Nākamnedēļ Rīgā profesors Vjačeslavs Meduševskis lasīs lekcijas
Rīgā 29. un 30.oktobrī lasīs lekcijas ievērojams mūzikas un mākslu zinātnieks, Pētera Čaikovska Maskavas Valsts konservatorijas Mūzikas teorijas katedras profesors Vjačeslavs Meduševskis. Lekciju tēmas ir "Brīnišķīgā mūzika kā garīgās komunikācijas veids" un "Mūzikas garīgā analīze". Unikālā pieredze palīdzēs katram vairāk izprast mūziku, kas uzrunā mūsu dvēseles.
Lekcijā "Brīnišķīgā mūzika kā garīgās komunikācijas veids" tiks izklāstīta muzikālā satura teorija kā daļa no garīgās saskarsmes mākslas, kas paldzēs rast atbildi uz jautājumu, vai mūzika var izteikties pirmās Dievišķās personas formā. Skanēs fragmenti no muzikālām kompozīcijām, kas radītas dažādos laikmetos un pārstāv dažādus žanrus, kā arī tiks veikta tajos izmantoto komunikācijas formu analīze.Lekcijā "Mūzikas garīgā analīze", uz kuru jo īpaši tiek aicināti mūziķi un nopietnās mūzikas cienītāji, profesors pievērsīsies mūzikas būtībai, tās žanriem un atzariem, muzikālās formas garīgajiem noslēpumiem, muzikālā snieguma teorijai un citiem aspektiem.
Orfejs ar savu mākslu iekaroja Aīda valstību. Uz Eliseju, kurš klausījās kokles spēlē, nonāca Svētais Gars. Dāvids, spēlējot arfu, atgaiņāja ļauno garu no ķēniņa Zaula. Tauru skaņas lika krist Jērikas sienām. Dažu instrumentu skaņu pavadībā sludināja pravieši. Nepārtruakti klausoties Rahmaņinova 2.koncertu, smagi slimais dziedātājs Hosē Karerass atveseļojās no vēža.
Kā lai izprot šos noslēpumus? Mūzikas saturs tiek bieži vien aprakstīts kā priekšmets, taču tas nav pareizi. Mūzika sastāv no komunikācijas enerģijas, kas tiek ietverta skaņās. Mūsdienu cilvēks, populārās mūzikas audzināts, ir pieradis pie muzikālās formas, kas nāk no pirmās personas, tāpēc vēlās atrast visā rezonansi savām emocijām. Tāds paradums liedz adekvāti uztvert, piemēram, baroka mūziku, kas uzrunā cilvēku no otrās personas pozīcijām, tādā veidā vēloties viņus garīgi atmodināt un celt viņu apziņu. Jo īpaši absurdi ir meklēt šo rezonansi garīgajā mūzikā.
Diemžēl no mūsdienu cilvēku apziņas ir pazudusi galvenā saskarsmes sfēra, kura piepilda diženus muzikālos mākslas darbus - ir pazudusi garīgā saskarsme, kura savieno cilvēkus ar Dievu. Mēs pat neapzināmies cik bezgalīgas ir garīgās saskarsmes bagātības skaņu mākslā.
Prof. Meduševskis pēta veidus, kā cilvēka garīgā dzīve izpaužas mūzikā. Viņa fundamentālie pētījumi "Par mūzikas mākslinieciskās ietekmes līdzekļiem un likumsakarībām", "Mūzikas intonatīvā forma" u.c. jau ir iekļauti ne tikai Krievijas, bet arī pasaules mūzikas zinātnes zelta fondos. Viņš ir vairak kā 100 pētniecisko darbu autors par tādām tēmām kā mūzikas teorija un vēsture, mūzikas izglītības un pedagoģijas problēmas u.c. Zinātnieka garīgie uzskati nāk no pareizticīgās tradīcijas. Tas ir vērojams arī viņa darbos.
Lekcija "Mūzikas garīgā analīze" notiks 29.oktobrī plkst.18.00 Rīgā Torņa iela 11 (Arhitektu savienība).
Lekcija "Brīnišķīgā mūzika kā garīgās komunikācijas veids" notiks 30.oktobrī plkst.17.00 koncertzālē "Ave Sol", Citadeles ielā 7.
Biļešu iepriekšpārdošana "Biļešu serviss" kasēs un www.bilesuserviss.lv. Uz sarakstu