vidējā temperatūra telpās ir vien dažus grādus augstāka nekā patlaban laukā, savukārt salstošie rīdzinieki dzīvojamo platību mēģina piesildīt ar elektriskajiem sildītājiem, kas ir daudz dārgāk, vai arī silti saģērbjas un aktīvi kustās, vienlaikus bažījoties, vai vispār šoziem sagaidīs pieslēdzam siltumu.
Talcis aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja, ka uz 1.novembri 32 "Māju servisa KSA" apsaimniekoto ēku parāds par iepriekš izmantoto siltumenerģiju ir aptuveni 192 000 latu. Ja māju iedzīvotāji izlemtu par apsaimniekotāja maiņu, visi parādi pārietu jaunajam apsaimniekotājam. Patlaban namu iedzīvotājiem nav skaidrības par to, cik īsti liels ir katras konkrētās mājas parāds gan par apkuri, gan par citiem komunālajiem pakalpojumiem, jo pašreizējais apsaimniekotājs "Māju serviss KSA" nav norēķinājies par saņemtajiem pakalpojumiem ar to sniedzējiem, turklāt ir neskaidrības, cik daudz par pakalpojumiem parādā ir mājas iedzīvotāji, cik daudz - apsaimniekotājs.
Radzevičs lūdzis prokuratūru izvērtēt uzņēmuma "Māju serviss KSA" rīcību, uzsakot pilnvarojuma līgumus savām apsaimniekotajām ēkām, kurās netika pieslēgta apkure. Viņš lūdzis pārbaudīt, vai uzņēmuma finansiālajā darbībā nav vērojama negodprātīga rīcība ar līdzekļiem, kas iekasēti no iedzīvotājiem par ēku apsaimniekošanu. Ar lūgumu izvērtēt uzņēmuma rīcības tiesiskos un ētiskos aspektus pilsētas izpilddirektors nolēmis vērsties arī Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijā, kuras viceprezidente ir SIA "Māju serviss KSA" valdes priekšsēdētāja Baiba Pļaviņa, un Rīgas Apsaimniekotāju asociācijā.
"Māju serviss KSA" oktobra beigās pavēstīja, ka tam nav līdzekļu, lai norēķinātos par dzīvokļu īpašnieku parādiem, tādēļ nolemts uzteikt pilnvarojuma līgumus 32 apsaimniekotajām mājām, izsakot priekšlikumu turpmāk nodot tās pārvaldīšanā Rīgas pašvaldības namu pārvaldēm. Novembra sākumā "Māju servisam KSA" noteikta ārpustiesas tiesiskā aizsardzība. Pēc uzņēmuma pārstāvju teiktā, "uzņēmumam nav reālas maksātnespējas", bet var pietrūkt apgrozāmo līdzekļu ikdienas darbam.
Tiesībsargs Romāns Apsītis aicinājis Patērētāju tiesību aizsardzības centru, Rīgas pilsētas Īres valdi un Ekonomikas ministriju (EM) savas kompetences ietvaros aktīvāk risināt problēmu, kad patērētājs ir veicis maksājumus par siltumenerģijas pakalpojuma nodrošināšanu, tomēr nesaņem to citu personu dēļ, kuras šos maksājumus nav veikušas. Viņaprāt, šo patērētāju tiesības tiek pārkāptas.
Lai dzīvokļu īpašniekiem nodrošinātu siltumenerģijas piegādes nepārtrauktību, būtu savstarpēji jāvienojas par uzkrājumu fonda izveidi gadījumiem, ja kāds no dzīvokļu īpašniekiem laikus nenorēķinās par saņemto siltumenerģiju, uzskata EM. Iestāde plāno vēlreiz izvērtēt šo jautājumu un kopīgā dialogā ar iesaistītājām pusēm meklēt risinājumu, kas papildus aizsargātu dzīvokļu īpašniekus, kas veikuši norēķinus par siltumu, un siltumenerģijas piegādātājus, neuzliekot tiem pārāk lielu parādnieku slogu. Uz sarakstu