ZZS sola atbildību par Rīgas apkaimju attīstību uzlikt konkrētiem deputātiem

Foto: Evija Trifanova/ LETA
Foto: Evija Trifanova/ LETA

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) plāno atbildību par katru apkaimi Rīgā uzlikt konkrētiem deputātiem, kuri uzklausīs iedzīvotājus un sniegs atskaites par paveikto, liecina Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniegtā partijas programma.

ZZS mērķis ir panākt, ka Rīga būtu skaistākā, tīrākā un zaļākā pilsēta Baltijā, tā būtu draudzīga un ērta iedzīvotājiem, viesmīlīga un labvēlīga uzņēmējdarbības attīstībai. Savienības prioritātes ir ģimenes ar bērniem, radoša un kvalitatīva izglītība, ērta transporta sistēma, mājokļu un vides infrastruktūras attīstība, atbalsts uzņēmējdarbībai un zinātnei, jaunas darba vietas galvaspilsētā un nekustamā īpašuma nodokļa sloga mazināšana.

ZZS sola veikt izmaiņas Rīgas pārvaldībā, nodalot lēmējvaru no izpildvaras un nodrošinot caurskatāmu pašvaldības iestāžu darbību. Programmā norādīts, ka iedzīvotāju un nevalstisko organizāciju iesaistīšana pašvaldības lēmumu pieņemšanā mazinās korupcijas riskus un nodrošinās Rīgas pārvaldi sabiedrības interesēs.

Partija plāno izglītības iestādēs veidot mūsdienīgu un radošu mācību vidi, un tās prioritāte ir pedagogu profesijas prestiža un atalgojuma palielināšana. Pilsētas izglītības iestādēs tiks nodrošinātas pilnvērtīgas, siltas pusdienas no Latvijā audzētiem, veselīgiem produktiem. Turklāt līdz 2019.gadam tikšot likvidētas rindas uz pirmsskolas izglītības iestādēm.

ZZS Rīgu vēlas veidot kā studentu pilsētu, un atbalstīt Latvijas augstskolu popularizēšanu ārvalstīs izglītības eksporta turpmākai izaugsmei. Turklāt izciliem studentiem, talantīgiem jauniešiem ar īpašām vajadzībām un jauniešiem no mazturīgām ģimenēm tiks nodrošinātas pašvaldības stipendijas.

Partija plānojusi būvēt jaunas dzīvojamās mājās, tādā veidā mazinot rindas uz pašvaldību dzīvokļiem, savukārt, iesaistot dzīvokļu īpašniekus, plānots panākt ēku siltināšanu. ZZS arī sola mazināt nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus.

ZZS sola sakārtot iekškvartālu ielas, kā arī attīstīt bērnu rotaļlaukumus un sporta laukumus. Katrs Rīgas domes deputāts būs atbildīgs par konkrētu apkaimi, uzklausīs iedzīvotājus un sniegs atskaites par paveikto, norādīts programmā.

Veicot revīziju pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" partija iecerējusi samazināt uzņēmuma izmaksas. Visiem pilsētas iedzīvotājiem un visiem Latvijas pensionāriem sabiedriskais transports būšot bez maksas.

ZZS plāno pilnveidot velotransporta infrastruktūru pilsētā, samazināt automašīnu skaitu pilsētā, veicināt elektrotranporta uzlādes tīkla attīstību, kā arī sadarbībā ar Pierīgas pašvaldībām izveidot autostāvvietas "Novieto un brauc". Tādā veidā Rīgu paredzēts padarīt par vienu no videi draudzīgākajām pilsētām transporta jomā Eiropā.

Partija iecerējusi palielināt Rīgas pievilcību uzņēmējdarbībā un investīciju plūsmu, izveidojot Rīgas uzņēmēju un investoru apkalpošanas centru pēc vienas pieturas aģentūras principa. Savukārt industriālās teritorijas paredzēts mērķtiecīgi veidot ar nepieciešamo infrastruktūru ražojošas uzņēmējdarbības sākšanai. Galvaspilsētas apkaimēs iecerēts izveidot tirdzniecība vietas Latvijas zemniekiem un vietējiem ražotājiem.

ZZS plāno mazināt gaisa piesārņojumu un panākt, lai no 2019.gada ogļu pārkraušana tiek pārcelta uz Krievu salu. Vides jautājumu risināšanā un pilsētvides labiekārtošanā paredzēts sadarboties ar ostai pieguļošo apkaimju iedzīvotājiem un biedrībām.

Pilsētplānošanā tikšot likts uzsvars uz līdzsvarotu pilsētvidi ar dominējošu trīs līdz četru stāvu apbūvi un plašiem apstādījumiem. Par vienu no galvenajām "Rīgas mežu" prioritātēm būšot noteikta aktīvās atpūtas iespēju uzlabošana pludmalēs, mežos un parkos.

Jau ziņots, ka ZZS mēra kandidāts būs Saeimas deputāts Armands Krauze, kuram seko bijušais Latvijas prezidents Andris Bērziņš un Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs un Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. No partijas kandidēs arī Latvijas Zemnieku savienības ģenerālsekretārs un zemkopības ministra padomnieks Artūrs Graudiņš, Rīgas Tehniskās universitātes profesors Jānis Ieviņš, aizsardzības ministra padomnieks Jānis Zablovskis un Vides aizsardzības kluba viceprezidente Elita Kalniņa.