Pasniegs Aleksandra Čaka balvas un atklās ekspozīciju "Čaka skartie"
Otrdien, 27.oktobrī, plkst.18.00 Rīgas mākslas telpā notiks Aleksandra Čaka balvas pasniegšanas ceremonija, kā arī tiks atklāta ekspozīcija "Čaka skartie". Pasākumā piedalīsies arī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane.
Pilsētas informācijas portāls Riga24.lv atklāj, ka Aleksandra Čaka balva pirmo reizi tika pasniegta 2001.gadā – dzejnieka 100.dzimšanas dienā. Reizi divos gados balvas tiek pasniegtas par ieguldījumu Aleksandra Čaka personības un daiļrades izpētē un popularizēšanā, kā arī Rīgas tēla mākslinieciski augstvērtīgā interpretējumā.
Aleksandra Čaka balvas autors ir tēlnieks Andris Vārpa, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa. Balvas pasniegšanas ceremonija, pulcējot interesentus, piesaista dzejnieka Aleksandra Čaka personības un daiļrades izzināšanai arvien jaunus cilvēkus. Ceremonijas tiešraidi ikvienam interesentam būs iespēja vērot uz Rīgas mākslas telpas fasādes 27.oktobrī no plkst.18.00 līdz 20.00.
Par balvas laureātiem kļuvuši daudzi ievērojami kultūras darbinieki – dzejnieki Jānis Rokpelnis un Uldis Bērziņš, aktieri Imants Skrastiņš un Artis Robežnieks, fotogrāfe Māra Brašmane, mākslinieks Pāvels Šēnhofs, komponists Uldis Stabulnieks, mākslinieks un dzejnieks Andris Breže, rakstnieki Zigmunds Skujiņš, Valdis Rūmnieks un Andrejs Migla, literatūras zinātnieces Andra Konste un Antra Medne, tulkotāji Rauls Čilačava un Aksīnija Mihailova u.c.
Pasākuma ietvaros notiks arī Aleksandra Čaka pirmo poēmu "Poēma par ormani" un "Umurkumurs", kas atkārtoti izdotas pēc ilgāka pārtraukuma, atvēršanas svētki. "Poēmu par ormani" Aleksandrs Čaks uzrakstīja 1929. gadā, bet pirmo reizi grāmatā tā tika publicēta 1930. gadā izdevniecībā "Zelta grauds" 1000 eksemplāru metienā ar mākslinieka Romana Sutas ilustrācijām. 1932. gadā Aleksandrs Čaks publicēja otru poēmu – "Umurkumurs" (no Rīgas nesenās pagātnes), grāmata iznāca apgādā "Zelta grauds" 6000 eksemplāros ar mākslinieka Niklāva Strunkes ilustrācijām. Savukārt šogad, Aleksandra Čaka 114. dzimšanas dienā, klajā nāk dzejnieka abu pirmo poēmu grāmata ar mākslinieka Aivara Vilipsona ilustrācijām.
Pasākuma laikā tika atklāta arī ekspozīcija "Čaka skartie", kas būs apskatāma Rīgas mākslas telpas Intro zālē līdz 20. Novembrim. Tā tapusi iedvesmojoties no Aleksandra Čaka poēmas "Mūžības skartie" un strēlnieku cīņām par savu valsti. Ekspozīcijas veidotāji radījuši ierakumu gaisotni, izmantojot instalācijas, skaņas un gaismas spēles.
Dzejnieks, prozaiķis Aleksandrs Čaks (īstajā vārdā Aleksandrs Čadarainis) dzimis 1901.gada 27. oktobrī, Rīgā. Pirmās divas dzejoļu grāmatas publicētas 1928. gadā. Studējis Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē. Strādājis par skolotāju un skolas pārzini Drabešu bērnu internātskolā. Pirmās brīvvalsts laikā A. Čaka vārds saistīts ar jauno autoru žurnāliem "Jauno Lira", "Trauksme" un mākslinieku un literātu apvienību "Zaļā vārna". Dzejnieks aktīvi darbojies teātra, kino un tēlotājas mākslas kritikā. 2000. gada maijā Rīgā, Lāčplēša ielā 48 - 14 tika atklāts Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis - muzejs.