Banner 980x90

Kariess var negatīvi ietekmēt visu organismu

Kariess ir nopietna un plaši izplatīta zobu slimība, kas ne tikai ietekmē zobu veselību, bet arī var būtiski ietekmēt cilvēka vispārējo veselību un dzīves kvalitāti. Tādēļ ir būtiski pievērst uzmanību šai mutes dobuma problēmai neatkarīgi no vecuma. 

Kariess ir process, kura laikā tiek iznīcināta emalja un dentīns. Tas notiek brīdī, kad, ražojot skābes, mutē esošās baktērijas pārstrādā ogļhidrātus. Šīs skābes izšķīdina zoba emalju, radot nelielus caurumiņus  zobā jeb kariesu. Agrīnā stadijā kariesa bojājumi var būt tikai virspusēji, bet, ja tos neārstē, tie var progresēt un sasniegt zoba nervu, izraisot sāpes, jutīgumu un pat zoba zaudēšanu. Kariess ne tikai izraisa zobu bojājumus un sāpes, bet arī var negatīvi ietekmēt vispārējo veselību. Neārstēts kariess var izraisīt smagu infekciju, kas var izplatīties uz citām ķermeņa daļām, radot nopietnus veselības riskus, piemēram, sirds un asinsvadu slimības un diabētu. Tādēļ savlaicīga kariesa diagnostika un ārstēšana ir būtiska ne tikai mutes veselībai, bet arī vispārējai pacienta labsajūtai. 

Kariesa ārstēšana 

 

Ārstēšanas pieeja ir atkarīga no kariesa attīstības pakāpes. Agrīnā stadijā, ja kariess ir tikai emaljā, bieži vien pietiek ar mutes higiēnas uzlabošanu un fluoru saturošu produktu lietošanu. Ja kariess ir progresējis, būs nepieciešama zobu plombēšana, lai aizpildītu un atjaunotu zoba bojāto daļu. Savukārt gadījumos, kad kariess ir sasniedzis zoba nervu, tiks veikta saknes kanāla ārstēšana, kuras laikā zobārsts noņems inficēto nervu audus un aizpildīs zoba saknes kanālu. Ja zobs ir tik bojāts, ka to nevar efektīvi ārstēt, ārsts var lemt par zoba ekstrakciju. Lai nebūtu jāzaudē dabīgie zobi, kuru aizvietošana ir dārga, aicinām atcerēties, ka labākā kariesa profilakse ir, bija un būs rūpīga mutes dobuma higiēna un regulāras profilaktiskās vizītes pie zobārsta. 

Kariesa profilakse

 

Kariesa profilakse ir svarīga ne tikai mutes veselības, bet arī pacienta vispārējās labsajūtas nodrošināšanai. Regulāra zobu tīrīšana, zobu diega lietošana, regulāri zobārsta apmeklējumi un veselīga uztura ievērošana ir galvenie pasākumi kariesa novēršanai. Zobu tīrīšana divas reizes dienā ar fluoru saturošu zobu pastu ir viens no pamata nosacījumiem kariesa profilaksē. Zobu rūpīga tīrīšana palīdz novērst zobu emaljas noārdīšanos un samazina baktēriju uzkrāšanos mutes dobumā. Regulāra zobu diegošana palīdz novērst pārtikas atlieku un baktēriju uzkrāšanos starp zobiem, kur zobu suka nevar efektīvi tikt klāt. Savukārt regulāra zobakmens noņemšana vismaz reizi pusgadā ir būtiska, lai savlaicīgi atklātu un ārstētu iespējamas mutes dobuma slimības. Un, protams, nedrīkst aizmirst par pilnvērtīgu uzturu – uzturs, kas ir bagāts ar vitamīniem un minerālvielām un ar zemu cukura saturu, palīdz uzturēt zobu veselību. Īpaši svarīgi ir samazināt skābju un ar cukuru bagātu pārtikas produktu lietošanu. Piemēram, regulāra augļu sulu un gāzēto dzērienu lietošana var veicināt zobu emaljas eroziju. 

Atcerieties, ka jūsu zobu veselība ir cieši saistīta ar jūsu vispārējo veselību un labsajūtu. Zobārstniecības klīnikā Dentavita strādā profesionāla komanda, kas ir gatava sniegt pilnu atbalstu jūsu mutes veselības uzturēšanā. 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)