Šogad RTU un LU absolventiem pasniegtas desmit Vernera fon Sīmensa Izcilības balvas
Desmit Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) eksakto zinātņu maģistrantūras un doktorantūras studiju absolventiem ceremonijā, RTU Mazajā zālē, piešķirtas Vernera fon Sīmensa Izcilības balvas (Werner von Siemens Excellence Award).Šogad Vernera fon Sīmensa Izcilības balva un stipendija piešķirta desmit izcilākajiem eksakto zinātņu talantiem - trīs labākajiem doktora darbu autoriem un četriem maģistra darbu autoriem. Papildus piešķirtas trīs veicināšanas balvas un stipendijas.
Vernera fon Sīmensa Izcilības balvu un stipendiju promocijas darbu kategorijā saņēma Diāna Žalostība, Inga Dāboliņa un Vjačeslavs Bobrovs. Maģistra darbu kategorijā Vernera fon Sīmensa Izcilības balva un stipendija piešķirta Jānim Sējānam, Inesei Parkovai, Artjomam Obuševam un Jekaterinai Porubevai. Savukārt Vernera fon Sīmensa Izcilības veicināšanas balvu un stipendiju šogad saņēma Dmitrijs Drozds, Ilze Diebele un Jeļena Pubule. Par galvenajiem kritērijiem, izvērtējot konkursam pieteiktos zinātniskos darbus, tika izvirzīts idejas novatorisms, risinājuma zinātniskais līmenis un praktiskais pielietojums, tādējādi sekmējot izglītības un zinātnes attīstību Latvijā. Kopējais stipendiju apjoms šogad pārsniedz 3500 Ls.
Gadskārtējā Vernera fon Sīmensa Izcilības balva šogad pasniegta jau vienpadsmito reizi. Laureāti ir RTU un LU doktorantūras un maģistrantūras absolventi, kas aizstāvējuši promocijas vai maģistra darbu 2009/2010.akadēmiskajā gadā elektrotehnikas, elektronikas, enerģētikas, transporta sistēmu, medicīnas inženierijas un automātikas nozarēs. Balvas mērķis ir atbalstīt Latvijas jaunos zinātniekus valsts ekonomikai nozīmīgās jomās un paaugstināt pētnieciskā darba prestižu.
Siemens Osakeyhtio Latvijas filiāles vadītāja Maija Baumane: "Vernera fon Sīmensa Izcilības balva ir izveidota, lai sekmētu sadarbību starp uzņēmumu un akadēmisko un zinātnisko kopienu. Tā tiek pasniegta labākajiem diplomdarbu autoriem tādās zinātnes un tehnoloģijas jomās, kuras nozīmīgas arī Siemens - enerģētikā, rūpniecībā un medicīnas inženierijā. Mēs gribam iedrošināt jauniešus praktiski risināt svarīgus jautājumus akadēmiskā līmenī, dot ieguldījumu cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanā ar inovatīvām idejām un projektiem."
"Vernera fon Sīmensa Izcilības balvas konkursam ir būtiska nozīme zinātnes attīstībā. Piešķirot balvas par labākajiem maģistra un promociju darbiem savās darbības nozarēs, Siemens Osakeyhtio būtiski atbalsta un stimulē talantīgos jaunos zinātniekus un pētniekus, kā arī veicina zināšanu sabiedrības veidošanos Latvijā," ir pārliecināts jaunievēlētais RTU rektors, akadēmiķis Leonīds Ribickis.
LU rektors prof. Mārcis Auziņš: "Puse no visa Latvijas zinātnes devuma katru gadu top Latvijas Universitātē un tās zinātniskajos institūtos, to apliecina arī fakts, ka katru gadu mūsu zinātnieki par savu veikumu saņem visdažādākās starptautiskās un pašmāju stipendijas un apbalvojumus, tajā skaitā arī prestižo un tradīcijām bagāto Vernera fon Sīmena Izcilības balvu, kuras laureātu vidū neiztrūkstoši ir arī LU pētnieki. Šādus rezultātus izdevies sasniegt, pateicoties LU nopietnajam darbam pie starptautiskā finansējuma piesaistes. Tāpēc varam lepoties, ka LU piesaistīto projektu kopapjoms ir lielāks nekā viss valsts budžets augstākajai izglītībai kopumā."
Vernera fon Sīmensa Izcilības balvas pasniegšana pirmo reizi norisinājās Vācijā 1997.gadā par godu Siemens 150 gadu jubilejai, bet jau 2000.gadā pirmais Vernera fon Sīmensa Izcilības balvas konkurss norisinājās Latvijā.
1847.gadā Verners fon Sīmens izgudro pirmo telegrāfa aparātu un Berlīnē tiek nodibināta kompānija "Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske". Pirmo reizi saistībā ar Latviju Siemens vārds tiek minēts 1851. gadā, kad Verners fon Sīmens ieradās Rīgā, lai izstrādātu projektu Latvijā pirmās telegrāfa līnijas Rīga-Bolderāja būvdarbiem. Uz sarakstu