Pirmssvētku laikā valsts mežos jau konstatē eglīšu ciršanu neatļautās vietās

Rīga, 12.dec., LETA. Valsts mežos līdzīgi kā privātīpašumos pirmssvētku laikā jau konstatēti atsevišķi gadījumi, kad svētku eglītes nocirstas jaunaudzēs, lai gan tas ir aizliegts, aģentūrai LETA uzzināja AS "Latvijas valsts meži" (LVM).

LVM uzsver, ka valsts mežā iedzīvotāji var izvēlies cirst svētku eglīti, kas aug ceļa vai grāvja malā, uz stigām, zem elektrolīnijām vai pieaugušā mežā zem lieliem kokiem. Taču eglīti kategoriski aizliegts cirst jaunaudzēs, kā arī tās aizliegts cirst publiskajos dabas parkos un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas atzīmētas ar ozollapas attēlu uz zaļa fona, un citu īpašnieku mežā.

LVM Mežkopības izpilddirektors Mārtiņš Gūtmanis pastāstīja, ka Latvijas sabiedrība augti vērtē iespēju nocirst Ziemassvētku eglīti LVM apsaimniekotajos mežos un respektē nosacījumus eglītes ciršanai, tomēr atsevišķi pārkāpumi šogad ir bijuši. "Šobrīd ir atsevišķi gadījumi, kad tās tiek nocirstas jaunaudzēs, taču mūsu mežos, pašlaik, šī nav masveida problēma," sacīja Gūtmanis.

Vienlaikus viņš piebilda - ja LVM konstatēs, ka Ziemassvētku laika posmā iedzīvotāju neapzinīgās rīcības dēļ mežam nodarīti lieli zaudējumi, bezmaksas eglīšu prakse tiks pārtraukta - valsts mežos vairs nedrīkstēs cirst eglīti Ziemassvētkiem.

LETA jau ziņoja, ka Latvijas Meža īpašnieku biedrība sociālajā tīklā "Facebook" 11.decembrī brīdinājusi par iespējamām eglīšu zādzībām no jaunaudzēm, atgādinot, ka sācies meža īpašnieku drūmākais mēnesis, kad vieglas peļņas kārotāji zog eglītes no jaunaudzēm.

Biedrība arī informējusi, ka zagļu nodarīto postu savā īpašumā pamanījis konkursa "Sakoptākais mežs 2018" finālists Aivars Rubulis. Viņš "Facebook" vietnē norādījis, ka 9.decembrī viņa jaunaudzē nozāģētas egles un sapakotas tirgošanai. Vainīgie brauc ar sarkanu "Peugeot Boxer" mikroautobusu.

Tajā pašā laikā "Rīgas mežu" valdes loceklis Edgars Vaikulis atgādināja, ka Rīgas pilsētai piederošajos mežos eglītes aizliegts cirst. Lai arī pagaidām "Rīgas meži" nav saskārušies ar eglīšu zādzībām jaunaudzēs vai citiem meža bojāšanas gadījumiem, Vaikulis pieļāva, ka vēl ir pāragri priecāties par cilvēku apzinīguma vai godprātības pozitīvajām tendencēm, jo Ziemassvētki vēl ir tikai pēc divām nedēļām.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Ilze Jurēvica uzsvēra, ka, manot zādzību pazīmes vai konstatējot no jaunaudzēm nozagtas egles, meža īpašnieki ir aicināti vērsties ar iesniegumu Valsts policijā, kas attiecīgi noskaidros tālākos lietas apstākļus.