Banner 980x90

Kādēļ ir svarīgi veikt mežu atjaunošanu?

Mežu atjaunošana un stādīšana palīdz atjaunot līdzsvaru vidē un sekmē ilgtspējīgu attīstību. Mežu atjaunošanas process notiek, stādot kokus teritorijās, kur to skaits ir samazinājies gan cilvēka darbības, gan dabas katastrofu rezultātā, piemēram, meža ugunsgrēkos vai vējgāzēs un vējlauzēs. 

Lai arī meža īpašniekam, iespējams, svarīgākais faktors meža atjaunošanai varētu būt tieši finansiālais aspekts nākotnē, jo mežs ir ilgtermiņa ieguldījums, tomēr, ja skatāmies globālā mērogā, meža atjaunošanas svarīgākie ieguvumi ir klimata pārmaiņu mazināšana, gaisa kvalitātes uzlabošana un bioloģiskās daudzveidības palielināšana. Šie nav vienīgie ilgtermiņa ieguldījumi, ko meža īpašniekam un sabiedrībai kopumā sniedz meža atjaunošana, tomēr ir jāapzinās, ka meža atjaunošanas pozitīvā ietekme uz vidi var aizņemt desmitgades. Piemēram, mežaudzes daudzveidība tiek atjaunota apmēram desmit gadu laikā pēc meža izciršanas, bet pilnīga meža struktūras un funkciju atjaunošana var prasīt līdz pat 25 gadiem, tādēļ aicinām nekavēties ar meža atjaunošanu un uzsākt šo procesu uzreiz pēc mežizstrādes darbu veikšanas! 

 

Kādas ir meža atjaunošanas tehnoloģijas? 

Meža atjaunošana iedalās dabiskajā un mākslīgajā meža atjaunošanā, tomēr nereti šīs abas metodes tiek kombinētas, lai sasniegtu labākos rezultātus. Meža atjaunošanas vienīgais mērķis nebūt nav tikai koku stādīšana, to drīzāk varētu nosaukt par svarīgāko īstermiņa mērķi, jo ilgtermiņā svarīgākais meža atjaunošanas procesā ir iegūt kvalitatīvu mežu ar augstvērtīgu koksni. Dabiskā meža atjaunošanas tehnoloģija ļauj dabai pašai atjaunot mežu, izmantojot apkārtējo mežu sēklas un dzinumus. Šī metode ir efektīva, ja blakus ir veselīgi meži, kas var nodrošināt nepieciešamo sēklu daudzumu. Savukārt mākslīgā mežu atjaunošana ietver stādu audzēšanu un to stādīšanu izvēlētās vietās. Šī metode tiek izmantota, kad dabiskā atjaunošana nav iespējama vai kad ir nepieciešams ātri iegūt rezultātus. Izmantojot mākslīgo meža atjaunošanu, ir lielāka iespēja nodrošināt augstvērtīgas mežaudzes izveidi, jo meži tiek atjaunoti ar kvalitatīviem stādiem, kas iegūti no Valsts meža dienestā reģistrētiem meža reproduktīvā materiāla ieguves avotiem. 

Piemērotākās metodes izvēle ir atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram, no meža stāvokļa pirms atjaunošanas, biotopu daudzveidības saglabāšanas nepieciešamības, kā arī ekonomiskajiem un sociālajiem meža atjaunošanas mērķiem. Lai arī kuru no meža atjaunošanas tehnoloģijām jūs izvēlētos, ir jāņem vērā, ka meža atjaunošana ir sarežģīts process, kas prasa rūpīgu plānošanu un ilgtermiņa uzraudzību, jo jaunos stādus var sabojāt vai pat iznīcināt gan nelabvēlīgi laika apstākļi, gan meža zvēri, radot nepieciešamību veikt zaudēto stādu aizvietošanu. 

 

Meža atjaunošanu kontrolē likumdošana

Kā jau iepriekš minējām, meža atjaunošana sniedz labumu ne tikai tā īpašniekam, bet arī sabiedrībai kopumā, tādēļ meža atjaunošanas process un termiņi tiek reglamentēti likumdošanā, novēršot situāciju, ka meži tiek izcirsti, bet jauni vietā stādīti netiek. Vispārīgi meža atjaunošanas prasības ir ietvertas Meža likumā, kas paredz, ka pēc koku izciršanas meža īpašniekam ir pienākums to atjaunot. Šīs prasības attiecas uz meža atjaunošanu gan pēc dabas katastrofām, gan pēc meža izciršanas saimnieciskiem nolūkiem. Likumā ir noteikti termiņi, kuros ir jāveic meža atjaunošana, kas lielākoties ir pieci līdz desmit gadi atkarībā no izciršanas apjoma un meža apsaimniekošanas plāna. 

Meža īpašniekam jāizvēlas piemērotas stādāmās sugas un stādīšanas metodes, lai nodrošinātu meža ilgtspējīgu attīstību un bioloģisko daudzveidību. Konkrētāk meža atjaunošanu regulē Ministru kabineta noteikumiem Nr. 308, kas nosaka meža atjaunošanas un ieaudzēšanas nosacījumus un nosaka konkrētus atjaunošanas paņēmienus, kā arī stādāmo materiālu kvalitātes prasības. Šie noteikumi arī paredz, ka meža īpašniekam jāveic regulāra jaunaudžu kopšana, lai nodrošinātu to veselīgu augšanu un attīstību. Meža atjaunošanas savlaicīga neveikšana var novest pie administratīvām sankcijām – naudas sodiem. Šāda sistēma palīdz nodrošinot, ka meža resursi tiek pārvaldīti atbildīgi un ilgtspējīgi, saglabājot mežu vērtības nākamajām paaudzēm.

 

Kā pārliecināties, ka meža atjaunošana noris kvalitatīvi un atbilstoši likumdošanas normām? Mūsu atbilde – uzticēt meža atjaunošanu profesionāļiem!

SIA PK Mežs sniedz konsultācijas meža atjaunošanā un nodrošina kvalitatīva un ilgtspējīga meža atjaunošanu. Sazinieties ar mūsu speciālistiem, lai vienotos par jums ērtāko konsultācijas laiku! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)