Okupācijas muzejā atklās grāmatu par Latviešu leģiona virsnieku Teodoru Kalnāju
Grāmatas atvēršanas svētkos piedalīsies grāmatas veidotāji Ceravs un Vasiļevskis, kā arī Kalnāja vecākais dēls Guntis Kalnājs no ASV.
Virsleitnants Teodors Kalnājs (1915-2007) bija Latviešu leģiona 19.divīzijas 44.pulka rotas komandieris, Otrā pasaules kara beigu posmā - pulka komandiera adjutants, sevišķu uzdevumu virsnieks.
Dažādi mēdz būt cilvēku dzīves ceļi, un Kalnājs izvēlējās kļūt par karavīru. Tas ir stipras gribas un cīņas ceļš, ko Kalnājs ir godam nostaigājis, - karavīra gods ir bijis viņa dzīves mēraukla. Latvijas armijā dotajam zvērestam Kalnājs ir palicis uzticīgs visu mūžu.
1935.gadā viņš 11.Dobeles kājnieku pulkā Daugavpilī apāva karavīra zābakus, nemaz neapjauzdams, ka sācis to ceļu, kas turpmākajā dzīvē viņu bieži vedīs gar pašu bezdibeņa malu. 1942.gadā brīvprātīgi pieteicies 24.Talsu bataljonā, Kalnājs izstaigāja kara ceļus no Baltkrievijas, Ļeņingradas, Volhovas un Veļikajas līdz Kurzemes cietoksnim. Viņš ir viens no tiem deviņiem Latviešu leģiona virsniekiem, kuru vārds par kauju nopelniem ierakstīts vācu armijas Goda sarakstā.
Pēc vācu karaspēka kapitulācijas Kalnājs nepadevās gūstā, ar viltotiem dokumentiem līdz 1945.gada 9.decembrim dzīvoja puslegāli. Sekoja apcietināšana, tiesa, sods - 20 gadi katorgas darbos. Ieslodzījumā Vorkutas lēģeros pavadīti vairāk nekā 10 gadi, tad nometinājums, un dzimtajā Talsu pusē Kalnājs atgriezās tikai 1974.gadā, bet dzimtajās mājās - vien 90.gados.
Grāmata "Karavīra ceļš" tapusi Kalnāja piemiņai. Viņa atstātās atmiņas un dienasgrāmatas kļuva par grāmatas pamatu. Grāmatā izmantotas arī citu autoru publikācijas, kas vēsta par Kalnāja dzīves gājumu un Latviešu leģionu Otrajā pasaules karā.
Grāmatu izdevusi biedrība "Aleksandra Pelēča lasītava" Talsos.
Uz sarakstu