Banner 980x90

Nākamnedēļ Rīgā viesosies Eiropā atzīti itāļu mūziķi

No 11.oktobra līdz 14.oktobrim pirmoreiz Latvijā viesosies divi no Eiropā pazīstamiem un atzītiem itāļu mūziķiem - pianists, vijolnieks un diriģents, Vicenzas konservatorijas pasniedzējs Marko Teca /Marco Tezza/ un ģitārists, ģitāras nodaļas vadītājs Padujas mūzikas akadēmijā Džovanni Grano /Giovanni Grano/. Abi sniegs koncertus Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un visu nedēļu notiks viņu abu meistarklases.
Pirmais, 11.oktobrī plkst.18 Lielajā zālē, koncertu sniegs pianists Marko Teca. Rīgas publikai viņš atskaņos F. Šūberta Sonāte Sibemol mažorā, K. Debisī Prelūdijas 1.burtnīca. Ieeja par ziedojumiem. Sīkāka informācijas par meistarklasēm http://www.jvlma.lv/latvian/events/.

Marko Teca - dzimis Vičenzā. Studijas sācis Vičenzas konservatorijā, kur apguvis klavieru un vijoles spēli. Klavieru nodaļu ar izcilību pabeidzis 1984.gadā, bet vēlāk, jau esot aktīvam koncertmāksliniekam, absolvējis arī vijoles klasi, kas izrādījās ļoti svarīgs priekšnoteikums tālākajā diriģenta karjerā. Studijas turpināja Imulas pianisma akadēmijā Itālijā un A. Korto mūzikas skolā Parīzē.

Marko Teca uzvarējis vismaz piecus starptautiskus pianistu konkursus Itālijā un ASV. Uzstājies slavenās koncertzālēs Eiropā, Ziemeļ- un Dienvidamerikā, Āfrikā un Tuvajos Austrumos: La Fenice teātris Venēcijā, Turīnas RAI auditorija, Milānā, Romā, Palermo, Tonhallē Cīrihē, Ženēvā, Lugāno, Korto zālē Parīzē, Briselē, Hamburgā, Ķīlē, Lībekā, Ķelnē, Sofijā, Pretorijā (DAR), Vašingtonā, Ņujorkā, Nova Limā, Beirutā, Havanā u. c.

Viņa daudzveidīgā radošā darbība spilgti izpaudusies kamermūzikā, sadarbojoties ar tādiem mūziķiem kā Dž. Kamiņjola /vijolnieks/, U. Ugi /vijolnieks un diriģents/, V. Aškenazi /pianists un diriģents/, D. Nordio /vijolnieks/.

Ir bijis uzaicināts uzstāties koncertos, televīzijā un sniegt meistarklases Viktorijas mākslu koledžā Melnburnā, Dienvidfloridas universitātē, Beirūtas universitātē, Havanas UNEAC. Apmeklēja Ludmilas Descevas orķestra diriģēšanas kursus un pabeidza tos ar izcilību.

Gan kā solists, gan diriģents sadarbojies ar daudziem Itālijas un citvalstu kamer- un simfoniskajiem orķestriem. Kopš 1994.gada vada paša dibināto Stravinska kamerorķestri . Viņš ir ierakstījies skaņu kompānijās Balkanton, Klingsor, Velut Luna, On-Classical un AS disc. Pašlaik ir klavieru profesors A. Pedrollo konservatorijā Vičenzā.

Savukārt, 14.oktobrī plkst.18.00 Mūzikas akadēmijas Jaunajā kamerzālē (136.auditorijā), noslēdzot savas meistarklases, koncertā Mūzika ģitārai muzicēs Džovanni Grano. Koncertā skanēs D. Kelners, N. Paganīni, M. Džuliani, J. K. Mercs, M. de Falja, H. Turina. Ieeja par ziedojumiem.

Džovanni Grano ierindojas starp savas paaudzes labākajiem Eiropas ģitāristiem, kurš ir publikas un kritiķu vienmēr mīlēts un atzīts. Dzimis Itālijā. Ieguvis ļoti plašu izglītību: izcili absolvējis Dž. Verdi mūzikas akadēmiju Milānā, pēc tam papildinājies meistarklasēs pie Oscar Ghiglia Sjēnā un lautas spēli apguvais pie H. Smith. Ar izcilību beidzis arī Humanitāro fakultāti Boloņas universitātē. Studijas turpinājis Kremonas Paleogrāfijas un mūzikas filoloģijas institūtā. Vairākus gadus ir studējis kompozīciju pie F. Donatoni Milānā un diriģēšanu pie J. Stvan Prāgā.

Viņš ir publicējis vairākas esejas muzikoloģijā, kuras iznākušas Bulzoni, Zaniboni un Berben izdevniecībās, ir rediģējis daudzus nezināmus un jaunatklātu ģitāras solo darbu izdevumus, kā arī skaņdarbus ansambļiem.

Regulāri koncertē Parīzē, Londonā, Hannoverē, Brno, Maskavā, Ņujorkā, Dallasā, Budapeštā, Berlīnē, Milānā, Sanktpēterburgā. Tiek aicināts uzstāties prestižos festivālos: Zalcburgā, Cīrihē, Ļubļanā, Prāgas pavasarī, Valensijā, Segovijas festivālā Spānijā, Montovā, Ļubļanā , Tāpat viņš ir gaidīts slavenās koncertzālēs, kur solo ģitāras koncerti nemaz nav dzirdami tik bieži - Cīrihes Tonhallē, Sanktpēterburgas Glinka teātrī, Maskavas konservatorijā, Lihtenšteinas pilī Prāgā, Kolumbijas universitātē Ņujorkā, Palau de la Musica Valensijā. Mākslinieks ir ticis ierakstīts ORF ierakstu studijā Austrijā, RAI - Itālijā un nacionālās TV un radio organizācijas Vācijā, Polijā, Slovēnijā, Krievijā, Rumānijā, Meksikā un Ungārijā.

Viņš spēlē duetos ar vijolnieku Vadimu Brodski (ierakstīts CD), čellistu Marku Varšavski, kā arī ar citiem prominentiem solistiem, ansambļiem un orķestriem, piemēram, Cīrihes kamermūziķu sekstetu, Janāčeka stīgu kvartetu, Amati stīgu kvartetu, Gaudeamus stīgu kvartetu, Prāgas Mocarta kamerorķestri, Šcecinas (Polija), Teplices (Čehija), Ļubļanas (Slovēnija) un Brasovas (Rumānija) orķestriem.

Viņa repertuārā ir nozīmīgākie ģitārai sacerētie koncerti un pārlikumi ģitārai: Vivaldi, Karulli, Vila-Lobuss, Rodrigo, Džuliano, Bočerīni u. c. Pašlaik ieņem ģitāras nodaļas vadītāja vietu K. Pollīni mūzikas akadēmijā Padujā, kā arī pasniedz kursus "Poētiskā un dramatiskā literatūra", "Mūzikas vēsture un estētika". Vadījis vieslekcijas un meistarklases Kolumbijas universitātē Ņujorkā, Jēlas universitātē, Valensijas universitātē Spānijā un Brasovas universitātē Rumānijā, kur 2005.gadā viņam piešķīra goda profesora muzikoloģijā titulu, Čehijā, Krievijā, Austrijā, Vācijā, Francijā, Slovēnijā, Ungārijā, Šveicē un Polijā u. c. Viņš bieži tiek aicināts ģitāras konkursu žūrijās Itālijā un ārpus tās. Daudzi komponisti ir sacerējuši tieši viņam un vēlējuši savu darbu pirmatskaņot tieši Džovanni Grano.
Pēdējā laika spilgtākie notikumi - sniegti solo koncerti prestižajā Karaliskajā festivālu zālē Londonā un Dānijas karaliskajā akadēmijā Kopenhāgenā.

Ierakstījis četrus monogrāfiskus albumus, ir vairāku festivālu mākslinieciskais direktors Itālijā. Spēlē uz 1994.gadā Kolya Panhuyzen taisītas ģitāras.

Sīkāka informācijas par meistarklasēm http://www.jvlma.lv/latvian/events/.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)