Banner 980x90

Ūdens nepārtrauktais cikls dabā

Mēs visi zinām teicienu – viss plūst, viss mainās. Šis teiciens perfekti raksturo ūdens aprites ciklu, jo ūdens nepārtraukti maina savu agregātstāvokli un pārvietojas. Ūdens aprites cikls zemes biosfērā ir nemitīgs, tādēļ ir ļoti svarīgi, ka cilvēki apzinās to, ka piesārņotais ūdens nekur nepazūd, bet gan ar laiku atkal atgriezīsies atpakaļ uz zemes. 

Lai arī Latvijā mēs bieži nesaskaramies ar problēmām, ko rada ūdens piesārņojums vai ilgstošs sausums un ūdens trūkums, jo ikvienam ir brīvi pieejams tīrs dzeramais ūdens, tas nenozīmē, ka mums nav jāpievērš uzmanība tam, kādu ietekmi mūsu darbības atstāj uz apkārtējo vidi. Bez ūdens nevar izdzīvot ne cilvēki, ne dzīvnieki, ne arī jebkurš cits dzīvs organisms, tādēļ ir ļoti svarīgi rūpīgi monitorēt zemes ūdens resursu daudzumu un to tīrību. No ūdens tīrības un pieejamības ir atkarīga ne tikai mūsu, bet arī nākamo paaudžu labklājība, tādēļ ir svarīgi runāt par ilgtspējību un cilvēka radītās ietekmes uz apkārtējo vidi mazināšanu. 

Vai Latvijā ir ūdens piesārņojums?

Latvija ir ūdeņiem bagāta valsts, un lielais mežu un ezeru daudzums liek mums lepoties ar to, ka esam zaļa valsts. Diemžēl ne vienmēr ūdens kvalitāte Latvijas ezeros un upēs ir pietiekami augstā līmenī. Saskaņā ar Eiropas Komisijas veiktajiem pētījumiem, Latvijā vien 20% virszemes ūdeņu ir labā ekoloģiskajā stāvoklī, kas nav labs rādītājs. Arī Eiropas Komisija norāda uz to, ka Latvijā ir nozīmīgas virszemes ūdeņu problēmas. Sagatavotais ziņojums balstās uz datiem, kas ir ievākti 2015. gadā, tādēļ Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs norāda uz to, ka šobrīd situācija ir uzlabojusies, un pēc viņu veiktā monitoringa datiem laba ūdens kvalitāte ir trešdaļā no visām virszemes ūdenstilpēm. Ūdens piesārņojums rodas, ķīmiskām un toksiskām vielām nonākot ūdenstilpēs, piemēram, ezeros, upēs, okeānos, pazemes ūdeņos, un  izšķīstot tajos. Vislielākā problēma ir tā, ka piesārņojums nogulsnējas gruntsūdeņos, palielinot iespējamību, ka piesārņojošās vielas tālāk nonāks dzeramajā ūdenī un apdraudēs iedzīvotāju veselību. 

 

Kā piesārņojums nonāk mūsu upēs un ezeros? Diemžēl jāatzīst, ka ūdens piesārņošanu veicam mēs paši – cilvēki –, jo ikkatrai cilvēka darbībai ir lielāka vai mazāka ietekme uz vidi. Lauksaimniecība un rūpnieciskā ražošana ir nozares, kas atstāj visnegatīvāko ietekmi uz ūdens kvalitāti. Lai arī šīs nozares tiek rūpīgi regulētas un monitorētas, tomēr nav iespējams pilnībā novērst piesārņojumu, kas tiek nodarīts apkārtējai videi. Piemēram, iestrādājot minerālmēslus un organisko mēslojumu augsnē vai izsmidzinot pesticīdus, veidojas lokāls pazemes ūdeņu piesārņojums. Tālāk šis piesārņojums nonāk gruntsūdeņos un pēc tam – mūsu dzeramajā ūdenī. 

Ko mēs varam darīt, lai mazinātu ūdens piesārņojumu? 

 

Pirmā un galvenā atbilde – ir jāsāk pašiem ar sevi! Ik dienu upēs, ezeros, jūrās un okeānos nonāk liels daudzums plastmasas atkritumu, tādēļ ir ļoti svarīgi samazināt plastmasas atkritumu iepakojumu izmantošanu ikdienā, kā arī rūpīgi šķirot atkritumus un nodot otrreizējai pārstrādei. Ir svarīgi ne tikai pašiem atbildīgi izturēties pret atkritumu šķirošanu, bet arī iemācīt bērniem, kādēļ ir būtiski domāt par dabu, jo viņi pēc pāris gadiem būs pilntiesīgi sabiedrības locekļi, kuru domāšana un dzīvesveids ietekmēs to, kāda pasaule būs pēc 100 un vairāk gadiem. Dodiet priekšroku pārtikai, kas ir izaudzēta bioloģiskajās saimniecībās, jo bioloģiskie lauksaimnieki neizmanto pesticīdus un ķimikālijas, kas pēc tam nonāks zemē un piesārņos tuvumā esošās ūdenstilpes. Vēl viens svarīgs aspekts – mājsaimniecību notekūdeņi. Ir svarīgi izvēlēties efektīvu un videi draudzīgu notekūdeņu attīrīšanu, kas garantē, ka notekūdeņi ir pilnībā attīrīti un gruntsūdeņos tiek novadīts tīrs un dabai nekaitīgs tehniskais ūdens. Lai arī šķiet, ka tādi sīkumi kā dalīšanās ar ierakstiem sociālajos tīklos neko nemainīs, tomēr vēl aizvien ir cilvēki, kas nav pietiekami izglītoti vides jautājumos, tādēļ aicinām jūs būt sociāli aktīviem un iesaistīties vides aizsardzības pasākumos, lai veicinātu sabiedrības izglītošanos vides aizsardzības jautājumos. Un, protams, ja novērojat, ka ūdenstilpēs tiek novadīti neattīrīti notekūdeņi vai tiek veikta dabas piesārņošana – nekavējoties paziņojiet par to Valsts vides dienestam, kas ieradīsies apsekot konkrēto vietu un novērsīs turpmākās piesārņojošās darbības. 

Tīrs dzeramais ūdens ir ikkatra pasaules iedzīvotāja atbildība, un katrs no mums ikdienā var ieviest šķietami nebūtiskus sīkumus, kas palīdzēs saglabāt mūsu upes un ezerus tīrus. Mēs esam labākais piemērs saviem bērniem, tādēļ nepietiek ar to, ka mēs bērniem stāstīsim, cik svarīgi ir rīkoties atbildīgi pret apkārtējo vidi, tā vietā ar savu rīcību ir jārāda piemērs, lai nākamā paaudze izaugtu par atbildīgiem pieaugušajiem, kas rūpēsies par pasaules ūdens resursu saglabāšanu. 

 

Viens no vienkāršākajiem un ātrākajiem soļiem pretī ūdens resursu saglabāšanai ir atteikšanās no ūdens pirkšanas plastmasas pudelēs. Tā vietā mēs iesakām uzstādīt ūdens attīrīšanas filtrus, kas nodrošinās jūsu mājās tīru dzeramo ūdeni, nepalielinot plastmasas atkritumu daudzumu! 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)