Galda spēles un to loma bērnu attīstībā
Nodošanās galda spēlēm ar saviem bērniem ir lielisks veids, kā pavadīt laiku kopā, tajā pat laikā attīstot bērna domāšanu un mācīšanās prasmes. Parasti tas, ko vēlas un kas ir vajadzīgs maziem bērniem, ir kopā pavadīts laiks, kurā vecāki viņus uzklausītu un tiem palīdzētu, tādējādi ceļot viņa pašapziņu! Un, lai arī mūsdienās lielu lomu ieņem tehnoloģijas, galda spēles vēl aizvien ir labākais un jautrākais veids, kā pavadīt lieliskus ģimenes vakarus.
Galda spēles ļauj bērniem uzlabot
- skaitļu un formu atpazīšanu, grupēšanu un skaitīšanu;
- burtu atpazīšanu un lasīšanu;
- vizuālo uztveri un krāsu atpazīšanu;
- acu-roku koordināciju un veiklību.
Spēlēm nebūt nav jābūt pārlieku sarežģītām vai tādām, kas izglītotu akadēmiski. Pat diezgan vienkāršas puzles, atmiņas, metamo kauliņu un stratēģijas spēles var iemācīt bērnam nozīmīgas sociālās prasmes, piemēram, verbālo saziņu, koncentrēšanos, pacietību, dalīšanos, komunikāciju ar citiem u.tml.
Spēles var veicināt bērna spēju koncentrēties un stiprināt tā uzmanību visas spēles garumā. Galda spēļu galvenā nostāja – nekad nepadoties! Tādējādi pat tad, ja situācija liekas bezcerīga, paliekot spēlē, vienmēr var uzsmaidīt veiksme un pienākt gājiens, kas spēlētāju padara par spēles līderi.
Kā bērni uztver spēles?
Bērni spēles uztver diezgan nopietni, tāpēc ir svarīgi, ka arī vecākie iesaistās un palīdz bērniem spēles procesā. Kad uzsmaida veiksme un bērns iegūst spēlē labu pozīciju, viņa pašsajūta un oma uzlabojas, bet, vietu zaudējot, bērns var kļūt bēdīgs. Tieši tāpēc klāt vajadzētu būt pieaugušajiem, kurš līdzsvaro šo spēles prieku un iemāca apjaust faktu par zaudējumu un samierināties ar to.
Pat 3, 4 un 5 gadu vecumā bērnam var būt ļoti svarīga uzvara. Savukārt sākot ar 6 gadiem, jau lielāka uzmanība tiek pievērsta spēles noteikumiem un stratēģijai. Tāpēc galda spēles vēlams piemeklēt atbilstoši bērna vecumam, sākot no vienkāršām puzlēm vai kauliņu spēlēm līdz pat atjautības un minēšanas galda spēlēm.
Uz sarakstu