Banner 980x90

Savilkts sprands – mūsdienu cilvēku ikdiena

Ārsta Viktora Vestermaņa privātprakse
Ārsta Viktora Vestermaņa privātprakse

Spranda problēmas kļūst par aizvien izplatītāku mūsdienu cilvēku ikdienas problēmu. Ja agrāk stīvumu un sāpes sprandā piedzīvoja galvenokārt vecāka gadagājuma cilvēki, tad tagad arī trīsdesmitgadnieki sūdzas par sāpēm un diskomfortu sprandā. Kādēļ tā notiek?

Spranda problēmas kļūst par aizvien izplatītāku mūsdienu cilvēku ikdienas problēmu. Ja agrāk stīvumu un sāpes sprandā piedzīvoja galvenokārt vecāka gadagājuma cilvēki, tad tagad arī trīsdesmitgadnieki sūdzas par sāpēm un diskomfortu sprandā. Kādēļ tā notiek? Atbilde slēpjas mūsdienu dzīvesveidā, kurā tehnoloģiju straujā attīstība ir gan svētība, gan lāsts. Mūsdienu tehnoloģijas mums atvieglo ikdienu, bet vienlaikus veicina mazkustīgu dzīvesveidu. Liela daļa cilvēku ikdienu pavada, sēžot pie datoriem, strādājot un atpūšoties, skatoties savos viedtālruņos un planšetdatoros. Šāda pastāvīga sēdēšanas pozīcija, kad pleci ir sakumpuši uz priekšu un mugura ir saliekusies, noved pie nepareiza ķermeņa izliekuma, kas var radīt plecu saspringumu, stīvumu sprandā, kā arī sāpes un tirpšanas sajūtas. Lai izvairītos no šīm problēmām, ir svarīgi regulāri vingrot, veikt muguras un spranda stiepšanas vingrinājumus, kā arī ieviest savā dzīvesveidā aktīvāku kustību – staigāšanu, vingrošanu vai jogu.

Nedrīkst aizmirst, ka darba vietas ergonomikai ir būtiska nozīme spranda un muguras veselībā. Pareizi ierīkota darba vieta, piemērots krēsls un datora monitora augstums var palīdzēt izvairīties no nepareizas sēdēšanas pozas un tādējādi mazināt risku attīstīt spranda un muguras problēmas. Ir svarīgi pievērst uzmanību arī atpūtas režīmam, regulāri mainot sēdēšanas pozas un veicot pārtraukumus no ekrāna. Diemžēl pieredze rāda, ka vingrot un ievērot atpūtas laikus mēs sākam vien tad, kad izjūtam sāpes, savilkuma sajūtu vai tirpšanu.

Vai arī tev ir “text neck”?

 


"Text neck" jeb saziņas kakls ir arvien izplatītāka problēma mūsdienu sabiedrībā, kurā lielākā daļa cilvēku ikdienā ilgstoši lieto mobilo ierīces, piemēram, viedtālruņus un planšetes. Šis termins apraksta kakla un plecu sāpes vai traumas, kas rodas no ilgstošas noliekta galvas stāvokļa, skatoties uz ekrānu. Šādā pozā tiek radīts papildu spiediens uz kakla muskuļiem, saitēm un skrimšļiem, izraisot sāpes, stīvumu un citus simptomus. Pievēršot uzmanību ikdienas paradumiem, var redzēt, ka daudzi cilvēki staigā ar sakumpušiem pleciem un noliek galvu uz priekšu, skatoties savās ierīcēs. Šī nepareizā poza rada papildu slodzi mugurkaula skriemeļu savienojumiem, locītavām un starpskriemeļu diskiem. Ilgtermiņā tas var izraisīt kaula un skrimšļu deģeneratīvas pārmaiņas, kas savukārt var izraisīt sāpes sprandā, muskuļu saspringumu, roku tirpšanu, trokšņus ausīs un citas veselības problēmas, kas ietekmē dzīves kvalitāti.

Vecums nav iemesls nevingrot!

 


Diemžēl mēs nevaram izvairīties no mūsdienu tehnoloģiju izmantošanas ikdienā, un būtu naivi domāt, ka telefonu nozīme mūsu dzīvē nākotnē varētu mazināties, tādēļ sabiedrībai ir jāapzinās, ka nav brīnumlīdzekļu, kas pilnībā novērstu šādas problēmas, bet ir iespējams veikt pasākumus to mazināšanai un profilaksei. Lai gan pretsāpju medikamenti var palīdzēt mazināt simptomus, tie neārstē cēloni. Patiesi efektīvs veids, kā risināt šīs problēmas, ir regulāra vingrošana, stājas korekcija un muskulatūras balansēšana. Bieži pacienti, ierodoties ārsta kabinetā, uzreiz paziņo, ka nevar mainīt savu darbu vai samazināt laiku, ko pavada pie datora vai viedierīcēm. Patiesībā neviens no jums nesagaida profesijas vai darbavietas maiņu – tā vietā no jums sagaidīs koncentrēšanos uz aktīvu dzīvesveidu, vingrošanu un stājas uzlabošanu. Pat četrdesmit vai piecdesmit gadu vecumā ir iespējams mainīt stāju, bet tas prasa pacienta apņēmību un regulāru darbu ar sevi.

Ja jūs jūtat sāpes sprandā, plecos vai mugurā, ir svarīgi savlaicīgi apmeklēt ārstu, lai noskaidrotu sāpju cēloni un atrastu efektīvus veidus to mazināšanai un novēršanai. Dr. Viktora Vestermaņa ārsta praksē jūs saņemsiet profesionālu palīdzību, lai noskaidrotu sāpju cēloņus un atgūtu dzīves kvalitāti, izmantojot individuāli pielāgotus vingrošanas un ārstēšanas plānus.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)