Banner 980x90

Latviešu tautastērps mūsdienās Latvijā un pasaulē

Aizvadīti kārtējie Dziesmu svētki – lielākais kultūras notikums Latvijā, kur bez dziesmām un dejām sevi krāšņi parāda arī tautas daiļamatu meistari dažādās izstādēs, notikumos un arī tautastērpu skatē. Dalībniekiem dodoties svētku gājienā, elpa aizraujas no tērpu bagātības un skaistuma, un šajā mirklī gandrīz katrai sievietei no 1 līdz 99 gadiem labprāt gribētos tajā piedalīties un iet līdzi tērptai pareizi komplektētā un rūpīgi nostrādātā tautastērpā.

Atkal godā celts

Lēnām un pamazām, taču nenovēršami latviešu tautastērps atgūst to vērtību un nozīmi sabiedrībā, kāda tam bija starpkaru Latvijas laikā un joprojām pastāv politiskās trimdas dzīvē latviešu kopienās pasaulē. Tas ir noticis, pateicoties tērpu darināšanas entuziastu gādībai un centieniem atkal celt godā tradīciju, kad nozīmīgos ģimenes, sabiedrības un arī valsts svētkos cilvēki ar cieņu un lepnumu nēsā skaistos un bagātos latviešu tautas tērpus. 

Bez Dziesmu un deju svētkiem, iedvesmojoties no norvēģiem, arī Latvijā Neatkarības atjaunošanas dienā 4. maijā ik gadu notiek Tautas tērpu gājiens, kurā bez īpašas pieteikšanās var piedalīties ikviens tērpa īpašnieks. Arvien vairāk kāzās, dažādu kultūras nozares balvu pasniegšanas ceremonijās, diplomātiskajos pasākumos latviešu sabiedriskās darbinieces mēdz ierasties tautastērpos. 

Kas ir tautastērps?

Tas, ko mēs tagad saucam par tautastērpu, pirms pāris gadsimtiem bija goda apģērbs, kas darināts pēc vietējām tradīcijām, ar radošumu izmantojot labākos iespējamos materiālus, ģimenes un vietējo amatnieku rokdarbu prasmes un piešķirot tradīcijām jaunas nianses – pēc katra valkātāja gaumes un skaistuma izpratnes. Arī šodien ir meistares, kas, balstoties uz novados sastopamo brunču svītru paleti un tērpu valkāšanas tradīcijām, veido skaistus un gaumīgus jaunrades tērpus. 

Lai šodien izgatavotu senā goda tērpa atdarinājumu, ko esam pieraduši saukt par autentisku tautastērpu, “ANVI AM” prasmīgie meistari izmanto muzeju krājumos atrodamos eksponātus, radoši kombinējot sastāvdaļas, lai veidotu autentiskajam tērpam maksimāli tuvu atdarinājumu. 

Palikt novada robežās

Ļoti svarīgs nosacījums ir etnogrāfisko novadu robežu ievērošana – vienā tērpā nedrīkst būt neloģiski savienojumi. Lai vai cik ļoti patiktu Nīcas vainags un vienlaicīgi arī Trikātas brunči, tos vilkt kopā ir nepareizi. Un arī viena novada robežās jācenšas pieturēties pie attiecīgajā pagastā raksturīgajām tautastērpu komplektēšanas tradīcijām. 

Prasmes aiziet līdzi amatniekiem

Līdz ar mūsu dzīves līmeņa attīstību un bezgalīgām izklaides iespējām, arvien mazāk paliek amatnieku, kas prot darbus, ko vēl pirms nieka 100 gadiem darīja katra pusaugu meitene vai zēns. Tā, piemēram, norvēģu tautastērpus pārsvarā izgatavo baltkrievu, ukraiņu, lietuviešu un arī latviešu sieviešu rokas, kas prot tradicionālos Eiropas sieviešu rokdarbus – aušanu, šūšanu, izšūšanu, adīšanu, tamborēšanu u.c. 

Attīstītākajās Eiropas valstīs jau ir grūtības iegādāties gan atbilstošus materiālus, gan arī instrumentus pat salīdzinoši vienkāršiem rokdarbiem, jo pēdējās pāris desmitgadēs būtiski samazinājies pieprasījums pēc tiem.

Tērpi kolektīviem un personībām

ANVI AM ar tautastērpu izgatavošanu nodarbojas jau vairāk nekā 20 gadus. Pastāvīgā darbā nodarbināti 4 prasmīgi amatnieki, uz dažādiem projektiem uzņēmums sadarbojas ar meistariem visā Latvijā. ANVI AM rūpējas arī par rokdarbu prasmju saglabāšanu nākamajām paaudzēm, audzinot jaunus amatniekus. Uzņēmums izgatavo tautastērpus gan tautas mākslas kolektīviem – koriem, folkloras grupām un deju kolektīviem, gan vienreizējiem notikumiem un uzvedumiem, gan arī uz individuāliem pasūtījumiem un veselām ģimenēm. 

Tautastērpu noma

Sava tautastērpa izgatavošana prasa lielas laika un/vai naudas investīcijas, un, ja tērpu pēc tam lieto reizi piecos gados, jāpārdomā, vai tas ir tā vērts. Šādiem gadījumiem “ANVI AM” krājumā ir bagāts tautastērpu klāsts – uzņēmums piedāvā individuālu tautastērpu nomu.

“ANVI AM” ar panākumiem piedalās valsts un pašvaldību iepirkumos par tērpu izgatavošanu dažādiem tautas mākslas kolektīviem un uzņēmas pilnu projekta virzību no pirmās konsultācijas un mēru noņemšanas līdz pat tērpu labošanai un pāršūšanai jauniem dalībniekiem pēc vairāku gadu lietošanas. 

Uzņēmuma meistari labi pārzina gan tērpu valkāšanas tradīcijas, gan praksi mūsdienās. Kur tas ir pieļaujams, skatuves tērpu darināšanā tiek izmantoti kvalitatīvi mūsdienīgi materiāli, kas nemazina tērpa etnogrāfisko vērtību. “ANVI AM” darinātajos tērpos dejotāji var brīvi kustēties un koristi majestātiski pārstāvēt savu novadu. 

Neatkarīgi no tā, vai tērpu paredzēts valkāt svētkos visu mūžu un vēlāk atstāt nākamajām paaudzēm vai arī uzvilkt tikai vienā īpašā dienā, “ANVI AM” pieredzējušie meistari ir gatavi palīdzēt gan ar padomu, gan prasmēm, gan arī bagāto nomas tērpu klāstu. 

 

Aicinām sazināties un centīsimies atbildēt uz visiem jautājumiem!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)